Tohtoročné oslavy 29. ročníka Dňa mesta Košice (7. mája 2023) vyvrcholili odovzdávaním ocenení osobnostiam a kolektívom za ich mimoriadne výsledky a dlhoročné významné aktivity v prospech mesta a jeho obyvateľov, za úspechy v školstve, kultúre a ďalších výnimočných odvetviach.
Významné ocenenia primátor mesta Ing. Jaroslav Polaček odovzdal viacerým osobnostiam kultúry, v tomto roku až neobvykle v prevahe voči osobnostiam, ktoré sa preslávili v rôznych oblastiach. Zvláštnu pozornosť venujme cene, ktorú za celoživotné dielo pri príležitosti životného jubilea obdržala muzikologička PhDr. Edita Marenčinová, stála spolupracovníčka Opera Slovakia (jej články na OS si prečítate TU…), majsterka slova, histórie, dejín hudby a hudobnej pedagogiky.
Čitatelia nášho časopisu s obľubou porovnávajú vlastné umelecké zážitky na koncertoch Štátnej filharmónie Košice s hodnotovými závermi jej recenzií, schopnosťou porovnávať, zvýrazňovať a vysvetľovať zmysel, povahu a krásu hudby, ktorú spoločne počuli.

V súčasnosti svoje vedomosti úspešne odovzdáva aj Kruhu priateľov hudby Štátnej filharmónie, kde záujemcov pripravuje na dramaturgiu blížiaceho sa koncertu, čím ako bývalý pedagóg košického konzervatória približuje obsah, význam a súvislosti s dejinami hudby rôznych tvorcov, období a druhov umení.
Každého z ocenených predstavili krátkym úvodným priblížením jeho činnosti a zásluh. Citujme z výzvy Dr. Marenčinovej, aby prevzala Cenu, resp. Plaketu primátora mesta: „…pri príležitosti životného jubilea a za celoživotný osobný a profesionálny prínos v rámci hudobného a hudobnodramatického umenia v Košiciach a na Slovensku.“
Autorku recenzií, článkov a úvah sme už na našich stránkach stručne predstavili pri príležitosti jej životného jubilea, dnes je ale mimoriadnou príležitosťou bližšie poznanie kvalít jej osobnosti a zvláštnych výsledkov jej hudobno-historických výskumov. Študovala na Filozofickej fakulte Univerzity T. G. Masaryka v Brne, kde absolvovala odbory hudobná veda a etnografia.

V r. 1982 jej bol priznaný titul PhDr. v odbore hudobná veda. Avšak prv, než dosiahla výsledky v tejto vedeckej disciplíne, doplnila si po absolvovaní hry na klavíri u prof. Marty Reiterovej na košickom konzervatóriu hudobné vzdelanie o hru na zobcovej flaute v nemeckých mestách Jena a Erfurt a v Bechyni v Čechách, čo význačne uplatnila počas pôsobenia na Ľudovej škole umenia v rokoch 1965-1976.
Ako pedagóg na Konzervatóriu v Košiciach vyše 30 rokov učila hudobnoteoterické predmety a popri tom skúmala hudobné dejiny košického a prešovského divadla, slovenského rozhlasu a osobností, ktoré sa významne zapísali do dejín hudobného divadla. Svoje výskumné práce publikovala ako skúsená odborná historička, naposledy na konferencii, ktorú pripravila Štátna vedecká knižnica v Košiciach r. 2022 pod názvom Dvojica v súkoliach vedy: Michal Potemra a Mária Potemrová.
Prečítajte si tiež:
Pravidelní návštevníci koncertov sa stretávajú na pôde Štátnej filharmónie Košice už dlhé roky ako Kruh priateľov hudby
Na základe dlhodobého výskumu mimoriadne dobre poznala dejiny košického divadla. Dr. Marenčinová sa však cítila aj ako expertka na ľudové umenie, keďže vytvorila prácu o ľudových piesňach v Cejkove a Malom Horeši. V kontexte vývoja slovenskej operety významné miesto v Marenčinovej bádateľskom programe zaujímali aj také osobnosti hudobného života Košíc, ako tvorca prvej slovenskej operety Július Ivan Hemerka.

V jej registri by sme rozoznali vyše 500 odborných článkov, štúdií a historických pohľadov v súvislostiach a nových nazeraniach. Najvýraznejšie úspechy dosiahla pri spracovaní témy Dejiny slovenskej opery ako súčasti európskej hudobnej kultúry. Dr. Marenčinová ako autorka práce Hudobné divadlo na východnom Slovensku vytvorila základ poznania hudobno-dramatického umenia na východnom Slovensku, ako aj analýzu hudobnej formy Hajdúsky tanec v kontexte vzájomných slovensko-maďarských vzťahov.
Spracovala tému Suchoňova opera Krútňava v kontexte opier 20. storočia. Významné sú aj jej ďalšie články, svojím obsahom a faktami doposiaľ neprekonané, ako napríklad Hudobné školstvo v Košiciach v rokoch 1784-1984. Dodnes platia výsledky jej odborného výskumu uvedené v Encyklopédii dramatických umení Slovenska, ako aj pohľad historika na tvorbu v Divadle Jonáša Záborského v Prešove a jej reflexie k hudobnému vysielaniu košického rozhlasového štúdia.
Mnohonásobný výpočet aktivít Dr. Marenčinovej z hľadiska hudobno-vedeckého, hudobno-pedagogického alebo interpretačného a publicistického dokazujú, že mesto Košice a jeho generácie oceňujú tvorbu a závažnosť kultúry v meste ako dôkaz jeho vysokej úrovne práve tak v minulosti, ako aj dnes. Preto jej plaketa primátora Ing. J. Polačeka patrí aj s veľkou vďakou.
Odovzdávanie ocenení pre osobnosti a kolektívy za ich významné výsledky a mimoriadne zásluhy bolo vrcholovým podujatím tohtoročných osláv Dňa mesta Košice. Spolu 21 jednotlivcov a poltucet kolektívov z oblasti vedy, výskumu, zdravotníctva, umenia, charity, školstva, kultúry, športu a techniky si počas slávnostného ceremoniálu v Historickej radnici na Hlavnej ulici prevzalo z rúk košického primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý) Ceny mesta Košice a Ceny, resp. Plaketu primátora mesta.


Z osobností hudby a divadla spolu s Editou Marenčinovou Cenu primátora Košíc získal pri príležitosti životného jubilea aj Igor Dohovič, a to za mimoriadny prínos k rozvoju hudobného života v meste Košice a k výchove mladých talentov. Primátor Cenu udelil aj baletnej majsterke a pedagogičke Tetiane Iegorovej a Zboru a orchestru sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach pri príležitosti 30. výročia založenia a za dlhoročný významný prínos v oblasti kultúry, chrámovej a kresťanskej hudby a za výnimočnú reprezentáciu mesta Košice.
Autor: Lýdia Urbančíková
Pridajte komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.