Edita Gruberová si prevzala prestížnu Karajanovu cenu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Baden-Baden – Svetoznáma slovenská sopranistka, nekorunovaná kráľovná belcanta Edita Gruberová, si 29. novembra 2013 v nemeckom Baden-Badene prevzala prestížnu Hudobnú cenu Herberta von Karajana, dotovanú sumou 50.000 eur.

Významné ocenenie, ktorého dotácia je určená na podporu mladých talentov, mieni laureátka využiť na podporu dvoch krajanov. Jedným z nich bude nemeckými i švajčiarskymi médiami nemenovaný pianista a dirigent, druhým barytonista Richard Šveda, žiak dlhoročného sólistu Opery SND Františka Livoru. Talentovaný umelec nechýbal po jej boku ani na dnešnom koncertnom vystúpení, na ktorom Gruberová ponúkla Mozartove, Schubertove a Dvořákove piesne, ako aj operné árie W.A. Mozarta. Podľa internetovej stránky Festspielhausu v Baden-Badene figuroval v jeho programe aj opus Sergeja Rachmaninova.

Edita Gruberová na udeľovaní Hudobnej ceny Herberta von Karajana, Baden-Baden, 2013

Edita Gruberová
na udeľovaní Hudobnej ceny Herberta von Karajana,
Baden-Baden, 2013

Rodáčka z Bratislavy sa v priebehu uplynulých desaťročí stala oslavovanou koloratúrnou sopranistkou na najvýznamnejších operných svetových scénach a predstavila sa i na najväčších festivalových prehliadkach. Po páde komunizmu v bývalom Československu sa frekvencia jej návštev v oboch nástupníckych krajinách výrazne zvýšila, v metropole Slovenska prevzala dokonca post čestnej prezidentky Bratislavských hudobných slávností.

Edita Gruberová na udeľovaní Hudobnej ceny Herberta von Karajana, Baden-Baden, 2013

Edita Gruberová
na udeľovaní Hudobnej ceny Herberta von Karajana,
Baden-Baden, 2013

Jednu zo svojich známych úloh – Kráľovnú noci z Mozartovej Čarovnej flauty – spievala pred štyrmi desaťročiami aj pod taktovkou samotného Herberta von Karajana, jedného z najslávnejších dirigentov 20. storočia, po ktorom je pomenované Gruberovej najnovšie ocenenie. Z množstva ďalších spomeňme aspoň party v operách ako Ariadna na Naxe, Norma, Námesačná, Manon, Rigoletto, La Traviata, ale aj Don Giovanni, Únos zo Serailu, Maria Stuartová a Anna Boleynová.

Hudobná cena Herberta von Karajana

Hudobná cena Herberta von Karajana

Edita Gruberová je nositeľkou vysokých slovenských, rakúskych i bavorských štátnych vyznamenaní, ale aj Ceny Sira Laurencea Oliviera, nemeckej hudobnej ceny Echo Klassik a Ceny kritikov Franca Abbiatiho. Je čestnou členkou Viedenskej štátnej opery.

Laureátmi Ceny Herberta von Karajana sa od roku 2003 stali postupne husľová virtuózka Anne-Sophie Mutter, Berlínski filharmonici, klavirista Jevgenij Kisin, dirigent Valerij Gergijev, tanečník a choreograf John Neumeier, pianista Alfred Brendel, basbarytonista Thomas Quasthoff, dirigent i klavirista Daniel Barenboim, dirigent a hudobný pedagóg Helmuth Rilling a vlani mezzosopranistka Cecilia Bartoli.

www.gruberova.com

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: TASR, baden-tv.com

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár