Dvořák, Brahms a Mahler v podaní sólistov Opery SND už v nedeľu 23. októbra

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Jesenný podvečer v noblesnom prostredí historickej budovy SND ozvláštni v nedeľu 23. októbra 2016 o 17.00 hod. ďalší z koncertného cyklu Voci da camera. Cyklus umožňuje sólistom operného súboru SND predstaviť sa aj náročným komorným koncertným repertoárom. Túto nedeľu budú piesne troch velikánov Dvořáka, Brahmsa a Mahlera interpretovať mezzosopranistka Denisa Hamarová, barytonista Ján Ďurčo a sopranistka Katarína Flórová.

Z Dvořákovej tvorby vybrala dramaturgia z troch náladovo rozdielnych cyklov: „Písně milostné“ sú plné radosti, melanchólie, vtipu i zádumčivosti. Iným, vášnivejším, je cyklus „Cikánských melódií“. Na spomínanom koncerte však z neho zaznie aj veľmi sugestívna pieseň „Když mně stará matka“, ktorá patrí ku skvostom piesňovej tvorby.

Z trinástich „Moravských dvojspevov“ si poslucháči v nedeľu vypočujú štyri. Dvořák inšpirovaný ľudovými piesňami ich komponoval v rokoch 1875-77 väčšinou pre dva ženské hlasy soprán a mezzosoprán. Znejú stále sviežo asi tak, ako „keď sa na tráve a kvetoch trbliece rosa“, aj takto sa nechal Dvořák očariť prírodou.

Slovenské národné divadlo, historická budova

Slovenské národné divadlo,
historická budova

Dôstojný Brahms sa na koncerte prihovorí „Uspávankou“ a piesňou nazvanou „Uspokojená túžba“.

Na záver koncertu nás osloví Gustav Mahler. Po impozantných symfonických projektoch sa na konci života utiahol do intimity. Jeho kultové „Piesne potulného tovariša“ vyznievajú priam symbolicky akoby bol sám potulným tovarišom večne hľadajúcim pokoj v duši.

Sólistov Opery SND na klavíri sprevádza Róbert Pechanec a koncert tónmi obohatia aj violončelista Jan Pospíšil a klaviristka Katarína Schowanetz.

Vstupenky si môžete zakúpiť on-line na stránke www.snd.sk  alebo v pokladniciach SND. Pokiaľ uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail rezervacie@snd.sk

Informovala: Izabela Pažítková, SND

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár