Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase: Stormy Monday

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
InMusic pozýva na štvrtý tohtoročný koncert cyklu Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase s názvom Stormy Monday, ktorý sa uskutoční už v sobotu 10. decembra 2022 o 19:00 h. Dramaturgia decembrového koncertu je v znamení Bach – Zagar – Matej.

(PR článok, InMusic)

Vo veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave sa predstavia David Danel (husle), Jozef Lupták (violončelo) a Ivan Šiller (klavír). Privítajú aj hostí z Komorného orchestra ZOE a Speváckeho zboru Technik STU pod vedením zbormajsterky Petry Torkošovej.

Huslista David Danel (CZ) rád hľadá spôsoby, ako dostať husle do nových médií, a príležitostne spolupracuje s tanečníkmi, choreografmi, výtvarnými umelcami a rozprávačmi. Pre tanečníka, huslistu, rozprávača a svetelného dizajnéra vytvoril multidisciplinárne projekty ako „Bach – príbeh o stvorení a páde“.

Jozef Lupták je podľa britského violončelistu Roberta Cohena „umelec širokého umeleckého záberu so zrelým muzikantským intelektom, vytríbeným zmyslom pre štýl, technickou virtuozitou, schopnosťou zmocniť sa posolstva interpretovaného diela s nadhľadom a presvedčivosťou.“

Na koncerte sa predstaví aj stálica Ensemble Ricercaty Ivan Šiller, ktorého hádam už ani ani nie je potrebné predstavovať.

Ivan Šiller, foto: Boris Németh

Peter ZagarDaniel Matej sú súčasní slovenskí hudobní skladatelia, s ktorými občianske združenie InMusic pravidelne spolupracuje. Peter Zagar sa venuje aj scénickej hudbe, ktorá zaznela v niekoľkých inscenáciách v Divadle Andreja Bagara v Nitre, nedávno aj v Slovenskom národnom divadle. Daniel Matej je skladateľ, interpret, organizátor a pedagóg, vedúca osobnosť svojej generácie. Jeho diela sú pravidelne uvádzané na domácich aj zahraničných pódiách. Johanna Sebastiana Bacha si návštevníci koncertu vypočujú v podobe jeho Koncertu pre klavír a orchester d mol.

Pod taktovkou zbormajsterky Petry Torkošovej zazneli premiéry mladých slovenských autorov, ktoré prinášajú novú úroveň zvukových experimentov a prezentujú prácu so zvukom v priestore. Zbor Technik pod jej vedením získal mnohé ocenenia doma i v zahraničí. V roku 2020 vymysleli projekt, vďaka ktorému si s nimi môže zaspievať ktokoľvek – Výučbová knižnica pre spevácke zbory so slovenskými piesňami je voľne dostupná na ich webovej stránke a YouTube kanáli.

Komorný orchester ZOE predstavuje na slovenských pódiách komornú hudbu v rôznych obsadeniach, od tria až po orchester, ako tomu bude práve na decembrovom koncerte InMusic. V ich podaní zaznelo už niekoľko rôznych úprav súčasnej hudby.

Vstupenky na koncert sa budú dať kúpiť na mieste za dobrovoľný príspevok.

Koncert sa koná v rámci projektu Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase, ktorý z verejných zdrojov ako hlavný partner podporil Fond na podporu umenia. S podporou SOZA. S finančným príspevkom Hudobného fondu. S podporou Bratislavského samosprávneho kraja a Nadácie mesta Bratislavy. Mediálnym partnerom projektu je Hudobný život a Opera Slovakia. Cyklus koncertov je súčasťou hudobno-edukačnej relácie Rádia Devín Hudobná dielňa.

Udalosť na Facebooku

Viac informácií o činnosti InMusic nájdete na www.in-music.sk

Informovala: Linda Gallová, InMusic

PR článok, text: InMusic

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár