Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

17. septembra 2013 Ľudovít Vongrej Sezóna 2013/2014

Edita Gruberová zaspievala v Košiciach po prvýkrát. V metropole východu sa predstavila ako Anna Bolena

G. Donizetti: Anna Bolena, koncertné uvedenie opery v Dome umenia Košice, 2013, organizátor: OZ Slavonic Dance Theatre, Košice, Philippe Do, Edita Gruberová, Andriy Yurkevych, Atala Schöck, Jozef Benci, Regina Richter, Kristian Cser, Tibor Szappanos, Štátna filharmónia Košice, Filharmonický zbor Debrecen, foto: Ľudovít Vongrej / Opera Slovakia
Veľkosť písma
A
A
A
Košice si potvrdili značku Hlavného mesta kultúry operným koncertom so slovenskou megahviezdou svetovej opery Editou Gruberovou. V koncertnom prevedení Donizettiho opery Anna Bolena 15. septembra 2013 v Dome umenia Košice, sa operná speváčka predstavila spolu s ďalšími špičkovými umelcami.

Organizátor koncertu OZ Slavonic Dance Theatre, Košice vsadil na správnu kartu a to nielen výberom titulu, ktorý bol na Slovensku uvedený len dvakrát v bratislavskej Komornej opere 1994, 1995.

V Košiciach zaznelo toto dielo po prvýkrát s lákavým obsadením. Spolu s Editou Gruberovou uviedli tento náročný titul belkantovej opernej literatúry Jozef Benci, Regina Richter, Philippe Do, Atala Schöck, Kristian Cser a Tibor Szappanos. Pôvodne v obsadení figuroval aj slovenský medzinárodne etablovaný tenorista Pavol Bršlík, ktorý však musel pre chorobu účasť na predstavení odrieknuť, rovnako ako mezzosopranistka Elena Maxima z Ruska. V sprievode Štátnej filharmónie Košice a filharmonického zboru Debrecen, dirigoval Andriy Yurkevych.

G. Donizetti: Anna Bolena, koncertné uvedenie opery v Dome umenia Košice, 2013, organizátor: OZ Slavonic Dance Theatre, Košice, Philippe Do, Edita Gruberová, Andriy Yurkevych, Atala Schöck, Jozef Benci, Regina Richter, Kristian Cser a Tibor Szappanos, Štátna filharmónia Košice, Filharmonický zbor Debrecen, foto: Ľudovít Vongrej / Opera Slovakia

Tento večer bol výnimočný nielen tým, že sa konal v Košiciach, aktuálnom Hlavnom meste kultúry, že šlo o košickú premiéru s kvalitným obsadením ale aj tým, že Edita Gruberová spievala v Košiciach po prvýkrát. Na košický koncert sa veľmi tešila a svoje nadšenie netajila ani po ňom. ,,S koncertom som veľmi spokojná, bolo fantastické publikum, dirigent, kolegovia sólisti, zbor i orchester. Som rada, že som si konečne zaspievala aj v Košiciach“ uviedla pre Opera Slovakia bezprostredne po koncerte Edita Grueberová.

Sála košického Domu umenia sa okrem slovenských divákov zaplnila aj divákmi z rôznych krajín. (Rakúsko, Švajčiarsko, Česká republika, Nemecko, Poľsko, Japonsko…) Skupinka japonských obdivovateľov Edity Gruberovej mali na hrudi hrdo pripnuté odznaky s portrétom umelkyne.

G. Donizetti: Anna Bolena, koncertné uvedenie opery v Dome umenia Košice, 2013, organizátor: OZ Slavonic Dance Theatre, Košice. Nadšenci Edity Gruberovej z Japonska na koncerte v Košiciach foto: Ľudovít Vongrej / Opera Slovakia

Jedna z najslávnejších belcantových opier o anglickej kráľovnej Anne, 2. manželke Henricha VIII., vychádza z historických udalostí, známych predovšetkým vďaka Shakespearovej hre Henrich VIII. Manželstvo kráľa Henricha a Anny Boleynovej však končí netradične, sťatím hlavy nepohodlnej manželky. Opera je známa svojou vysokou náročnosťou árií, preto bolo a je len niekoľko svetových umelcov, ktorí toto dielo obsiahli vo svojom repertoári.

Výkony Edity Gruberovej, ako aj výkony ostatných umelcov splnili divácke očakávania. Koncert veľmi obohatil koncertnú činnosť mesta Košice a svojou výnimočnosťou aj koncertný a operný život na Slovensku, pretože u nás Edita Gruberová až tak často neúčinkuje a každý príchod na Slovensko je veľkým sviatkom.

G. Donizetti: Anna Bolena, koncertné uvedenie opery v Dome umenia Košice, 2013, organizátor: OZ Slavonic Dance Theatre, Košice, Philippe Do, Edita Gruberová, Andriy Yurkevych, foto: Ľudovít Vongrej / Opera Slovakia
G. Donizetti: Anna Bolena, koncertné uvedenie opery v Dome umenia Košice, 2013, organizátor: OZ Slavonic Dance Theatre, Košice. Nadšenci Edity Gruberovej na koncerte v Košiciach foto: Ľudovít Vongrej / Opera Slovakia
G. Donizetti: Anna Bolena, koncertné uvedenie opery v Dome umenia Košice, 2013, organizátor: OZ Slavonic Dance Theatre, Košice. autogramiáda po koncerte, foto: Ľudovít Vongrej / Opera Slovakia

Ako to už býva aj na iných koncertoch, na ktorých Edita Gruberová účinkuje, ani v Košiciach nechýbala takmer nekonečná klaňačka a časť divákov sa s ňou nevedela rozlúčiť. Po poslednej poklone sa títo diváci presunuli do foyeru, kde prebiehala neohlásená, náhodná autogramiáda a spontánne osobné stretnutie s umelkyňou.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024