Edita Gruberová ukončí svoju hviezdnu kariéru v Štátnom divadle Košice

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Svetová operná diva Edita Gruberová ukončí svoju hviezdnu kariéru v Štátnom divadle Košice v role tudorovskej kráľovnej Alžbety v opere Gaetana Donizettiho Roberto Devereux v netradičnom ,,covidovom“ poloscénickom prevedení.

Kráľovná belcanta, koloratúrna sopranistka Edita Gruberová, sa so svojou kariérou nakoniec symbolicky rozlúči na Slovensku. V dvoch jedinečných predstaveniach – v premiére v piatok 27. novembra a v prvej repríze 1. decembra 2020 sa predstaví v titulnej role tudorovskej kráľovnej Alžbety.

Po viac než polstoročí od jej operného debutu v Bratislave, krátkom účinkovaní v opere v Banskej Bystrici a následnej ohromujúcej svetovej kariére, sa naša “Primadonna assoluta” opäť vráti na javisko slovenského operného domu, aby v Historickej budove Štátneho divadla symbolicky uzavrela svoju legendárnu kariéru. Počas viac ako 50 rokov Edita Gruberová účinkovala na Slovensku len príležitostne a výhradne formou koncertov, ani raz nemalo slovenské publikum možnosť ju vidieť aj v opernej inscenácii.

Galakoncert Edity Gruberovej vo Viedenskej štátnej opere, 2018, foto: Angelo Capodilupo

Prečítajte si tiež:
Debut Edity Gruberovej – presne pred päťdesiatimi rokmi v Opere SND
Edita Gruberová sa v Mníchove rozlúčila s operným javiskom
Edita Veľká

Netradičnou bude i réžia, ktorá bude reflektovať súčasne pandemické opatrenia a v maximálnej miere zohľadní vzájomné odstupy medzi spevákmi. Novátorskú “covidovú” réžiu pripraví riaditeľ činohry Anton Korenči, pohybovú spoluprácu riaditeľ baletu Andrej Petrovič a publikum sa môže tešiť na historickú výpravu a opulentné renesančné kostýmy. Ústrednou rekvizitou bude aj kráľovská koruna z legendárnej inscenácie, ktorou sa v marci 2019 Edita Gruberová lúčila s mníchovským publikom a kedy na pamiatku obdržala “svoju” kráľovskú korunu od Bavorskej štátnej opery.

Prečítajte si tiež:
Edita Gruberová má domov na Olympe
Edita Gruberová očarila Viedeň presne pred päťdesiatimi rokmi
Edita Gruberová ako jediná odspievala vo Viedni všetky tri Donizettiho tudorovské kráľovné

Prvá operná premiéra novej sezóny v Košiciach však bude výnimočná nielen rozlúčkou svetovej opernej divy. Po jej boku sa predstavia aj ďalšie medzinárodné spevácke esá – ruská mezzosopranistka Elena Maximova ako Sára, vojvodkyňa z Nottinghamu, či tenorista David Astorga z Kostariky v úlohe Roberta Devereux. Toto hviezdne obsadenie doplnia členovia domáceho sólistického ansámblu – mezzosopranistka Myroslava Havryliuk, či hosťujúci slovenský tenorista Juraj Hollý. Dirigentom bude Peter Valentovič, dlhoročný spolupracovník Edity Gruberovej, ktorý ju sprevádzal ako dirigent či klavirista na najvýznamnejších operných a koncertných svetových pódiách.

Recitál Edity Gruberovej v Bratislave, festival Viva Musica! 2016, Peter Valentovič, Edita Gruberová, foto: Zdenko Hanout

,,Máme potvrdené, že pani Gruberová, ktorá žije v Zürichu, sa rozlúči s opernými domami na celom svete práve v Košiciach. Bude to krátko po tom, ako na želanie pani prezidentky Zuzany Čaputovej 22. októbra v Berne zaspieva slovenskú hymnu počas oficiálnej návštevy našej prezidentky vo Švajčiarsku,” hovorí nový riaditeľ Opery ŠDKE Roland Khern Tóth.

V hľadisku bude zachované šachovnicové sedenie. Predaj vstupeniek v cene od 20 do 90 eur na obe predstavenia v titulnej role s Editou Gruberovou spustí Štátne divadlo Košice v pondelok 21. septembra 2020 o 14:00.

,,V tejto opere je všetko koncentrované – emócie, dej, konanie postáv. Navyše je to geniálne stvárnené v muzike – ani jedna nota v celej opere nie je navyše,” – prezradila v rozhovore pre Opera Slovakia Edita Gruberová v roku 2019. ,,Tak ako vo väčšine opier, aj tu ide o lásku, ale tu je tých emócií veľa. Kráľovná Alžbeta na začiatku cíti veľkú túžbu po Robertovi, no tuší, že má v láske sokyňu. Tá neistota ju privádza do zúfalstva. Napokon sa jej obavy potvrdia a zistí, že Roberto jej klamal. A čo môže byť horšie ako podvedená žena? Navyše, ak má v rukách moc?”, dodala Edita Gruberová.

Informoval: Svjatoslav Dohovič, ŠDKE

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár