Emily D´Angelo a Pavel Petrov získali prvú cenu Domingovej speváckej súťaže Operalia 2018

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Lisabon – Medzinárodná spevácka súťaž Plácida Dominga Operalia, ktorá sa v tomto roku konala v portugalskom Lisabone, pozná mená víťazov. Na prvých priečkach sa umiestnili kanadsko-talianska mezzosopranistka Emily D´Angelo a bieloruský tenorista Pavel Petrov. Spolu s nimi získalo ďalšie ceny aktuálneho ročníka ďalších šesť mladých operných spevákov. Finále súťaže sa konalo v nedeľu 2. septembra 2018 v Teatro Nacional de São Carlos.

Operalia je prestížna operná spevácka súťaž, ktorá od jej vzniku v roku 1993 otvorila dvere do svetovej opery mnohým osobnostiam ako napríklad Joseph Calleja, Rolando Villazon, Erwin Schrott, Joyce DiDonato, José Cura, Olga Peretyatko či Sonya Yoncheva. Súťaž sa koná vždy v inom meste a v tomto roku si organizátori vybrali hlavné mesto Portugalska Lisabon.

Finalisti medzinárodnej speváckej súťaže Plácida Dominga Operalia 2018,
zdroj foto: internet

Súťažiaci medzinárodnej speváckej súťaže Plácida Dominga Operalia 2018,
zdroj foto: internet

Do 26. ročníka Operalie sa prihlásilo takmer tisíc mladých operných spevákov z rôznych krajín sveta a z nich sa po výberových kolách súťaže zúčastnilo štyridsať. Z týchto umelcov do semifinále postúpilo dvadsaťšesť súťažiacich rozdelených do semifinále opera a semifinále zarzuela. Do finále sa prespievalo sedemnásť, z ktorých následne odborná porota určila ôsmich víťazov. Držitelia prvej ceny získali aj ďalšie ocenenia. Emily D´Angelo si s prvou cenou odniesla taktiež Cenu Birgitt Nilsson a Cenu publika či Cenu Pepita Embil za Zarzuelu a Pavel Petrov získal okrem prvej ceny v mužskej kategórii aj Cenu Don Plácido Domingo Ferrer Zarzuela.

Operalia 2018,
zdroj foto: internet

Cena Operalia Plácida Dominga,
foto: Opera Slovakia

Finálový večer sa konal v nedeľu 2. septembra 2018 v lisabonskom Teatro Nacional de São Carlos, kde súťažiaci vystúpili so sprievodom Orquestra Sinfónica Portuguesa pod taktovkou Plácida Dominga. Záznam priameho prenosu finálového kola Operalie 2018 je k dispozícii TU…

Z československého priestoru sa aktuálneho ročníka súťaže zúčastnil český spevák Petr Nekoranec (26), ktorý sa dostal do semifinále súťaže. Mladý tenorista sa tak stal po Borisovi Prýglovi – držiteľovi Ceny Birgit Nilsson za rok 2017 (písali sme o tom TU…) ďalším českým súťažiacim v histórii Domingovej Operalie. Petr Nekoranec je od septembra t. r. sólistom opery v Stuttgarte.

Výhercovia Operalie v roku 2018

1. cena

Emily D’Angelo, mezzosoprán, 23 (Kanada/Taliansko)
Pavel Petrov, tenor, 27 (Bielorusko)

2. cena

Samantha Hankey, mezzosoprán, 26 (USA)
Migran Agadzhanyan, tenor, 26 (Rusko)

3 cena

Rihab Chaieb, mezzosoprán, 31 (Kanada)
Arseny Yakovlev, tenor, 26 (Rusko)

Cena Birgit Nilsson

Emily D’Angelo, mezzosoprán, 23 (Kanada/Taliansko)
Samantha Hankey, mezzosoprán, 26 (USA)

Cena Pepita Embil za Zarzuelu
Emily D’Angelo, mezzosoprán, 23 (Kanada/Taliansko)

Cena Don Plácido Domingo Ferrer Zarzuela
Pavel Petrov, tenor, 27 (Bielorusko)
Luis Gomes, tenor, 31 (Portugalsko)

Cena publika
Emily D’Angelo, mezzosoprán, 23 (Kanada/Taliansko)
Luis Gomes, tenor, 31 (Portugalsko)

Cena CulturArte
Josy Santos, mezzosoprán, 29 (Brazília)

www.operaliacompetition.org

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video

Záznam finálového kola Operalie 2018 je k dispozícii TU…

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár