Epoché 2016 – najväčšia prehliadka slovenskej klasickej hudby aj s operou a baletom

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Pri príležitosti Roka slovenskej hudby sa v dňoch 3. – 15. novembra 2016 v rôznych koncertných sálach Bratislavy uskutoční rozsiahla festivalová prehliadka klasickej hudby slovenských autorov s názvom Epoché, ktorej organizátorom je Hudobné centrum. Táto prehliadka sa do Bratislavy opäť vracia po desiatich rokoch a počas trinástich dní organizátori pripravili až 30 podujatí, na ktorých bude zastúpená tvorba viac než 100 slovenských skladateľov v podobe vyše 250. diel v podaní viac ako 100 účinkujúcich. V bohatom programe bude zastúpená orchestrálna, komorná, zborová a vokálna tvorba, ale aj opera či balet. Súčasťou 2. ročníka Epoché bude aj 28. ročník festivalu Nová slovenská hudba.

Hlavným cieľom Epoché je predstaviť slovenské hudobné umenie v čo najširšom historickom aj interpretačnom rozmere a uviesť diela skomponované na našom území od čias renesancie po 21. storočie. Podobne ako aj pri 1. ročníku Epoché v roku 2006, sa i tentoraz jeho súčasťou stane 28. ročník festivalu Nová slovenská hudba, ktorý sa dramaturgicky sústreďuje predovšetkým na prezentáciu slovenskej súčasnej hudobnej tvorby. Hlavným organizátorom Novej slovenskej hudby je Spolok slovenských skladateľov.

Orchester, ilustačné foto

Orchester, ilustačné foto

Festival Epoché sa bude konať od 3. – 15. novembra 2016 v rôznych koncertných sálach v Bratislave. Podujatia sa uskutočnia v Malom, Veľkom a Komornom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu, v koncertných sieňach Slovenskej filharmónie, Katedrále sv. Martina, Slovenskej národnej galérii, Mirbachovom paláci či v Slovenskom národnom divadle.

Počas trinástich novembrových dní organizátori pripravili až 30 podujatí, na ktorých bude zastúpená tvorba viac než 100 slovenských skladateľov v podobe vyše 250 diel v podaní vyše 100 účinkujúcich. Na festivale sa predstavia telesá ako Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, umelecké súbory Opery a Baletu SND i banskobystrickej Štátnej opery, Solamente naturali, Quasars Ensemble, Mucha Quartet, Moyzesovo kvarteto, Cellomania, Musica aeterna, Ensemble Spectrum a ď., a tiež mnoho popredných slovenských sólistov – Milan Paľa, Eva Šušková, Marián Lejava, Miki Skuta, Tomáš Šelc, Marek Vrábel, Ivan a Diana Buffa a i.

Epoché 2016, plagát.jpg

Popri orchestrálnej a komornej inštrumentálnej tvorbe bude v programe významne zastúpená aj zborová a vokálna tvorba – na troch koncertoch sa predstaví osem speváckych zborov a ďalšie tri budú venované výlučne sólovej vokálnej tvorbe.

Do pozornosti dávame aj viaceré premiérové uvedenia diel slovenských skladateľov, napr. všetkých 24 prelúdií pre klavír od Ilju Zeljenku (v interpretácii Magdalény Bajuszovej), či uvedenie kompletnej piesňovej tvorby Alexandra Albrechta (v interpretácii Tomáša Šelca, Zuzany Kohoutovej a Nikoly Illéšovej).

Opera a balet

V bohatom programe bude zastúpená orchestrálna i komorná tvorba. Do festivalu budú zahrnuté i predstavenia v Slovenskom národnom divadle – hosťovanie banskobystrickej Štátnej opery s operou Juro Jánošík od Jána Cikkera (8. novembra, HB SND), Krútňava od Eugena Suchoňa v podaní Opery SND (11. novembra, HB SND) a Balet SND odprezentuje Slovenské tance od Petra Breinera (15. novembra, NB SND).

E. Suchoň: Krútňava, Opera SND, foto: Alena Klenková

E. Suchoň: Krútňava, Opera SND,
foto: Alena Klenková

Celý program festivalu Epoché nájdete na www.epoche.sk

Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal (8 a 5 €/ študenti, dôchodcovia a ZŤP 4 a 3 €), s výnimkou vstupeniek na koncerty v Slovenskej filharmónii a na predstavenia v Slovenskom národnom divadle, ktoré budú dostupné cez portál www.navstevnik.sk a vstupeniek na koncert Lotz Tria v Slovenskej národnej galérii.

V ponuke je v limitovanom počte aj festivalová permanentka, ktorá platí na všetky koncerty s výnimkou koncertu Lotz Tria v Slovenskej národnej galérii za výhodnú cenu 60 €.

Zdroj: HC

www.epoche.sk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár