Dve podoby lásky Romea a Júlie v SND

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Slovenské národné divadlo ponúka svojim návštevníkom jedinečnú príležitosť porovnať, ako inšpirovala Shakesperova dráma o láske Romea a Júlie dvoch velikánov hudby rôznych období a rozdielneho štýlu.

Víkend – sobota 28. marca a nedeľa 29. marcabude patriť baletu na hudbu Sergeja Prokofieva. Pred Veľkou nocou – na Zelený štvrtok 2. apríla – si môžete zasa dopriať večer strhujúcej romantickej hudby Charlesa Gounoda a dať sa unášať operným príbehom Romea a Júlie.

Návšteva obidvoch inscenačných podôb večnej témy aj vernej lásky a očarenia môže byť aj skvelým darčekom a pozornosťou pred blížiacimi sa sviatočnými dňami.

Rešpektovaný a svetovo uznávaný choreograf a režisér Massimo Moricone nesituoval dej vášnivej, nenaplnenej tragickej lásky Romea a Júlie do talianskej Verony, kde sa mal tento príbeh odohrať, ale do atmosféry evokujúcej alžbetínske divadlo. A tak aj kostýmy a scéna pripomínajú slávny Globe Theater za čias Shakespeara. Baletný súbor SND sa s mimoriadnym úspechom predstavil s touto inscenáciou aj na prestížnom festivale v Silvano Toti Globe Theatre v Ríme.

Romeo a Júlia, Balet SND, foto: Martin Machaj

Romeo a Júlia, Balet SND,
foto: Martin Machaj

Po dlhšom čase sa baletný príbeh vracia na dosky SND. V sobotu 28. marca stvárnia ústrednú dvojicu talianski tanečníci, sólisti baletu SND – krehká Michela Paolacci a Orazio Di Bella. V nedeľu 29. marca bude Júliou na pódiu novej budovy SND rodená Rakúšanka, už dlho etablovaná v súbore našej prvej scény, Viola Mariner a Romeom sa stane Giacomo Castellana, rodený Palermčan odchovaný aj moskovskou baletnou školou.

Pred veľkonočnými sviatkami vo štvrtok 2. apríla SND cielene ponúka jedno z vrcholných diel veľkého francúzskeho romantika Charlesa Gounoda. Harmonická krása hudby a intenzita emócií, ktoré vyžaruje, súzvučia s posolstvom lásky, porozumenia, pokoja i viery, ktoré sa viažu k týmto sviatkom. Slovinský režisér so španielskymi koreňmi Diego de Brea sa sústredil na vykreslenie vzťahov na scéne, na ktorej svetlo vytvára neopakovateľnú ilúziu priestorov a estetických výtvarných vnemov. Pod taktovkou Rastislava Štúra titulné party 2. apríla interpretujú Ľubica Vargicová a Tomáš Juhás.

Vstupenky si môžete zakúpiť on-line na stránke www.snd.sk alebo v našich pokladniciach. Pokiaľ uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail: rezervacie@snd.sk.

www.snd.sk

Informovala: Izabela Pažítková, SND

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár