Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

30. októbra 2022 redakcia Sezóna 2022/2023

Dvořákova opera Armida z írskeho Wexfordu naživo v Rádiu Devín

A. Dvořák; Wexford Festival Opera, National Opera House, Wexford, 2022, Jozef Benci (Kráľ Hydraot), Stanislav Kuflyuk (Ismen), foto: Clive Barda/ArenaPAL
Veľkosť písma
A
A
A
V sobotu 5. novembra 2022 odvysiela Rádio Devín priamy prenos predstavenia opery Armida od Antonína Dvořáka z festivalu v írskom Wexforde. Kráľa Hydraota stvárni slovenský basista Jozef Benci. O sprievodné slovo sa zo štúdia Rádia Devín postará operný kritik a publicista Pavel Unger.

Opernú sezónu priamych prenosov začína Rádio Devín tentoraz netradične, na festivale v írskom Wexforde. Slávnosti opery s vyše sedemdesiatročnou históriou sa od začiatku preslávili tým, že divákom opätovne predstavovali menej populárne diela. Organizátori a účinkujúci vdýchli život mnohým zabudnutým majstrovským opusom a Wexford má povesť podujatia s kvalitnými inscenáciami, ktoré každoročne privádzajú do mesta tisíce milovníkov opery z celého sveta. V roku 2017 získal festival cenu International Opera Awards, ako najlepší operný festival.

A. Dvořák; Wexford Festival Opera, National Opera House, Wexford, 2022, Jennifer Davis (Armida), foto: Clive Barda/ArenaPAL

Námetom Dvořákovej opery Armida je príbeh, ktorý bol hudobne spracovaný už mnohokrát pred Dvořákom (Lully, Salieri, Gluck, Mysliveček, Haydn, Cherubini, Rossini). Základom je epizóda z renesančného eposu Torquata Tassa Oslobodený Jeruzalem hovoriaci o udalostiach prvej krížovej výpravy. Pre skladateľa ho upravil Jaroslav Vrchlický. Aj tu je na pozadí bojov v hlavnej úlohe príbeh lásky: Armidy, dcéry damašského kráľa Hydraota a rytiera krížovej výpravy Rinalda. Pričom každý z nich stojí na opačnom brehu dvoch znepriatelených táborov.

Nádherná „dvořákovská“ melodika a spevnosť je tu obohatená o exotizmy a zborové scény ohromujú svojim dramatickým účinkom. Orchester festivalu vo Wexforde zaznie pod taktovkou českého dirigenta Norberta Baxu a jednu z hlavných úloh – kráľa Hydraota – stvárni slovenský basista Jozef Benci.

,,Po prvýkrát prináša Rádio Devín v sobotu 5. novembra 2022 prostredníctvom Európskej vysielacej únie priamy prenos z medzinárodného operného festivalu v írskom Wexforde. Vzhľadom na rozdielne časové pásmo sa začiatok posúva na 21. hodinu. Na programe je posledné operné dielo Antonína Dvořáka Armida, ktorá na libreto Jaroslava Vrchlického, podľa literárnej predlohy Torquata Tassa Oslobodený Jeruzalem, mala premiéru v pražskom Národnom divadle v roku 1904.

Tassov námet o láske križiackeho rytiera Rinalda a pohanskej čarodejnice Armidy sa v rôznych hudobno-divadelných spracovaniach objavil takmer stokrát. Táto Dvořákova opera na Slovensku nikdy nezaznela a patrí aj v českom prostredí k pomerne zriedka uvádzaným titulom.

A. Dvořák; Wexford Festival Opera, National Opera House, Wexford, 2022, foto: Clive Barda/ArenaPAL

Operný festival vo Wexforde sa zameriava predovšetkým na rarity, ku ktorým toto dielo určite patrí. V zahraničí ju dosiaľ uviedli iba v Brémach so začínajúcou Montserrat Caballé v titulnej úlohe.

Nová inscenácia vo Wexforde je koprodukciou tamojšieho festivalu s Divadlom J.K.Tyla v Plzni, kde zaznie v januári 2023. Hudobne ju naštudoval plzenský šéfdirigent Norbert Baxa, pražský rodák slovenských rodičov. V postave kráľa Hydraota sa predstaví slovenský basista Jozef Benci, ktorý vystúpi aj v rámci cyklu poludňajších recitálov s klavírnym sprievodom. Hlavné úlohy stvárňujú írska sopranistka Jennifer Davis (Armida), rakúsko-austrálsky tenorista Gerard Schneider (Rinald) a ukrajinský rodák, v Poľsku usadený barytonista Stanisłav Kuflyuk ako Ismen. Poznáme ho z hosťovania krakovskej opery v Bratislave (2018, festival Eurokontext), kde zožal úspech v titulnej postave Szymanovského opery Kráľ Roger

V prestávke si pohovoríme o histórii diela, o festivale vo Wexforde a poslucháčom ponúknem tiež ukážky z Armidy dvoch iných skladateľov, Josepha Haydna a Gioachina Rossiniho.

V mene Rádia Devín, zodpovednej redaktorky Sivie Zvarovej, ako i za seba, ako sprievodcu večerom, srdečne pozývam k prijímačom.“ pozýva čitateľov Opera Slovakia Pavel Unger.

Zdroj a text: Rádio Devín, Opera Slovakia

video

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024