Edita Gruberová sa v Prahe rozlúčila so speváckym partom Belliniho Normy

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Praha – Po prvýkrát a zároveň naposledy. Svetoznáma slovenská sopranistka Edita Gruberová sa v troch mimoriadnych predstaveniach v máji a júni predstavila divákom Národního divadla Praha v titulnej úlohe Belliniho Normy. Nikdy predtým na pražskom javisku počas inscenácie Národního divadla nestála, takže na ňom debutovala a zároveň sa s ním lúčila práve počas troch predstavení, ktoré sa uskutočnili 18. a 30. mája a 2. júna 2018.

Nie náhodou šlo o operu Vincenza Belliniho o zradenej druidskej kňažke Norme. Edita Gruberová inscenáciu japonského režiséra Toma Sugaa, ktorá mala premiéru v Národnom divadle v októbri 2015, dobre pozná. Pod dirigentskou taktovkou Petra Valentoviča sa totiž so súborom pražskej opery na jeseň roku 2016 zúčastnila na mimoriadne úspešnom turné v Japonsku.

V. Bellini: Norma, Národné divadlo Praha, 2018
Edita Gruberová (Norma), zbor Opery ND Praha
foto: Hana Smejkalová

Náročný part Normy preslávil Editu Gruberovú na mnohých svetových javiskách. Titulnú rolu tejto Belliniho opery zaradila do svojho repertoáru v roku 2003 a spievala ju napríklad v Mníchove, Berlíne, Bruseli, Viedni, Hamburgu či Paríži. Mnohí hudobní odborníci ju v interpretácii Normy zaraďujú k takým hviezdam operného neba ako boli Maria Callas, Montserrat Caballé či Joan Sutherland. Edita Gruberová však avizovala, že tri Normy v Prahe budú poslednými, v ktorých sa v titulnej postave tejto opery postaví na divadelné dosky.

Peter Valentovič počas dirigovania Belliniho Normy v ND Praha, 2018
foto: Hana Smejkalová

Pražskému publiku počas troch mimoriadnych predstavení dopriala kus svojho operného majstrovstva pod taktovkou slovenského dirigenta Petra Valentoviča, ktorého možno nazvať akýmsi ,,dvorným“ dirigentom tejto svetoznámej opernej divy. Jej sokyňou v láske bola Jana Horáková Levicová, neverným Pollionem Zoran Todorovich, s ktorým Edita Gruberová stvárnila ústredné postavy Belliniho opery aj v mníchovskej Staatsoper. V ďalších úlohách sa predstavili Oleg Korotkov, Sylvia Čmugrová, Václav Cikánek, Gabriela Pešinová a ďalší.

V. Bellini: Norma, Národné divadlo Praha, 2018
Jana Horáková Levicová (Adalgisa), Edita Gruberová (Norma)
foto: Hana Smejkalová

Plné hľadisko počas posledného z troch predstavení Normy dalo jasne Edite Gruberovej najavo svoju priazeň. Už po árii Casta Diva z prvého dejstva diváci odmenili speváčku neutíchajúcim potleskom. Pred oponu si sólistku vypýtali potleskom už počas prestávky a po skončení opery si protagonistov večera ,,vytlieskali“ pred oponu ešte osemkrát. Nuž a rovnako ako všade na svete – aj do Prahy sprevádzali Editu Gruberovú jej oddaní fanúšikovia, ktorí neváhajú cestovať za svojou divou kamkoľvek a čakať ju po predstavení pred divadlom.

video

Z operných javísk neschádza

Edita Gruberová uprednostňuje vo svojom repertoári diela skladateľov talianskeho belcanta – najmä Vincenza Belliniho a Gaetana Donizettiho. Je pravda, že v ostatnom období ju častejšie ako na divadelných doskách, môžu diváci vidieť na koncertných pódiách, no predsa len sa pravidelne objavuje aj v divadelných inscenáciách, pričom jej obľúbeným operným divadlom je to v Mníchove. Do neho sa vráti v marci budúceho roku ako kráľovná Alžbeta v Donizettiho opere Roberto Devereux, mesiac pred tým si ju budú môcť naživo na javisku vychutnať v budapeštianskej opere v Lucii di Lammermoor od toho istého skladateľa.

V. Bellini: Norma, Národné divadlo Praha, 2018, klaňačka po predstavení
foto: Hana Smejkalová

50 rokov na opernom javisku

Tohto roku už Edita Gruberová nemá naplánované žiadne operné predstavenie, no čaká ju niekoľko gala predstavení spojených s jej jubileom. Je to totiž 50 rokov, od kedy debutovala na divadelnom javisku (bolo to v Opere SND v roku 1968, písali sme o tom TU…) a toto výročie si pripomenie spolu so svojimi oddanými fanúšikmi hneď v niekoľkých operných domoch. 23. júna ju čaká galakoncert v Staatsoper vo Viedni (o koncerte budeme informovať) a 3. júna v Bayerische Staatsoper v Mníchove. V priebehu októbra má naplánované štyri galavečery v Japonsku a v decembri dva vianočné koncerty – jeden v Berlíne a 16. decembra v Bratislave. Takže hoci samotná Edita Gruberová avizuje, že sa s mnohými opernými inscenáciami a aj s mnohými samotnými speváckymi partmi lúči, ešte stále je tu pre jej fanúšikov dostatok príležitostí vypočuť si ju naživo.

Pripravila: Dáša Juhanová

www.gruberova.com

www.narodni-divadlo.cz

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár