Dreamstage, nová audio-videoplatforma pre hudobníkov. Aby nám nezovrelo hrdlo…

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Koncom marca sme boli svedkami prvého 24-hodinového živého streamu hudby. Na nohy ho postavil intendant Drážďanských hudobných slávností Jan Voglers hudobníkmi, pandémiou odsúdenými k nečinnosti a žijúcimi v New Yorku pokorenom koronavírusom. Tento prvý výkrik umlčaných umelcov zhliadlo 50 000 ľudí na celom svete. Jan Vogler patrí k spoluzakladateľom nového globálneho projektu nazvaného Dreamstage, ktorý odštartuje 22. augusta 2020 a podáva ruku hudobníkom všetkých žánrov.

Takmer všetko je toto leto iné. Avizované koncerty a festivaly, z ktorých sa niektoré konajú už desaťročia, sú buď odrieknuté alebo dramaturgicky prepracované. Z uzavretých priestorov sa sťahujú pod holé nebo, niektoré vylučujú občerstvenie, ba i možnosť použiť sociálne zariadenia. Usporiadatelia festivalov, na ktoré v minulosti nebolo možné vstupenky zohnať, majú s ich odbytom toho roku problémy. Hudobný život je podriadený hygienickým predpisom, ktoré diktuje pandémia. Okrem toho majú diváci obavy posadiť sa medzi iných ľudí.

Nedávno v živom televíznom prenose zaznel jeden z viacerých koncertov, ktoré ponúkajú v týchto dňoch nemecké hudobné festivaly ochudobnené o pôvodnú dramaturgiu, časť plánovaných hudobníkov a bez publika. Potlesk nahrádzajú rozhovory s hudobníkmi. Tak to bolo i v prípade koncertu NDR Elbphilharmonie Orchester s dirigentom Alanom Gilbertom v rámci festivalu Schleswig-Holstein Musik Festival 2020.

hľadisko, ilustračné foto: Ludovic Migneault/Unsplash

K sólistom koncertu patril mandolinista Avi Avital, dobre známy aj milovníkom klasickej hudby na Slovensku, perkusionista Martin Grubinger, violončelistka Sol Gabetta, klavirista Kristian Bezuidenhout, tiež harfista Xavier de Maistre. V jeho špičkovom podaní zaznel Koncert pre harfu a orchester (v spracovaní pre sláčikový orchester) Françoisa-Adriena Boieldieua. V pamäti mi neostala hudba, ale jedna veta, vlastne prosba, ktorú v rozhovore pred koncertom harfista vyslovil: „Prosím, nechajte nás hrať!“. To bol moment, ktorý mi zovrel hrdlo…

Pred pár dňami sa uzavrel cyklus Hope & Home, s ktorým prišiel koncom marca umelecký riaditeľ Drážďanského chrámu Frauenkirche ako i Komorného orchestra Zürich, huslista Daniel Hope. Kým v Nemecku platilo nariadenie o obmedzení kontaktov, Hope oslovil koncertami zo svojej obývačky 3,3 miliónov poslucháčov na celom svete. Jeho ideou bolo spojiť sa s vynikajúcimi hudobníkmi v jeho blízkosti a ponúknuť spoločné každodenné koncerty cez kultúrny vysielač Arte publiku od Tokya po Los Angeles.

Daniel Hope ako nikto iný dokázal v čase pandémie, akým je hudba univerzálnym jazykom, ako je dôležité zomknúť všetky „hudobné“ sily, ako je možné prekonať pocit bezmocnosti, aké úžasné je hudbe načúvať. Jeho koncerty vysielané online sa rovnali takmer živým koncertom, poslucháč si ani neuvedomil, že nesedí v koncertnej sieni.

Hviezda operného neba, basista, Drážďančan René Pape, odsúdený na totálnu nečinnosť, sa teší na koniec leta. Ako sa sám vyjadril, v súvislosti s novým projektom má nádej, že bude mať možnosť zasa otvoriť ústa. Bude sólistom koncertu avizovaného na pódiu na vodnej ploche v Drážďanoch, tzv. Seebühne. Vystúpi spolu s orchestrom Royal Prague Philharmonic (založeným v roku 2018 v Prahe), pozostávajúcim z výborných hudobníkov. Program zaznie pod taktovkou dirigenta Heika Mathiasa Förstera. Koncert by mal byť v rámci hygienických predpisov aj spoločenskou udalosťou vrátane možnosti zakúpenia vstupeniek s večerou.

