Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

28. januára 2016 Natália Dadíková Sezóna 2015/2016

Eva Hornyaková náhle zaskakuje za Krassimiru Stoyanovu v Hamburgu

Eva Hornyáková, foto: Michal Jakubec
Veľkosť písma
A
A
A
Hamburg – Chrípková epidémia neobchádza ani hviezdy operného neba. Po tom, ako všetky svoje plánované predstavenia Pucciniho Manon Lescaut v MET odriekol Jonas Kaufmann a ako si len niekoľko dní pred premiérou Trubadúra v Parížskej Opéra Bastille nohu zranila Anna Netrebko, musela svoj koncert v Hamburgu pre chorobu odrieknuť aj bulharská sopranistka Krassimira Stoyanova. Bleskový záskok sa našiel v Bratislave – s Hamburskými filharmonikmi vystúpi dnes večer (28.1.16) Eva Hornyáková.

Slovenská sopranistka bola práve na ceste z pracovnej cesty v Bruseli, keď sa po vystúpení z lietadla na viedenskom letisku Schwechat dozvedela, že jej kroky nepovedú domov do Bratislavy, ale najbližšou linkou odlieta do Hamburgu zaskakovať za indisponovanú bulharskú divu.

Krassimira Stoyanova je stálicou mnohých prestížnych scén – MET, kráľovskej opery Covent Garden v Londýne a od roku 1998 má stály angažmán vo Viedenskej štátnej opere. Len vo Viedni má za sebou viac ako dve stovky predstavení, v ktorých stvárnila napr. Micaëlu, Mimi, Desdemonu, Liu, Violettu Valéry a najnovšie aj Rusalku. Na dnešnom koncerte v Hamburgu si jej plánovaný program rozdelia hneď dve dámy – čínska sopranistka Guanqun Yu a Eva Hornyáková. Tú bude môcť publikum vo Veľkej sále Laeiszhalle počuť v známej listovej scéne Tatiany z Čajkovského Eugena Onegina. Dirigentom koncertu je huslista Guy Braunstein, ktorý na úvod koncertu vzdá hold 260. jubileu narodenia W. A. Mozarta a ako sólista odohrá jeho husľový koncert A dur.

,,Veľmi sa z dnešného účinkovania tu v Hamburgu teším, práve som absolvovala skúšku v krásnych priestoroch miestnej filharmónie, ktorá mi veľmi svojim vzhľadom aj akustikou pripomína koncertnú sálu holandského Kráľovského orchestra Koncertgebouw v Amsterdame, kde som takto pred rokom účinkovala v Dvořákovej omši D dur pod taktovkou legendárneho francúzskeho dirigenta Sergea Bauda.“ – uviedla pre Opera Slovakia Eva Hornyáková.

Veľká sála Laeiszhalle v Hamburgu, foto: pa/dpa
Veľká sála Laeiszhalle v Hamburgu,
foto: pa/dpa

Eva Horynáková je v týchto dňoch ďalšou z mnohých slovenských operných spevákov, ktorí sa na významných pódiách prezentujú zahraničnému publiku. V Prahe sa včera večer (27.1.2016) predstavili Štefan Kocán a Ľudovít Ludha v Boitovom Mefistotelovi, Pavlovi Bršlíkovi tlieska austrálske publikum v Bizetových Lovcoch perál, Simona Houda-Šaturová hosťovala včera (27.1.2016) v Stavovskom divadle v Prahe na oslavách 260. výročia narodenia W. A. Mozarta a Adriana Kohútková zasa v Glagolskej omši v Teatro Regio v Turíne. Zdá sa, že nový rok sa na zahraničných pódiách začal pre slovenských spevákov celkom sľubne.

Laeiszhalle Hamburg
28. januára 2016

Hamburger Symphoniker

Guy Braunstein – dirigent a huslista

Wolfgang Amadeus Mozart: Konzert pre husle a orchester A dur, KV 219
Gioachino Rossini: Ils s’éloignent enfin… Sombre forêt
Recitatív a ária Mathildy z opery William Tell
Peter I. Čajkovskij: Listová scéna / ária Tatiany z opery Eugen Onegin
Peter I. Čajkovskij: Symfónia č. 5 e moll, op. 64

www.elbphilharmonie.de

Pripravila: Natália Dadíková

Zdieľať:

O autorovi

Natália Dadíková
spravodajkyňa a publicistka
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024