Dostupnosť opery on-line

1

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Medzinárodná operná scéna ponúka v súčasnosti množstvo príležitostí na zhliadnutie predstavení aj inou formou ako klasickou návštevou divadla, a to v podobe záznamov či on-line prenosov. Kým slovenské operné divadlá o streamovaní svojich predstavení snáď ani len neuvažujú a tiež u nás stagnuje aj tvorba audiovizuálnych nosičov súčasných operných predstavení, vo svete existujú popri televíznych a rozhlasových vysielaniach a ich archívoch i mnohé portály a webové lokality, ktoré ponúkajú celú plejádu hudobných zážitkov. Zároveň je možné operné predstavenia zhliadnuť aj na plátnach kín.

Krása javiskového umenia spočíva v jeho pominuteľnosti a neopakovateľnosti. Nikdy nemôžeme naživo vidieť to isté predstavenie, koncert, recitál či zábavný program. Vždy bude čosi inak. Zafungujú iné vtipy, herec dá dôraz na iné slovo, interpret zaspieva svoj part v inej dynamike… S uvedomením si javu, ktorý vyjadril Hérakleitos z Efezu v 6. stor. p.n.l. okrídlenou vetou „Nevstúpiš dva razy do tej istej rieky“, sa začal človek zaoberať možnosťami, ako zvečniť okamih.

Bavorská štátna opera Mníchov

Aj opera si naprieč vyše štyristoročnou existenciou našla obdivovateľov a fanúšikov, ktorí sa snažili zachytiť čosi z jej výnimočnosti a zachovať to pre budúce generácie. Po vynájdení gramofónovej platne sa už koncom 19. storočia začali nahrávať operné árie (o najstarších nahrávkach z histórie hudobného divadla písala Lucia Laudoniu TU…). Vďaka technickému pokroku v súčasnosti existuje veľké množstvo záznamov, dostupných bežnému užívateľovi, takže si môže nielen vybrať, ale i porovnávať viaceré spracovania konkrétneho titulu.

Neobmedzený on-line priestor v súčasnosti ponúka množstvo stretnutí s operným umením. Prostredníctvom tohto článku prinášame prehľad niektorých webových stránok či rôznych iných možností, kde si milovníci opery môžu vypočuť a pozrieť svoje obľúbené tituly, či objaviť „čosi nové“. Prestížne operné domy sa týmto spôsobom úspešne celosvetovo prezentujú a moderným spôsobom popularizujú operné a baletné umenie. Samozrejme, atmosféra živého operného predstavenia priamo v divadle je nenahraditeľná, ale každá forma kontaktu s operným umením má svoje výhody aj nevýhody.

Prostredníctvom prenosov môžu diváci na celom svete zažiť atmosféru a javiskovú poetiku medzinárodnej opernej scény, spoznávať zahraničných interpretov a vychutnať si ich vrcholné umelecké výkony. Prenosy sú zabezpečované špičkovou audiovizuálnou technikou, nehovoriac o kamere, ktorá znásobuje vizuálny zážitok zameraním sa napríklad na detaily tváre umelcov či scény, čo pri návšteve divadla nie je možné bez použitia divadelného ďalekohľadu. Zvedavé oko kamery zavedie divákov počas prestávok do zákulisia operného či baletného divadla a zachytí umelcov autenticky tesne po ich výkone, čo je taktiež výhodou oproti klasickej návšteve divadla.

Kinoprenosy opery a baletu v sieti kín CINEMAX,
foto: CINEMAX

Žiaľ, pre slovenské operné či baletné divadlá je streaming ich predstavení stále veľkou neznámou, ale v ostatných rokoch sa operné umenie zo svetových scén dostalo napríklad na plátna slovenských kín. Od sezóny 2009/2010 sa na Slovensku po prvýkrát naskytla jedinečná možnosť sledovať prenosy predstavení newyorskej Metropolitnej opery v bratislavskom divadle Aréna a neskôr sa METka dostala aj do kina Golden Apple Cinema v Liptovskom Mikuláši a Domu umenia Piešťany – najväčšieho jednosálového kina na Slovensku. Od roku 2013 začala sieť kín CINEMAX pod hlavičkou Artmax opera a Artmax balet, v rámci svojej kategórie pre náročnejšieho diváka, premietať vo viacerých slovenských mestách (Banská Bystrica, Bratislava, Košice, Martin, Nitra, Poprad, Prešov, Trenčín, Trnava a Žilina) prenosy a záznamy zo svetových scén či festivalov (Londýn, Paríž, Salzburg, Barcelona, Berlín, Madrid, Sydney, Miláno…). O premietaní operných produkcií v CINEMAXe informuje Opera Slovakia TU…

Na Slovensku v súčasnosti live streaming a záznamy koncertov ponúka v tejto oblasti umenia jedine Slovenská filharmónia, ktorá minulý rok oslávila prvé desaťročie streamovania, písali sme o tom TU… Aj Rozhlas a televízia Slovenska vysiela pravidelne na Rádiu Devín priame prenosy opier, ako aj audiozáznamy z operných predstavení či štúdiové nahrávky. V archíve ich však budete hľadať márne: ak máte záujem o umelecký zážitok, treba sledovať program Rádia Devín.

Streamboyz Slovenskej filharmónie,
Václav Frkal, Stanislav Beňačka, Marek Piaček,
foto: Streamboyz

Naši českí susedia sú na tom o čosi lepšie. Popri možnosti sledovať prenosy z medzinárodnej opernej scény vo viac ako 70 kinách pridala Česká televízia do svojho archívu (www.ceskatelevize.cz/ivysilani) viacero operných záznamov. Pozrieť si tak môžete desiatky predstavení z rôznych sezón. Operné predstavenia sú pravidelne aj na programe ČT art. Za Českou televíziu nezaostáva ani Český rozhlas, ktorý v archíve ukrýva niekoľko audionahrávok.

Popri televíznych a rozhlasových archívoch existujú i mnohé portály a webové lokality, ktoré ponúkajú celú plejádu hudobných zážitkov. Tým najzákladnejším a hádam i najznámejším médiom je YouTube, ktorý záujemcom vychádza v ústrety mimoriadne jednoduchou formou vyhľadávania a prehrávania. Pravdepodobnosť dosiahnutia želaného výsledku sa zvýši, ak sa názov zadá v origináli, prípadne po anglicky.

Ďalším známym, voľne prístupným zdrojom je portál www.operavision.eu, ktorý poskytuje priame prenosy i veľké množstvo záznamov z viacerých európskych operných scén (projekt OperaVision vznikol zo spolupráce organizácie Opera Europe a Arte, písali sme o tom TU…). Webová stránka je veľmi prehľadná, orientácia na nej jednoduchá. Popri možnosti vyhľadávania sa dá prostredníctvom e-mailu prihlásiť na odber noviniek a divák je pravidelne informovaný o ďalších operných predstaveniach, ktoré môže sledovať z pohodlia domova úplne zadarmo.

Zaujímavosťou je, že súčasťou projektu sú aj dve české operné divadlá – Národné divadlo Praha a Národné divadlo Brno, ktoré prostredníctvom OperaVision odvysielali do celého sveta svoje prvé predstavenia. Žiaľ, ani do tohto spoločného európskeho projektu sa doposiaľ nezapojilo ani jedlo slovenské operné divadlo. Priame prenosy operných predstavení projektu OperaVision, ako aj ich záznamy, majú možnosť sledovať aj čitatelia Opera Slovakia v pravej časti webstránky www.operaslovakia.sk hneď nad Kalendáriom.

Kým na Slovensku je streamovanie v ďalekom nedohľadne, v zahraničí je to už zabehnutý proces, technicky na vysokej úrovni. Napríklad takí Nemci vedia, ako prezentovať svoje umenie. Bavorská štátna opera ponúka on-line prenosy spravidla z 5-6 predstavení za sezónu (vo viacerých reprízach). Intendant Nikolas Bachler sa k tomuto projektu vyjadril, že forma živého prenosu najlepšie vystihne charakter predstavenia, preto je zásadne proti vydávaniu záznamov inscenácií na audiovizuálnych nosičoch. Na webe mníchovskej opery (www.staatsoper.tv) si priamy prenos môžu milovníci opery vychutnať zadarmo a z pohodlia domova. Rovnako tak i bavorská televízia a rozhlas vysielajú live streamy koncertov a operných predstavení. Viac informácií, program i podmienky nájdu poslucháči na webovej stránke www.br-klassik.de. Satelitná televízia 3sat, dostupná v ponuke káblovej televízie, poskytuje každú sobotu milovníkom opery a klasickej hudby niekoľkohodinový umelecký zážitok. Treba však sledovať program (www.3sat.de), stanica málokedy vysiela reprízy a v archíve by ste hľadali márne.

Bavorská štátna opera Mníchov

Pre operných nadšencov, ktorí sú časovo zaneprázdnení a nie vždy môžu čakať na program v televízii, je tým pravým archív TV Arte (www.arte.tv), ktorý poskytuje množstvo záznamov (video i audio) vo vysokom rozlíšení a vynikajúcej zvukovej kvalite. Web je navyše veľmi prehľadný, takže ani internetový začiatočník nebude mať problém, za predpokladu, že ovláda anglický či nemecký jazyk aspoň na začiatočníckej úrovni.

Aj popredná európska scéna Théâtre Royal de la Monnaie v Bruseli ponúka široké spektrum hudobno-dramatických zážitkov. Na svojej webovej stránke (https://www.lamonnaie.be/en/sections/388-mm-channel) pravidelne zdarma streamuje záznamy všetkých svojich produkcií krátko po odohraní série predstavení v blokovom systéme divadla. Jednotlivé záznamy sú však dostupné len istý čas (zväčša niekoľko týždňov). Ponuka je tak síce časovo obmedzená, no zároveň bohatá a stále sa aktualizuje.

Priekopníkmi v streamovaní ostávajú Berlínski filharmonici. Priame prenosy koncertov vysielajú nielen na svojom webe www.digitalconcerthall.com, ale v súčasnosti už i v rovnomennej aplikácii pre iOS, Apple TV a operačný systém Android. Takto ďaleko sa zatiaľ iné svetové scény (hudobné ani divadelné) nedostali.

Berlínski filharmonici online,
zdroj: digitalconcerthall.com

Pre tých, čo sú ochotní za kvalitné umenie zaplatiť, je tu MezzoTV (www.mezzo.tv), ktorú možno za poplatok sledovať on-line. Program má skutočne zaujímavý a mimoriadne prehľadný. Dá sa dokonca nastaviť upozornenie pre konkrétne predstavenie, ktoré vás zaujíma, vďaka čomu vám už nič neunikne.

A, samozrejme, v našom zozname nesmie chýbať Viedenská štátna opera, ktorá za poplatok streamuje svoje predstavenia od roku 2013. Prostredníctvom webového portálu www.staatsoperlive.com a užívateľského účtu môže divák sledovať zvolený obsah na všetkých typoch zariadení (SmartTV, počítač, mobil, tablet). Zároveň má možnosť prepínať medzi dvoma kanálmi – na jednej obrazovke ucelený záber na celé javisko a na druhej strihaný záznam s detailmi na tváre jednotlivých interpretov. Zároveň táto obrazovka slúži ako multilingválne titulkovacie zariadenie. O prenosoch Viedenskej štátnej opery sme písali TU…

Livestreaming Viedenskej štátnej opery

Treba dúfať, že i slovenskí intendanti si vezmú príklad zo zahraničných kolegov a sprístupnia širokej verejnosti operné záznamy svojich predstavení. Tie v súčasnosti zhromažďuje na archívne účely Divadelný ústav na Jakubovom námestí v Bratislave. Jeho služby však využívajú skôr študenti umenovedných odborov, tvorcovia či publicisti, laická verejnosť o tejto inštitúcii a jej možnostiach zväčša netuší. Navyše, ide o záznamy, ktoré vznikli na študijné či dokumentačné účely, takže ich kvalita je rôzna, neraz až podpriemerná. Príklady zo zahraničia však hovoria jednoznačne: pre budovanie povedomia o slovenskej opernej scéne i vzťahu publika k hudobno-dramatickému divadlu je nevyhnutné naskočiť na moderné trendy.

Autor: Klára Madunická

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

študentka VŠMU, odbor Divadelné štúdiá (divadelná teória, história a kritika)

Jeden komentár

  1. Marianna Bárdiová,

    Ďakujem autorke za množstvo dobrých informácií. Počas pandémie fungoval portál kultúrnych podujatí, kde si človek mohol vybrať divadlo, inscenáciu, zaplatiť vstupenku a sledovať on-line streamované podujatie. Viackrát som to využila. Bolo by fajn, keby táto možnosť fungovala aj naďalej.

Zanechajte komentár