Seebühne Drážďany, zdroj foto: dnn.de

Jan Vogler, volončelista a intendant Drážďanských hudobných slávností plánuje s partnermi poskytnúť hudobníkom nové pódium, pódium snov. Jeho názov je Dreamstage. Je to prémiová audio-videoplatforma novej generácie pre Live-Performances s predajom vstupeniek. I keď ide „iba“ o pódium digitálne, fungovať bude s interakciami a vysokou kvalitou prenosu. Idea vznikla spolu s niekdajším hudobným manažérom firmy Sony a vedúcou osobnosťou firmy Bertelsmann, Thomasom Hessem.

Obom ide o to, aby umelci nepodstupovali žiadne riziko a aby šlo o prenos živých koncertov, „pretože iba tak je možné preniesť mimoriadne napätie a zvláštnu atmosféru“. „Problémom nie je s dobrými kameramanmi a zvukármi koncert zaznamenať“, hovorí Vogler, „problémom je digitálna infraštruktúra a ponuka koncert spoplatniť a potom ho streamovať v dobrej kvalite do všetkých kútov sveta.“

Za túto kvalitu technického riešenia projektu zodpovedá Chief Technology Officer, Scott Chasin. Všetci traja zakladatelia Dreamstage sa považujú za služobníkov umelcov, ktorým chcú dať priestor na realizáciu a sprostredkovať im kontakt s publikom. Hlavne mladí hudobníci a muzikanti na voľnej nohe sú v mimoriadne dramatickej situácii, dotýkajúcej sa doslova ich existencie. Dreamstage je dostupná preto všetkým, a je jedno, či ide o umelcov klasickej, popovej, rockovej, džezovej alebo inej hudby.

Jan Vogler, foto: Jim Rakete

Zahrnúť do projektu všetky žánre hudby bolo pre zakladateľov platformy mimoriadne dôležité. Svoje vystúpenie si môžu sólisti, ansámble či rôzne iné zoskupenia zaranžovať sami alebo sa podľa potreby obrátiť za poplatok na Dreamstage, ktorá ,,inscenáciu” koncertu zabezpečí. Hlad umelcov po vystúpeniach je veľký, už teraz je záujem o aktívnu účasť na koncertoch mimoriadny, zástupcovia platformy spolupracujú s mnohými manažérmi. Každý koncert bude spoplatnený, podľa typu koncertov sa ceny vstupeniek budú pohybovať medzi 15 a 35 dolármi, vychádzajúc z cien podobných koncertov v minulosti.

Či ide iba o prechodné preklenutie situácie alebo riešenie trvalé, ukáže budúcnosť. Drážďanské hudobné slávnosti si už na rok 2021 spoluprácu s Dreamstage naplánovali a ponúknu cez ňu svoje koncerty záujemcom do sveta. Cez Dreamstage budú globálne transponované i nádherné kulisy Drážďan do miest, v ktorých sa koncerty uskutočňujú.

Opona koncertnej siene Dreamstage sa v kooperácii s Drážďanskými hudobnými slávnosťami na webe www.dreamstage.live po prvýkrát zdvihne 22. augusta 2020. Zaznie program klaviristky Hélène Grimaud a violončelistu Jana Voglera. A potom sa budú konať koncerty s takými umelcami, akým je svetoznámy Senegálčan Pape Diouf, speváčka Ute Lemper či huslista Gil Shaham. 12. septembra 2020 bude možné na celej zemeguli spoznať Dresdner Festspielorchester, ktorý povedie dirigent Josep Caballé Domenech.

Dizajn platformy Dreamstage sa približuje reálnemu živému koncertu s virtuálnou pokladňou vstupeniek, vchodom pre publikum, pre umelcov… Svetoví dizajnéri pozvú publikum do rôznych koncertných siení, v ktorých sa uskutočnia podujatia, o ktorých mnohí doteraz iba snívali – umelci i publikum. Dreamstage sa tak stáva platformou reality.

Pripravila: Agata Schindler

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

hudobná kritička a publicistka, spolupracovníčka Opera Slovakia z Drážďan

Zanechajte komentár