Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

9. apríla 2014 redakcia Sezóna 2013/2014

Dramaturgický plán opery ŠD Košice na sezónu 2014/2015

Štátne divadlo Košice
Veľkosť písma
A
A
A
Košice – Košická opera predstavila dramaturgický plán na nasledujúcu divadelnú sezónu 2014/2015. Tri premiéry operného súboru sa budú niesť v znamení ženy.

„Svet pohľadom ženy“ – to je spoločný menovateľ dramaturgie košickej opery v sezóne 2014/2015, ktorý nás počas desiatich mesiacov bude sprevádzať svetom opery v rôzne variovaných podobách. Poodkryje sa nám závoj ženskej krásy, dámskeho budoáru, ale aj zrkadlový obraz našich vlastných predstáv. Príďte sa presvedčiť a spolu s našimi umelcami poodhaliť koľko cudzích a povestne známych podôb môže mať žena.

 

Operné premiéry ŠD Košice sezóny 2014/2015

Emmerich KÁLMÁN

Grófka Marica

Premiéra: 17. októbra 2014

Réžia: Dagmar Hlubková

Dirigent: Igor Dohovič

Klasická opereta Grófka Marica bola skomponovaná roku 1924 a jej uvedením si pripomenieme deväťdesiat rokov od jej prvého uvedenia. Táto komická spevohra plná milostných zápletiek, dejových zvratov a v neposlednom rade ľúbezných – dnes takmer až notoricky známych a mimoriadne populárnych melódií – sa stala v posledných desaťročiach jedným z najhranejších titulov vo svojom žánri. Grófka Marica bude uvedená v slovenskom preklade s akcentom na jazykovú hru a vtip.

Giacomo PUCCINI

Manon Lescaut

Premiéra: 13. marca 2015

Réžia: Peter Gábor

Dirigent: Marián Lejava

Jeden z najznámejších a zároveň najhranejších operných titulov fenomenálneho skladateľa Giacoma Pucciniho sa po rokoch opäť vracia na scénu košického divadla. Príbeh o záletnej krásavici, ktorá si neskrývane užíva život plnými dúškami a necháva sa unášať vlastným osudom, ktorý ju nakoniec dostihne samu a opustenú. Operu, ktorá  mala premiéru v Turíne roku 1893 uvedieme v Štátnom divadle Košice v réžií viacerými cenami ovenčeného slovenského režiséra Petra Gábora. 

Georg Friedrich HÄNDEL

Alcina

Premiéra:15. mája 2015

Réžia: Linda Keprtová

Dirigent: v rokovaní

Vrcholná baroková opera z roku 1735 je jedným z najatraktívnejších titulov svojej doby. Príbeh čarodejnice Alciny nás necháva postávať na prahu dobra a zla – na rázcestí, kladúc nám podstatné otázky, ktoré sú zdanlivo tými najjednoduchšími. Opera bude uvádzaná v talianskom origináli s mimoriadnym prihliadnutím k tzv. barokovo poučenej interpretácií v obsadení európskeho renomé.

www.sdke.sk

Zdroj: ŠD Košice

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...