Dva online koncerty s Danielom Raiskinom, šéfdirigentom Slovenskej filharmónie

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Nasledujúce aprílové symfonické koncerty odohrá Slovenská filharmónia pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistami dvoch piatkových večerov budú mladí slovenskí umelci – prvý koncertný majster Slovenskej filharmónie Jarolím Emmanuel Ružička a klaviristka Jordana Palovičová.

(reklamný článok, SF)

V naštudovaní Daniela Raiskina zaznejú diela viacerých autorov – Pēterisa Vasksa, Eugena Suchoňa, Carla Nielsena, Antonína Dvořáka, Jána Cikkera a Alexandra Glazunova. Koncerty v priamom prenose môžu milovníci klasickej hudby sledovať na stream.filharmonia.sk v piatok 16. a 23. apríla 2021 o 19.00 h.

Daniel Raiskin, Slovenská filharmónia, 2020, foto: Peter Brenkus

Na úvod piatkového programu (16. apríla) zaznie Musica serena per orchestra d’archi u nás menej uvádzaného súčasného skladateľa Pēterisa Vasksa. Daniel Raiskin diela lotyšského autora uvádza po celom svete.

„Jeho hudba sa vždy pre mňa vyznačovala zvláštnym napätím, emocionalitou, duchovnou silou a hlavne neskutočnou pravdivosťou a čistotou. Zdá sa mi, že táto vnútorná duchovná čistota, ktorú vyžaruje hudba Pēterisa Vasksa je odrazom jeho spojenia s prírodou: je to farba oblohy, zvuk morských vĺn, šuchot lístia v lese, spev vtákov… Mal som príležitosť pocítiť reakcie publika na túto hudbu v rôznych častiach sveta: v Nemecku, Českej republike, Poľsku, Rusku, na Islande, v Japonsku, Južnej Afrike a Čile… Poslucháči reagujú vždy emotívne s veľkou vďačnosťou – stretnutie s takou krásou je vždy odmenou!“

Daniel Raiskin, Slovenská filharmónia, 2020, foto: Peter Brenkus

Jedenásťminútové, jednočasťové dielo Musica serena per orchestra d’archi z roku 2015 venované významnému fínskemu dirigentovi Juhovi Kangasovi uvedie sláčiková skupina orchestra Slovenská filharmónia v naštudovaní šéfdirigenta, ktorý dodáva: „S Pēterisom sme dlhoroční kamaráti a som rád, že dnes mu môžem zablahoželať k jubileu, 75. narodeninám, uvedením jeho krásnej skladby Musica serena.“

Skladateľ osobne navštívil Bratislavu a jeho diela boli uvedené na festivaloch Melos-Étos a Allegretto Žilina. Je jednou z výrazných osobností hudby pobaltských štátov.

Prečítajte si tiež:
Daniel Raiskin: Nikdy nezistíte, aká vlastne hudba je, ak ju neuvediete v najlepšej možnej kvalite

Daniel Raiskin do svojich programov pravidelne zaraďuje diela slovenských skladateľov. Na piatkovom koncerte zaznie Fantázia pre husle a orchester, op. 7, ESD 73 Eugena Suchoňa. Má dve autorské verzie – pre husle a orchester a pre husle a klavír. Vznikla spojením dvoch kontrastných skladieb pre husle a orchester: Burlesky z roku 1933 a Fantázie z roku 1948. Sólový part zaznie v interpretácii Jarolíma Emmanuela Ružičku, prvého koncertného majstra orchestra Slovenská filharmónia.

Jarolím Emmanuel Ružička, foto: Alexander Trizuljak/SF

Program doplní Symfónia č. 2 „Štyri temperamenty“ op. 16 dánskeho skladateľa Carla Nielsena, ktorý má na svojom konte 6 symfonických opusov. Prvú z nich skomponoval v roku 1892, druhú s podtitulom „Štyri temperamenty“ o štyri roky neskôr. K jej napísaniu ho inšpiroval obrázok, ktorý videl v reštaurácii. Komicky vykresľoval štyri ľudské povahy. Hudobné dielo nabité humorom, drámou a dánskou genialitou uzavrie program piatkového online koncertu.

Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom budú pokračovať druhým symfonickým online koncertom v piatok 23. apríla. Večer otvorí koncertná predohra op. 62 Můj domov Antonína Dvořáka, ktorá je súčasťou scénickej hudby. Skladateľ ju skomponoval na žiadosť Dočasného divadla (Prozatimního divadla, predchodcu Národného divadla v Prahe) ku hre Františka Ferdinanda Śamberka Josef Kajetán Tyl.

Nasledovať bude brilantné Concertino pre klavír a orchester op. 20 Jána Cikkera z roku 1942. Sólový part, plný náročných rytmických pasáží a tém inšpirovaných slovenským folklórom zaznie v interpretácii Jordany Palovičovej, prominentnej interpretky Cikkerových klavírnych diel za čo jej bola v roku 2016 udelená Cena Jána Cikkera. Zúčastnila sa nahrávky Cikkerových diel pod názvom Komorné a koncertantné diela, ktorá vznikla pri príležitosti jeho storočnice.

Jordana Palovičová, foto: Ivona Orešková

Ako sólová a komorná hráčka sa predstavila na mnohých festivaloch, ako sólistka spolupracuje s poprednými slovenskými a zahraničnými orchestrami. Súčasne pôsobí ako docentka na Katedre klávesových nástrojov a cirkevnej hudby HTF VŠMU v Bratislave. Z deviatich symfónii petrohradského rodáka Alexandra Glazunova zaznie na záver programu Symfónia č. 1 E dur „Slovanská“ op. 5 z roku 1881, ktorú skomponoval skladateľ ako 16-ročný.

Aktuálne informácie o ďalších koncertoch sú k dispozícii na www.filharmonia.sk a stream.filharmonia.sk.

Informovala: Martina Tolstova, SF

PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár