Dva debuty v Opere SND

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V náročných postavách debutovali na javisku Opery SND v novembri dve mladé slovenské sopranistky. Veronika Mihálková stvárnila postavu Katreny v Suchoňovej Krútňave a Katarína Flórová Liu v Pucciniho Turandot. Diváci ich budú môcť uvidieť aj v ďalších operných inscenáciách SND.

Veronika Mihálková

Prvou debutantkou bola sopranistka Veronika Mihálková, ktorá sa v Opere SND predstavila ako Katrena v opere Eugena Suchoňa Krútňava. Túto postavu už stvárnila na javisku banskobystrickej Štátnej opery, ale bratislavskému publiku sa predstavila úplne po prvýkrát. Jej javiskovými partnermi boli Michal Lehotský (Ondrej), Jozef Benci (Štelina) a ďalší. Repríza inscenácie sa uskutočnila v piatok 11. novembra 2016 pod taktovou Dušana Štefánka. Predstavenie bolo zároveň venované dlhoročnému sólistovi Opery SND Františkovi Livorovi, ktorý sa nedávno dožil významného životného jubilea. Tento operný večer bol zároveň súčasťou Festivalu Epoché a príspevkom Opery SND k Roku slovenskej hudby 2016. Premiéra aktuálnej inscenácie Suchoňovej Krútňavy sa konala 9. decembra 1999 v hudobnom naštudovaní Ondreja Lenárda a v réžii Juraja Jakubiska.

E. Suchoň: Krútňava, Opera SND, 2016, Veronika Mihálková (Katrena), Michal Lehotský (Ondrej), Denisa Šlepkovská (Zimoňka), Jitka Sapara-Fischerová (Školnica), foto: Alena Klenková

E. Suchoň: Krútňava, Opera SND, 2016,
V. Mihálková (Katrena), M. Lehotský (Ondrej), D. Šlepkovská (Zimoňka), J. Sapara-Fischerová (Školnica),
foto: Alena Klenková

Rodáčka z Bojníc Veronika Mihálková operný spev absolvovala na Akadémii múzických umení v Banskej Bystrici (trieda prof. Zlatice Livorovej). Zúčastnila sa na medzinárodných Majstrovských speváckych kurzoch v Piešťanoch (Peter Dvorský, Zlatica Livorová), Karlových Varoch (Magdaléna Blahušiaková) či Znojme (Dagmar Livorová, Jaromír Brych). Ako koncertná sólistka doposiaľ účinkovala na festivaloch Zámocké hry zvolenské, Operalia Banská Bystrica a Bojnické hudobné leto, ale aj na viacerých podujatiach organizovaných Ministerstvom kultúry SR a Slovenskou akadémiou vied. Pravidelne spolupracuje s významným slovenským klaviristom Petrom Pažickým.

E. Suchoň: Krútňava, Opera SND, 2016, Veronika Mihálková (Katrena), klaňačka po predstavení, foto: Alena Klenková

E. Suchoň: Krútňava, Opera SND, 2016,
Veronika Mihálková (Katrena), klaňačka po predstavení,
foto: Alena Klenková

V súčasnosti je stálou hosťujúcou sólistkou Štátnej opery v Banskej Bystrici. Medzi roly, ktoré tu naštudovala, patria: Flora (G. Verdi: La traviata – 2007), Zuzka (E. Suchoň: Krútňava – 2008), Anna (G. Verdi: Nabucco – 2009), Katrena (E. Suchoň: Krútňava – 2012), Cudzia kňažná (A. Dvořák: Rusalka – 2014) či Zuzka (J. Cikker: Juro Jánošík – 2016). S banskobystrickou Štátnou operou sa tiež zúčastnila medzinárodného Festiwalu Operowego na scéne Opera Nova v Bydgoszczi v Poľsku (E. Suchoň: Krútňava, Katrena, 2015) a dvoch umeleckých turné v Japonsku. V sezóne 2016/2017 debutovala na scéne Slovenského národného divadla (úloha Katreny v Suchoňovej Krútňave). Vo februári 2017 ju na javisku Opery SND čaká Nella v pripravovanej inscenácii Gianni Schicchi z Triptychu Giacoma Puccinho: Plášť, Sestra Angelika, Gianni Schicchi.

Katarína Flórová

Ďalšou debutantkou bola sopranistka Katarína Flórová. Po prvýkrát stvárnila postavu Liu v Pucciniho opere Turandot, ktorá sa po dlhšom čase znova objavila na repertoári Opery SND. Repríza predstavenia sa zároveň uskutočnila v rámci celoslovenského podujatia organizovaného Divadelným ústavom Noc divadiel 19. novembra 2016. Katarína Flórová sa predstavila po boku sopranistky Andy Luisy Bogzy (Turandot), Michala Lehotského (Kalaf) a ďalších účinkujúcich pod taktovkou šéfdirigenta Opery SND Rastislava Štúra. Inscenácia mala premiéru 3. a 4. marca 2006 v hudobnom naštudovaní Ondreja Lenárda a v réžii Jozefa Bednárika.

G. Puccini: Turandot, Opera SND, 2016, Michal Lehotský (Calaf), Katarína Flórová (Liu), Anda-Louise Bogza (Turandot), foto: Alena Klenková

G. Puccini: Turandot, Opera SND, 2016,
Michal Lehotský (Calaf), Katarína Flórová (Liu), Anda-Louise Bogza (Turandot),
foto: Alena Klenková

Katarína Flórová je už bratislavskému divákovi známa z viacerých predstavení Opery SND. V aktuálnej sezóne ju po jej úspešnom debute v postave Liu (G. Puccini: Turandot) čaká Nella v pripravovanej inscenácii opery Gianni Schicchi a Sestra dozorkyňa v inscenácii Sestra Angelika z Triptychu Giacoma Puccinho Plášť, Sestra Angelika, Gianni Schicchi vo februári 2017. Okrem týchto postáv sa Katarína Flórová predstaví aj ako Anna vo Verdiho Nabuccovi.

G. Puccini: Turandot, Opera SND, 2016, klaňačka po predstavení, foto: Alena Klenková

G. Puccini: Turandot, Opera SND, 2016,
klaňačka po predstavení,
foto: Alena Klenková

Katarína Flórová (1988), študovala operný (2006 – 2010) a operetný (2010 – 2012) spev v triede Márie Repkovej na Konzervatóriu v Bratislave. Od roku 2013 v štúdiu pokračuje na VŠMU pod vedením Dagmar Podkamenskej-Bezačinskej. V roku 2010 získala na Medzinárodnej speváckej súťaži Imricha Godina Cenu za najlepšiu interpretáciu sakrálnej skladby. V Opere SND začínala ako členka operného zboru, kedy stvárňovala menšie roly ako napríklad Kňažka Moreny (E. Suchoň: Svätopluk). Ako sólistka debutovala postavou Dilberovej v Cikkerovej opere Mister Scrooge (2011), neskôr (2013) sa predstavila ako Berta v Rossiniho Barbierovi zo Sevilly, Víla Zorka v Dubovského Veľkej doktorskej rozprávke, Morena vo Svätoplukovi, či Páža v Rigolettovi, o rok neskôr naštudovala Mášu v Čajkovského Pikovej dáme. V roku 2015 ju diváci mohli vidieť v Straussovej Salome (Otrok, Páža), v Lehárovej operete Zem úsmevov (Lora) či vo Wolf-Ferrariho Šperkoch Madony (Dievča, Tretia kráska, Serena). Katarína Flórová sa predstavila aj ako Krista v Janáčkovej Veci Makropulos, zaspievala si Prvú dámu v Mozartovej Čarovnej flaute, ale aj Rosinu v predstavení pre deti Figaro sem, Figaro tam (G. Rossini: Barbier zo Sevilly) a Mařenku, taktiež v detskom predstavení Nepredajme nevestu! (B. Smetana: Predaná nevesta).

Pripravil: Ľudovít Vongrej

viac informácií o predstaveniach Opery SND na www.snd.sk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár