Ensemble Ricercata a Janáčkove Říkadla: keď sa oplatí čakať

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Na dvojici koncertov Ivana Šillera a Ensemble Ricercata v Nových Zámkoch (30. 8.) a v Bratislave (31. 8.) po prvýkrát zaznie Janáčkov cyklus Říkadla vo verzii, ktorú Janáček skomponoval ako prvú. Na koncerte spolu s Janáčkom zaznejú aj skladby Dáriusa Milhauda a Roberta Kolářa.

(reklamný článok, InMusic)

Říkadla Leoša Janáčka. Tieto noty raz Ivan Šiller položil na svoj klavír a niekoľko rokov striehol na vhodnú príležitosť. Vlani si skladbu konečne zahral s Helgou Varga Bach a Ronaldom Šebestom z Ensemble Ricercata, súboru, ktorý sa venuje interpretácii komornej hudby so zameraním na tvorbu skladateľov 19. a 20. storočia a súčasnú hudbu. Všetkých prekvapila neuveriteľná zvukovosť, ktorú Janáček dosiahol originálnou nástrojovou kombináciou.

Prečítajte si tiež:
Ivan Šiller: Ľudia majú záujem porozumieť hudbe

„Klarinet, klavír, spev – a skladba znie tak, akoby ju hral komorný orchester, tvrdí Ivan Šiller, umelecký vedúci súboru. Helga Varga Bach zdôrazňuje idylickú atmosféru a detský svet, ktorému nechýba humor. „V mojich obľúbených riekankách sa stretávame so širokou paletou vokálneho a výrazového rozsahu, s ostrým premenlivým rytmom a so zmenami taktu,” vysvetľuje sopranistka. „Čo takt, to prekvapivý hudobný moment, dopĺňa klarinetista Ronald Šebesta.

V súbore sa okamžite zhodli, že čakať sa oplatilo. Aj preto, že skladba u nás zatiaľ nebola uvedená. Premiéru pôvodne naplánovali na koniec marca 2020. O tom, čo sa dialo s verejnými koncertmi v tomto období v dôsledku pandémie koronavírusu, už písať netreba.

Druhý pokus prvýkrát predstaviť skladbu domácemu publiku sa udeje už koncom letných prázdnin. Najprv 30. augusta o 19.00 v kostole Povýšenia sv. Kríža v Nových Zámkoch, v ktorých Ensemble Ricercata tento rok pôsobí ako rezidenčný súbor. V pondelok 31. augusta o 19.00 skladba zaznie vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave

Program koncertu tvorí aj výber z Janáčkovko diela Moravská ľudová poézia v piesňach pre spev a klavír či skladby francúzskeho skladateľa Dáriusa Milhauda a domáceho autora Roberta Kolářa. Ivan Šiller opäť uplatnil svoju zvyčajnú dramaturgickú alchýmiu: zahraničných skladateľov prepojil so slovenským autorom.

Ensemble Ricercata vystúpi v zložení: Helga Varga Bach – soprán, David Danel – husle, Ronald Šebesta – klarinet, Ivan Šiller – klavír.

Ensemble Ricercata, foto: Jaroslav Ľaš

Koncert je súčasťou hudobno-edukačnej relácie Rádia Devín Hudobná dielňa a zaznie v produkcii InMusic, občianskeho združenia, ktorého víziou je robiť umelecké a edukačné projekty aj mimo veľkých miest na Slovensku. Projekt Ensemble Ricercata – rezidenčný súbor mesta Nové Zámky 2020 ako hlavný partner podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. S finančným príspevkom Hudobného fondu. S podporou SOZA.

Bratislavský koncert je súčasťou hudobno-edukačnej relácie Rádia Devín Hudobná dielňa. Projekt podporil Bratislavský samosprávny kraj a Nadácia mesta Bratislavy. S podporou SOZA.

www.in-music.sk

Informovala: Katarína Uhrová, InMusic

Foto: Jaroslav Ľaš

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár