Edita Gruberová získala Cenu Nadácie Tatra banky za umenie 2016

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V Bratislave sa konalo slávnostné vyhlásenie laureátov 21. ročníka prestížnej Ceny Nadácie Tatra banky za umenie 2016 v rôznych kategóriách. Uskutočnilo sa počas gala večera v sobotu 26. novembra v novej budove SND. Zo sedemnástich nominovaných tvorcov, hudobného telesa a divadelného súboru hlavné ceny a sošky Múzy získali šiesti umelci. V kategórii Hudba sa laureátkou stala svetoznáma slovenská operná speváčka Edita Gruberová za interpretačný výkon, sólový recitál na festivale Prague Proms 2016, Obecní dům Praha a špeciálnu cenu pre mladých tvorcov získali spolu s ďalšími aj Mucha Quartet za interpretačný výkon, album Slovenské spevy Bélu Bartóka (spolupráca s Ivou Bittovou).


Cena Nadácie Tatra banky za umenie sa udeľuje od roku 1996 s cieľom oceniť talent, nadšenie a prácu slovenských umelcov a podporiť rozvoj umenia v jeho najrôznejších podobách nielen morálne, ale aj finančne. Ocenením chce Nadácia Tatra banky motivovať umelcov i mladých tvorcov k ďalšej tvorbe a dať impulz na vznik nových projektov vo všetkých umeleckých žánroch. Ceny sa udeľujú v kategóriách Audiovizuálna tvorba, Rozhlas, TV film, Divadlo, Dizajn, Hudba, Literatúra a Výtvarné umenie. Cenou, ako aj symbolom pocty, je bronzová soška Múzy v kategórii Hlavná cena a plaketa pre držiteľov ocenenia Mladý tvorca. Obe ceny špeciálne pre túto príležitosť vytvoril slovenský sochár a výtvarník Daniel Brunovský. Ocenení zároveň získavajú aj finančnú odmenu. Zámerom Nadácie Tatra banky je prispievať k neustálemu zlepšovaniu slovenskej umeleckej tvorby, a to nielen prostredníctvom oceňovania etablovaných umelcov, ale aj objavovaním a podporovaním mladých talentov. Od roku 1996 podporila 81 etablovaných umelcov, 41 začínajúcich tvorcov a 6 mladých módnych tvorcov.

Cena Nadácie Tatra banky za umenie za rok 2016

Návrhy nominácií predkladá akadémia zložená z 86 členov – laureátov Ceny Nadácie Tatra banky za umenie v uplynulých rokoch. Finálne nominácie, ako aj laureátov následne vyberá odborná porota. Členmi poroty pre rok 2016 boli Eva Borušovičová, Ondrej Šulaj, Tatiana Pauhofová, Martin Huba, Peter Michalica, Matej Drlička, Viliam Klimáček, Monika Kompaníková, Dorota Sadovská, Jana Geržová, Katarína Hubová a Štefan Klein. Predsedom poroty bol Igor Vida, ktorý je taktiež predsedom Správnej rady Nadácie Tatra banky.

Cena Nadácie Tatra banky za umenie 2016, zasadnutie členov poroty, foto: bymaaria.com

Cena Nadácie Tatra banky za umenie 2016,
zasadnutie členov poroty,
foto: bymaaria.com

Laureáti Hlavnej ceny za rok 2016

Zo sedemnástich nominovaných tvorcov, hudobného telesa a divadelného súboru Hlavné ceny a sošky Múzy získali šiesti umelci. Laureátkou Ceny Nadácie Tatra banky 2016 v kategórii Hudba sa stala Edita Gruberová. Cenu získala za interpretačný výkon, sólový recitál na festivale Prague Proms v júni 2016.

Edita Gruberová, jedna z najväčších operných ikon súčasnosti, je objektívne považovaná za svetovú jednotku koloratúrneho sopránu a za „kráľovnu bel canta“. V rámci festivalu Prague Proms spolu s Českým národným symfonickým orchestrom pod vedením Petra Valentoviča predstavila árie z opier Wolfganga Amadea Mozarta Figarova svadba (ária Grófky E Susanna non vien!…), Don Giovanni (ária Donny Anny Crudele!… Non mi dir) a Idomeneo (ária Elektry D’Oreste, D’Ajace), piesne Alexandra Aljabjeva The Nightingale a Evy dell’Acquy Villanelle a áriu Glitter and be gay z opery Leonarda Bernsteina Candide. Nechýbal prídavok v podobe árie Adely Spiel ich die Unschuld vom Lande zo Straussovej operety Netopier. Koncertný repertoár predniesla s jej typickou ľahkosťou, mäkkým nasadzovaním tónov, úžasným pianissimom a precíznym legatom. Hlas umelkyne, ktorá v decembri tohto roku oslávi sedemdesiate narodeniny, znie neuveriteľne sviežo, technicky isto a s patričným leskom a výrazom v každej skladbe.

video

Špeciálnu cenu pre mladých tvorcov získali spolu s inými aj hudobníci z komorného zoskupenia Mucha Quartet. Ocenení boli za interpretačný výkon, album Slovenské spevy Bélu Bartóka (spolupráca s Ivou Bittovou), vyd. Pavian records.

Mladé komorné teleso Mucha Quartet vzniklo v roku 2003 na pôde Konzervatória v Bratislave a jeho súčasnú zostavu tvoria Juraj Tomka (1. husle), Andrej Baran (2. husle), Veronika Prokešová (viola) a Pavol Mucha (violončelo). Repertoár albumu tvoria Slovenské piesne Bélu Bartóka v inštrumentálnej úprave slovenského skladateľa Vladimíra Godára, ktorý hudbu zaranžoval pre spev a sláčikové kvarteto. Svoje muzikantské majstrovstvo v tomto výnimočnom projekte spojili Mucha Quartet a uznávaná česká huslistka a speváčka Iva Bittová. Jej bravúrna a emotívna spevácka interpretácia spolu s dokonalou hudobnou súhrou umelcov kvarteta robia z nahrávky nezabudnuteľný hudobný zážitok.

Mucha Quartet

Mucha Quartet

video

Hlavnú cenu si v podobe sošky Múzy ďalej odniesli: Peter Bebjak za réžiu filmu Čistič (kategória Audiovizuálna tvorba, rozhlas, TV film), Milan Ondrík za herecký výkon – postavu Rácza v inscenácii Činohry SND Rivers of Babylon v kategórii Divadlo, Miroslav Cipár za autorstvo monografickej výstavy Univerzálny tvorca v Slovenskom múzeu dizajnu (kategória Dizajn), Ľubor Králik za autorstvo Stručného etymologického slovníka slovenčiny, vyd. VEDA v kategórii Literatúra a Milota Havránková za autorstvo výstavy Milota, Galerie hlavního města Prahy – Dům u Kamenného zvonu (kategória Výtvarné umenie).

Cena Nadácie Tatra banky za umenie 2016, Milota Havránková, foto: Nadácia Tatra banky

Cena Nadácie Tatra banky za umenie 2016,
Milota Havránková,
foto: Nadácia Tatra banky

Špeciálnu cenu pre mladých tvorcov získali Michal Baláž za réžiu hranej časti dokudrámy True Štúr (kategória Audiovizuálna tvorba, rozhlas, TV film), Lukáš Brutovský za réžiu inscenácie September 2015 v Divadle DPM, premiéra vo V-klube Bratislava (kategória Divadlo), Lenka Sršňová za autorstvo odevného dizajnu módnej kolekcie BonBon 2016, Fashion LIVE 2015 (kategória Dizajn), Soňa Uriková za autorstvo debutovej zbierky poviedok Živé ploty, vyd. K. K. Bagala (kategória Literatúra) a Lucia Tallová za autorstvo výstavy Before The Beginning After The End v Galérii Alfa, Košice (kategória Výtvarné umenie).

Od roku 2010 Nadácia Tatra banky oceňuje aj prácu mladých módnych tvorcov. Po Márii Štranekovej (2010), Marcelovi Holubcovi (2011), Martinovi Hrčovi (2012), Maji Božović (2013), Borisovi Hanečkovi (2014) a Andrey Pojezdálovej (2015) pripravila unikátne šaty pre Múzu večera – moderátorku Adelu Banášovú – Lenka Sršňová. Lenka Sršňová patrí k súčasnej generácii mladých slovenských dizajnérov. Je absolventkou Ateliéru odevného dizajnu Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a má za sebou študijné stáže vo Fínsku a Francúzsku (Paríž). Pôsobí v Bratislave, kde si po ukončení štúdia v roku 2009 založila vlastný ateliér.

Cena Nadácie Tatra banky za umenie 2016, Lenka Sršňová, Adela Banášová, foto: Nadácia Tatra banky

Cena Nadácie Tatra banky za umenie 2016,
Lenka Sršňová, Adela Banášová,
foto: Nadácia Tatra banky

Nominovaní za rok 2016

Na Cenu Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii Hlavná cena (Hudba) boli nominovaní:

Edita Gruberová (za interpretačný výkon na festivale Prague Proms 2016)
Jozef Lupták (za organizáciu a prípravu koncertov zoskupenia Brodsky Quartet – 15 sláčikových kvartet Dmitrija Šostakoviča, Veľká sála SRo v rámci festivalu Konvergencie, Bratislava)
Cluster Ensemble (za interpretačný výkon, CD trojalbum Cluster Ensemble Plays Philip Glass, vyd. Hevhetia)

Všetky nominácie Ceny Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii Hlavná cena za rok 2016:

Audiovizuálna tvorba, rozhlas, TV film: Peter Bebjak, Robert Kirchhoff a Filip Remunda, Marko Škop
Divadlo: Milan Ondrík, Sláva Daubnerová, Divadlo SkRAT
Dizajn: Miroslav Cipár, Boris Čellár, Boris Meluš
Hudba: Edita Gruberová, Jozef Lupták, Cluster Ensemble
Literatúra: Ľubor Králik, Jana Beňová, Márius Kopcsay
Výtvarné umenie: Milota Havránková, Andrej Bán, Milan Bočkay

www.nadaciatatrabanky.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: CNTBU

video

fotogaléria

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár