Fašiangy s ŠKO Žilina

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Žilina – Február v Dome umenia Fatra v Žilne bude patriť veselým programom k fašiangovému obdobiu – filmovej hudbe,  českej šansoniérke i tradičnej Husľovej dielni.

V úvode mesiaca je pripravený koncert s melódiami zo strieborného pásma – abonentný koncert Filmová hudba vo štvrtok 4. februára 2016. Štátny komorný orchester sa predstaví pod taktovkou mladého dirigenta, žilinského rodáka, Lukáša Pohůnka. Okrem slávnych melódií filmov ako James Bond, Vtedy na západe, Schindlerov zoznam, Misia, Piráti z Karibiku, zaznie i sugestívna skladba Emmeleia slovenského skladateľa Vladimíra Godára z filmu Záhrada. Sólový part vo filmových melódia prednesie mladý slovenský huslista Pavel Bogacz ml. Bogacz pôsobí ako umelecký vedúci a koncertný majster komorného orchestra Sinfonietta Bratislava, ktorý mali možnosť počuť žilinskí diváci na festivale Allegretto Žilina 2015. Na koncerte uvedie Pavel Bogacz ml. v slovenskej premiére Concertino C dur pre husle a orchester na melódie Petra Hapku slovenského skladateľa Martina Petríka.

Filmová hudba v ŠKO Žilina

Fašiangové koncerty, 11. a 12. februára 2016, prinesú program českej šansoniérky Radky Fišarovej s názvom Z Prahy do Paríža a späť. Radka Fišarová sa venuje popri šansónom aj muzikálom. Na muzikálovej scéne debutovala ešte počas štúdia a odvtedy naštudovala mnohé hlavné postavy svetových i českých muzikálov v divadlách po celej Českej republike. Na programe sú francúzske šansóny, ktoré preslávila francúzska šansoniérka Edith Piaf aj známe melódie z francúzskych filmov. Atmosféru Paríža, mesta, ktoré uchváti každého, vyčarí aj zvuk akordeónu v podaní Alexandra Yasinského. Mladý akordeonista Yasinski sa na pódiu predstaví aj v svojich autorských skladbách. ŠKO Žilina sa predstaví pod taktovkou českého dirigenta Leoša Svárovského.

Radka Fišarová

Záver mesiaca bude patriť Husľovej dielni (25. 2. 2016), ktorá vytvára už viac ako dve desaťročia platformu pre mladých talentovaných huslistov zo základných umeleckých škôl. Huslisti počas workshopu pracujú pod vedením renomovaného huslistu a pedagóga Jindřicha Pazderu pôsobiaceho na pražskej AMU. Laureáti súťažnej husľovej dielne majú výnimočnú príležitosť predstaviť sa na koncerte spolu so svojím tútorom a so Štátnym komorným orchestrom Žilina. Zavŕšením celého podujatia je koncert minuloročných laureátov Jakuba Girašeka, Martina PavlíkaViktora Janoštína. Tradične sa na koncerte predstaví aj garant Husľovej dielne – Jindřich Pazdera so slávnym husľovým koncertom Antonína Dvořáka.

Jindřich Pazdera

Jindřich Pazdera

Partnerom všetkým huslistom bude talentovaný dirigent Maroš Potokár, ktorý je študentom posledného ročníka odboru dirigovania na brnianskej JAMU a zároveň pôsobí ako koncertný majster v Štátne filharmónii Košice.

Februárové abonentné koncerty začínajú o 19.00 hod. v Dome umenia Fatra v Žiline.

Podrobný program: www.skozilina.sk

Informovala: Petra Kovačovská, ŠKO Žilina

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár