Edita Gruberová definitívne ukončila hviezdnu kariéru. V Košiciach nezaspieva

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Svetoznáma operná diva a prvá dáma sopránovej koloratúry Edita Gruberová sa rozhodla definitívne ukončiť spevácku kariéru. Pôvodne zamýšľanú rozlúčku s divadelnými doskami, ktorou mala byť premiéra opery Gaetana Donizettiho Roberto Devereux v Štátnom divadle Košice, definitívne zmarila pandémia koronavírusu.

Štátne divadlo Košice sa snažilo nájsť náhradný termín za pôvodne plánovaný koniec novembra, ale všeobecná neistota v čase pandémie tomu zabránila. „Je nám veľmi ľúto, že sa pani Edita Gruberová napokon kvôli koronavírusu a cestovateľskej náročnosti rozhodla ukončiť kariéru bez plánovanej rozlúčky v Košiciach. Veľmi sa na ňu tešila. Bohužiaľ svet je iný a v súčasnej situácii sa rozhodla odvolať jej posledné plánované vystúpenie,“ informoval riaditeľ opery Štátneho divadla Košice Roland Khern Tóth.

Prečítajte si tiež:
Debut Edity Gruberovej – presne pred päťdesiatimi rokmi v Opere SND
Edita Gruberová sa v Mníchove rozlúčila s operným javiskom
Edita Veľká

Pre Štátne divadlo Košice je nesmiernou poctou, že práve na jeho doskách chcela operná diva ukončiť svoju kariéru. Začala ju pred vyše 50. rokmi v Opere SND a počas piatich desaťročí jej spevácke umenie obdivovali diváci v najväčších operných domoch a koncertných sálach na celom svete.

Edita Gruberová sa v Mníchove rozlúčila s operným javiskom, 2019, foto: Wilfried Hösl

„To, čo dosiahla a ako sa zapísala do dejín svetovej opery si zaslúži maximálny rešpekt. Sme radi, že nám dala možnosť a je pre nás stále inšpiráciou pri tvarovaní inscenácie Roberta Deveureuxa v našom divadle,“ dodal Roland Khern-Tóth, ktorý súboru opery a celému inscenačnému tímu pripravovanej premiéry odovzdal pozdravy od Edity Gruberovej. „Popriala nám veľa úspechov počas skúšok a vydarenú premiéru. My jej samozrejme želáme najmä pevné zdravie a všetko najlepšie. Veríme, že nás navštívi hneď ako to bude čo len trochu možné. Možno aj v rámci majstrovských kurzov, ktoré chceme v budúcnosti v divadle pripraviť.“

Prečítajte si tiež:
Edita Gruberová má domov na Olympe
Edita Gruberová očarila Viedeň presne pred päťdesiatimi rokmi
Edita Gruberová ako jediná odspievala vo Viedni všetky tri Donizettiho tudorovské kráľovné

V súvislosti s rozhodnutím Edity Gruberovej Štátne divadlo Košice informuje, že diváci, ktorí mali zakúpené vstupenky na pôvodné termíny prvej premiéry a prvej reprízy opery Roberto Devereux (27. 11. a 1. 12. 2020) môžu požiadať o vrátenie vstupného písomne e-mailom na adrese sales@sdke.sk s uvedením čísla účtu vo formáte IBAN. K žiadosti je potrebné priložiť vstupenky v elektronickej podobe – sken resp. elektronická vstupenka zo stránky www.navstevnik.sk.

Peter Valentovič, orchester ŠDKE, skúška opery Gaetana Donizettiho Roberto Devereux v Štátnom divadle Košice, 2020, foto: Joseph Marčinský

Práve Edita Gruberová v postave kráľovnej Alžbety opäť s veľkou slávou vrátila Roberta Devereuxa na svetové operné javiská. Štátne divadlo Košice pokračuje skúškami v prípravách premiéry Roberta Deveureuxa v novom termíne, o ktorom bude informovať v priebehu niekoľkých dní.

Informoval: Svjatoslav Dohovič, ŠDKE

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár