Držitelia cien International Opera Awards 2021 sú známi

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Na virtuálnom ceremoniáli 10. mája 2021 vyhlásili víťazov medzinárodného operného ocenenia International Opera Awards 2021. Speváčkou roka sa stala nórska sopranistka Lise Davidsen a spevákom roka mexický tenorista Javier Camarena, ktorý cenu symbolicky venoval celej umeleckej komunite za jej angažovanosť v náročnom roku 2020. Cenu za celoživotné dielo udelili Bernardovi Haitinkovi. Organizátori zároveň vzdali hold životaschopnosti operného sveta počas pandémie.

Pandémia koronavírusu v plnej sile zasiahla celý svet, nevynímajúc ani udeľovanie rôznych ocenení. Svet sa postupne prispôsobuje novým okolnostiam a tak je to aj v prípade International Opera Awards. V roku 2020 pandémia prinútila organizátorov zrušiť slávnostný ceremoniál, ale očakávaných laureátov v roku 2021 predstavili prostredníctvom virtuálneho ceremoniálu s celosvetovou dostupnosťou.

Organizátori zároveň vzdali hold životaschopnosti operného sveta počas pandémie v roku 2020, ktorý bol mimoriadne náročný tak pre umelcov, z ktorých mnohí sa stali obeťami pandémie a už, žiaľ, nie sú medzi nami, ako aj pre všetky kultúrne inštitúcie, ktoré počas pandémie uskutočnili predstavenia naživo alebo online prenosom, pričom nachádzali inovatívne spôsoby pre podporu tohto odvetvia a širšej komunity.

Prístup na sledovanie online ceremoniálu bol spoplatnený a organizátori týmto spôsobom získali dôležité prostriedky pre fond Opera Awards Foundation Artist Hardship Fund, zriadený minulý rok, ktorý poskytuje núdzové granty mladým umelcom vážne postihnutým pandémiou.

International Opera Awards

Uznávané ocenenia International Opera Awards (neformálne nazývané aj opernými oscarmi) založili v roku 2012 Harry Hyman, britský obchodník, filantrop a podporovateľ opery a John Allison, editor časopisu Opera. Cieľom udeľovania takýchto ocenení bolo zviditeľniť operné umenie, zvýšiť prestíž opery na medzinárodnej úrovni, reflektovať a oceniť výnimočné výkony a počiny či generovať finančné prostriedky na zabezpečenie štipendií pre začínajúce operné talenty.

Ceny sa každoročne udeľujú vo viacerých kategóriách

Nominácie do všetkých kategórií sú prístupné širokej verejnosti, ktorá ich podáva prostredníctvom online formulára a následne ich posúdi porota zložená najmä z operných kritikov či zástupcov operných inštitúcií na čele s redaktorom časopisu Opera Johnom Allisonom. O víťazoch sa rozhoduje tajne, výnimkou je Cena čitateľov časopisu Opera. O tejto kategórii sa rozhoduje verejným hlasovaním.

video
Lise Davidsen, víťazka International Opera Awards 2021 v kategórii Speváčka roka.

Okrem ceny čitateľov, všetkých víťazov vybrala medzinárodná porota operných profesionálov, ktorej predsedal John Allison, redaktor časopisu Opera (zakladajúci mediálny partner cien) a hudobný kritik z britského denníka The Daily Telegraph. Do užšieho výberu sa dostalo viac ako 100 finalistov zo šiestich kontinentov, čo demonštrovalo skutočný globálny dosah cien.

International Opera Awards 2021

Nórska sopranistka Lise Davidsen získala cenu Speváčka roka. V deň vyhlásenia výsledkov debutovala v Teatro alla Scala na večernom koncerte venovanom 75. výročiu znovuotvorenia slávneho milánskeho divadla, zničenom koncom 2. svetovej vojny. Jej prvý sólový koncert v milánskej La scale, aj za prítomnosti 500 divákov, zaznel pod taktovkou hudobného riaditeľa Riccarda Chaillyho.

Mexický tenor Javier Camarena sa stal Spevákom roka. Ocenenie symbolicky venoval „celej umeleckej komunite” za jej angažovanosť napriek zložitým ťažkostiam v roku 2020. Javier Camarena sa v roku 2017 predstavil aj bratislavskému publiku na koncerte agentúry Kapos, písali sme o ňom TU….

video

V kategórii Operná spoločnosť roka cenu získalo Teatro Real v španielskom Madride. Toto divadlo bolo ocenené nielen za výnimočnú sezónu 2019, ale bolo jedno z prvých operných inštitúcii, ktorá sa v čase pandémie vrátila k prevádzke s Verdiho La traviatou v júli 2020.

Držiteľkou Ceny čitateľov časopisu Opera sa stala americká mezzosopranistka Jamie Barton, ktorá sa vyjadrila, že zisk ocenenia ju „absolútne zarazil”. Mazarsovu cenu určenú pre mladých spevákov získali ruská mezzosopranistka Vasilisa Beržanskaja a španielsky tenorista Xabier Anduaga.

video

Storočnicu oslavujúci Salzburský festival, ktorý v čase pandémie vynaložil mimoriadnu snahu o uvedenie aspoň časti svojich produkcií, bol už po druhýkrát vyhlásený za Festival roka, ocenenie prvý raz získal v úvodnom ročníku International Opera Awards v roku 2013.

Prečítajte si tiež:
Glosa na nedeľu. Storočný Salzburský festival nerezignoval, oslavuje redukčne, no o rok dlhšie

Salzburger Festspiele oslavuje storočnicu, foto: Luigi Caputo

Do Spojeného Kráľovstva si ceny odniesli Birminghamská operná spoločnosť (Vzdelávanie a osveta) a jej hudobný riaditeľ Alpesh Chauhan (Nováčik roka), kým Sir David Poutney bol poctený ziskom ceny za kvalitný manažérsky výkon vo vedení opery kvôli jeho významným počinom ako riaditeľa festivalu v Bregenzi a nedávno aj Waleskej národnej opery. Cenu udeľuje Good Governance Institute.

Cenu za celoživotné dielo udelili Bernardovi Haitinkovi, ktorý odišiel do dôchodku vo veku 90 rokov a svoju 65-ročnú kariéru sa rozhodol ukončiť koncertmi s Viedenskými filharmonikmi v roku 2019. Pri prijímaní ceny sa holandský dirigent v dojímavom prejave reflektujúcom jeho pozoruhodnú kariéru vyjadril: „Môžem úprimne povedať, že niektoré z najhlbších a najpohnutejších zážitkov v mojom hudobníckom živote sa uskutočnili práve v opernom divadle… Bol to dar.“

Bernard Haitink, zdroj foto: colinscolumn.com

V kategórii filantropia ocenenie získala Nadácia Martina Arroyo za svoju prácu pre mladých spevákov a osvetové iniciatívy, pričom cenu prijala legendárna diva v New Yorku do vlastných rúk. Nové ocenenie za hlbokú oddanosť sociálnym veciam, udelené v spolupráci s organizáciou Opera za mier, získala americká mezzosopranistka Denyce Graves.

V kategórii najlepší zbor porota ocenila Zbor Metropolitnej opery v New Yorku, najlepším dirigentom sa stal súčasný šéfdirigent Berlínskych filharmonikov Kirill Petrenko, v kategórii Scénografia si porota vybrala poľskú scénickú a kostýmovú výtvarníčku Małgorzatu Szczęśniak.

Za najlepšieho režiséra roka porota považuje Kanaďana Roberta Carsena. Ocenenie získala aj nová inscenácia Korsakovovej opery Príbeh cára Saltana v réžii Dmitrija Čerňakova a pod taktovkou Alaina Altinoglua na javisku bruselskej opery La Monnaie De Munt. V kategórii operný orchester prvenstvo získal mníchovský orchester Bavorskej štátnej opery.

video

Poliaci v tomto ročníku výrazne zabodovali aj pri náhrávkach. Albumom roka sa stal záznam sólového recitálu poľského kontratenoristu Jakuba Józefa Orlińského Facce d’amore z dielne vydavateľstva Erato. Ďalším oceneným nosičom sa stalo DVD so záznamom inscenácie opery Ambroisa Thomasa Hamlet (vydavateľstvo Naxos). Produkciu parížskej Opéra Comique zinscenoval režisér Cyril Teste a zaznela pod taktovkou Louisa Langréeho.

Cenu za znovuobjavenie diela získala inscenácia opery Paria od poľského skladateľa Stanisława Moniuszka na námet tragédie francúzskeho dramatika Casimira Delavigna. O jej znovuuvedenie na javisku Teatr Wielki v poľskom meste Poznaň sa postaral inscenačný tím na čele s režisérom Grahamom Vickom a dirigentom Gabrielom Chmurom).

video

Porota ocenila aj svetovú premiéru opery nemeckého skladateľa Detleva Glanerta (1960) Oceane s libretom Hansa-Ulricha Treichela. Dielo na javisku Deutsche Oper Berlin uviedli režisér Robert Carsen a dirigent Sir Donald Runnicles.

www.operaawards.org

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: The International Opera Awards, tlačové správy, internet

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár