V októbri 2022 (v dňoch 13. – 15.) sa konali v Montreale tri koncerty 15. ročníka Rencontres Lyriques Internationales de Montréal a jeden gala koncert Gala des Jeunes Ambassadeurs Lyriques. Gala koncert sa uskutočnil už 28. krát, zakaždým pod záštitou organizátora – kanadskej spoločnosti Théátre Lyrichorégra 20. Táto spoločnosť je u nás málo známa, pri tom jej aktivity na poli vyhľadávania speváckych talentov presahujú hranice Kanady až do Európy a Ázie. Na gala koncerte účinkovali prevažne mladí kanadskí speváci. V medzinárodnej 13-člennej porote zasadal aj Július Klein, bývalý riaditeľ Štátnej filharmónie Košice a sólový hráč na klarinete. V rozhovore s ním som sa dozvedela množstvo zaujímavých informácií.
Théâtre Lyrichorégra 20 je nezisková kultúrna organizácia, ktorú v roku 1976 založil bývalý spevák, „helden“ tenor, držiteľ viacerých národných a medzinárodných ocenení Alain Nonat, pôvodom Francúz žijúci v Montreale. Jej misiou bola od začiatku kreatívna myšlienka vzbudiť divácky záujem o operu aj netradičným spôsobom a aj mimo profesionálnych scén. Teda cielene v školách, nákupných centrách, na výstavách a vôbec vo verejnom priestore.

Théâtre Lyrichorégra 20 má vo svojom portfóliu viacero projektov: spevácke majstrovské kurzy, program na propagáciu francúzskej hudby, program Czech and Slovak Musical Meetings (České a Slovenské hudobné stretnutia), ale i Czech and Slovak International Music Competition (Česká a Slovenská medzinárodná hudobná súťaž). Projekt Jeunes Ambassadeurs Lyriques (Mladí operní ambasádori) sa koná každoročne od roku 1994.
Roku 1991 sa začala Théâtre Lyrichorégra 20 prikláňať k východnej Európe a každý rok organizovala české a slovenské hudobné stretnutia s dôrazom na tvorbu českých a slovenských skladateľov a hudobníkov formou súťaží, koncertov a výstav. Založila Czech and Slovak International Music Competition, organizovanú v dvojročných intervaloch. Spočiatku sa zúčastňovali aj inštrumentalisti, ale približne od roku 2000 sa súťaž vyhranila len pre spevákov.

V roku 2003 vznikla v spolupráci s Univerzity of Winconsin v Green Bay American International Czech and Slovak Voice Competition, čo umožnilo, že prvé kolo a semifinále sa pre spevákov z USA konalo v Green Bay. Pre účastníkov z iných krajín sa prvé dve kolá organizovali v kanadskom Montreale. Tu sa konalo aj spoločné finále a Galakoncert. Zaujímavou a možno aj povzbudzujúcou je informácia, že účastníci museli v semifinále a vo finále spievať okrem talianskych, nemeckých, či francúzskych árií aj české alebo slovenské operné árie alebo piesne v pôvodnom jazyku.
Pekným príkladom šírenia slovenskej tvorby je, že napr. v roku 2011 okrem voliteľných českých a slovenských skladieb bola povinnou piesňou Ave Maria od Petra Martinčeka. V roku 2015 sa súťaž v Montreale ukončila, ale v USA toto bienále stále pokračuje. (V roku 2022 si pripomenulo 10. ročník). Medzi laureátmi nájdeme aj mená slovenských spevákov, barytonistov Daniela Čapkoviča a Pavla Kubáňa a českého basistu Jana Martinika.
Július Klein sa zmienil aj o iných zaujímavých aktivitách kanadskej spoločnosti Théâtre Lyrichorégra 20. Od roku 1994 každoročne prebieha projekt Jeunes Ambassadeurs Lyriques s ambicióznym cieľom objavovať a podporovať mladých, talentovaných kanadských spevákov vo veku do 35 rokov, aby si mohli budovať medzinárodnú kariéru. Tento program v roku 2004 spustili aj v Číne.

Každý rok sa preto v apríli organizuje v Montreale, Toronte a Vancouveri národný spevácky konkurz. V roku 2022 sa konal cez videozáznamy. Víťazi dostali pozvánku na vystúpenie v októbri na troch verejných koncertoch Rencontres Lyriques Internationales de Montréal a na koncerte Gala des Jeunes Ambassadeurs Lyriques v Montreale. Na koncerty sú pozývaní aj speváci z iných krajín, napr. z Nemecka, Číny, Kórey, Japonska, Belgicka, Španielska, Francúzska, Talianska, Slovenska, Českej republiky, Švajčiarska, Bieloruska a Ruska. Zasadá na nich medzinárodná odborná porota, ktorej dlhodobým členom je aj Július Klein.
Zaujímavou pozoruhodnosťou celého projektu je, že sa do poroty v Montreale na koncerty pozývajú aj riaditelia a manažéri divadiel a operných organizácií z mnohých krajín, ktorí majú možnosť ponúknuť spevákom vystúpenia, angažmány alebo stáže v divadlách, ako aj pozvania na súťaže zaštítené organizáciou, ktorú zastupujú. Od začiatku projektu sa na ňom zúčastnili zástupcovia vyše 100 divadiel a operných organizácií z 24 krajín.
Platí pravidlo, že hneď po skončení Gala koncertu každý člen komisie pred publikom a účinkujúcimi verejne oznámi svoj výber a ponuku. V roku 2022 si riaditelia alebo zástupcovia inštitúcií z deviatich krajín vybrali 13 spevákov z Kanady a ďalších 7 spevákov z Francúzska (1), Španielska (1), Číny (1), Mexika (1), Nemecka (1) a Južnej Kórey (2). Z toho ôsmych pozvali do operných produkcií, siedmych na koncertné účinkovanie, trinástich na Majstrovské kurzy a dvoch na súťaž „Voix Nouvelles“ do Paríža na rok 2023 s možnosťou priameho vstupu do semifinále.

Niektorí speváci dostali viacero ponúk. Najviac sa ich ušlo Martine Miskohlid, (mezzosoprán) z Kanady, ktorú ocenili aj titulom Jeune Espoir Lyrique Canadien (Mladá kanadská operná nádej) a peňažnou odmenou 4.000 dolárov. Z ponúk spomeňme operné produkcie v Teatro Massimo v Palerme, v sofijskej a augsburskej opere, koncert v Opera San Miguel (Mexiko), priamy vstup do semifinále a „Voix Nouvelles“ v Paríži v roku 2023.
Titul Jeune Talent Lyrique Québécois (Mladý quebecký operný talent) a k tomu peňažnú odmenu 2.000 dolárov dostala Rose Naggar-Tremblay (alt). Titul Jeune Talent Lyrique Étranger (Mladý operný zahraničný talent) získala Elsa Roux Chamoux (mezzosoprán) z Francúzska. Kanadskí speváci pozvaní účinkovať v zahraničí dostávajú od Théâtre Lyrichorégra 20 finančnú podporu.

Pozvánku na Slovensko odovzdal Július Klein sopranistke Karoline Podolak z Kanady a tenoristovi Juntae Kim z Južnej Kórey. Budú účinkovať na troch koncertoch v rámci letných organových festivalov 2023, ktoré pre mestá Bardejov, Humenné a Michalovce organizuje Július Klein. V prípade nečakaného stretu termínov je náhradníčkou Karoline Podolak altistka Rose Naggar-Tremblay z Kanady.
Pripravila: Dita Marenčinová
Členovia poroty v roku 2022:
- Alessandro Di Gloria – Opera de Massimo, (Taliansko)
- Gabriele Donà – Opera Mainz, (Nemecko)
- Mauro Gabrielli – Opera Bologna, (Taliansko)
- Jérome Gay – Génération Opéra, (Francúzsko)
- Luisa Mauro – Sequenda Opera Studio, (Luxemburg)
- Dieter Kaegi – Opera Biel Solothurn (TOBS), (Švajčiarsko)
- Plamen Kartaloff – Opera Sofia, (Bulharsko)
- Guy Montavon – Opera Erfurt, (Nemecko)
- Jens Neundorff von Enzberg – Opera Meiningen, (Nemecko)
- Hans Nieuwenhuis – Orfeo Fondation, Pays Bas (Holandsko)
- Kevin Jeong – Daegu Opera House, (Južná Kórea)
- Július Klein – FILHARMÓNIA non-profit (Slovensko)
- Daniel Herzog – Opera Staatstheater Augsburg (Nemecko)