Emmanuel Villaume bude novým šéfdirigentom PKF – Prague Philharmonia

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Praha – Po Jakubovi Hrůšovi prevezme taktovku svetoznámy dirigent Emmanuel Villaume. Zmluva bola podpísaná v legendárnej Avery Fisher Hall newyorského Lincolnovho centra. Svojej funkcie sa ujme v sezóne 2015/2016.

Historicky štvrtým šéfdirigentom a hudobným riaditeľom popredného českého orchestra PKF – Prague Philharmonia sa od sezóny 2015–2016 stane medzinárodne uznávaný francúzsky dirigent Emmanuel Villaume, ktorý zároveň zastáva do júna 2016 aj post šéfdirigenta Slovenskej filharmónie. O jeho zvolení na post šéfdirigenta PKF – Prague Philharmonia rozhodlo v súlade s názormi hráčov vedenie orchestra PKF, a to po niekoľkoročnom dôkladnom hľadaní a zvažovaní.

„Dosavadní úspěšná spolupráce Emmanuela Villauma s naším orchestrem dala vzniknout vřelému vztahu a vzájemným uměleckým i lidským sympatiím. Toto harmonické souznění posléze přirozeně vyústilo v nabídku šéfdirigentského postu,“ uviedol riaditeľ orchestra Radim Otépka a dodal: „Pevně věřím, že v Emmanuelovi Villaumovi získává PKF – Prague Philharmonia uměleckou osobnost, která dokáže dále rozvinout náš potenciál a navázat na dosavadní umělecké úspěchy.“

Zmluva bola podpísaná v Amerike

Villaumov príchod do PKF predstavuje dôležité medzníky v hudobných kariérach tak orchestra, ako aj jeho nového hudobného riaditeľa. Šéfdirigentská zmluva bola podpísaná len niekoľko minút po skončení prestížneho operného Richard Tucker Gala, ktoré v New Yorku Villaume dirigoval. K samotnému podpisu došlo v priestoroch dirigentského salónika newyorského Lincolnovho centra, sídla Newyorskej filharmónie, kde na stenách visia historické partitúry a rukopisy medzi ktorými sa nachádza aj partitúra Antona Seidla zo svetovej premiéry Dvořákovej Novosvetskej.

E. Villaume, R.Otepka pri podpise zmluvy

E. Villaume, R.Otepka pri podpise zmluvy

Flexibilita, elegancia a oddanosť

„Mám veľkú radosť , že mi ponúkli viesť takú prestížnu hudobnú inštitúciu,“ poznamenal Emmanuel Villaume. „Flexibilita, elegancia a oddanosť, s akou jej hudobníci ku hre pristupujú, ma vždy nesmierne inšpirovala. Veľmi sa teším, keď ďalej prehĺbime naše vzťahy a budeme môcť so všetkými priaznivcami a poslucháčmi v Prahe zdieľať našu lásku i vášeň k hudbe.“

CD s Annou Netrebko

cd-netrebko-souvenirsZo skoršej spolupráce Maestra Villauma a PKF – Prague Philharmonia vzniklo napríklad vynikajúce CD Souvenirs s ruskou opernou divou Annou Netrebko pre vysoko cenený label Deutsche Grammophon či CD so skvelým americkým tenoristom Bryanom Hymelom pre vydavateľský major Erato/Warner Classics, ktoré vyjde na jar budúceho roku a ktoré sa natáčalo tohto roku v auguste v Smetanovej sieni v Prahe.

 

Nová etapa v histórii PKF

„Příchod Emmanuela Villauma k našemu orchestru je dalším milníkem v bohaté a úspěšné historii PKF – Prague Philharmonia. Jsem přesvědčen, že jeho čiré muzikanství, lidská vřelost, bohaté profesní zkušenosti a kontakty přispějí k další úspěšné etapě fungování PKF a otevřou nové možnosti účinkování našeho tělesa jak v Praze, tak v zahraničí. Na spolupráci s ním se velmi těšíme,” uviedol Martin Klimpl, predseda správnej rady PKF.

Emmanuel Villaume

Emmanuel Villaume

Emmanuel Villaume v sezóne 2014–2015

Po hviezdnom opernom Richard Tucker Gala 2014 zo sólistami Pretty Yende, Angelou Meade, Josephom Callejom, Želkom Lučičom, Michaelom Fabianom a ďalšími sa Emmanuel Villaume presunie do Dallasu, kde ako šéf tamojšej Dallaskej opery uvedie inscenáciu Mozartovej opery Figarova svadba, po ktorej bude tiež v Dallase nasledovať Straussova Salome s rešpektovanou americkou sopranistkou Deborah Voigt v réžii uznávanej Francesky Zambello. S PKF – Prague Philharmonia absolvuje Emmanuel Villaume v tejto sezóne novoročný zájazd do arabského emirátu Omán, kde bude na pozvanie ománského sultána dirigovať dva koncerty v Royal Opera House Muscat. Objaví sa tiež v abonentnej sezóne PKF v Prahe, konkrétne v máji budúceho roku v Rudolfine na koncerte so sólo flautistom Berlínskej filharmónie Emmanuelom Pahudom. Z ďalších highlightov jeho nadchádzajúcej sezóny bude napríklad Massenetova Manon v Metropolitnej opere v New Yorku v slávnej inscenácii Laurenta Pellyho s Dianou Damrau, Vittoriom Grigolom a Nicolou Testé v hlavných postavách.

V Slovenskej filharmónii odznie pod taktovkou súčasného šéfdirigenta SF Emmanuela Villauma 8 dvojíc koncertov hlavných abonentných cyklov ( 4., 5., 11.,12., 18., 19. december 2014, 15., 16., 22., 23., 29., 30. január 2015, 28., 29. máj 2015,  4., 5. jún 2015).

Sezónu 2014–2015 potom Villaume uzavrie na turné s koncertným prevedením Čajkovského Jolanty s Annou Netrebko v titulnej postave. Nahrávku Jolanty v hudobnom naštudovaní Emmanuelom Villaumom opäť s Annou Netrebko vydá v januári budúceho roku label Deutsche Grammophone.

viac o dirigentovi sa dozviete na www.emmanuelvillaume.com

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: PKF, SF

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár