Február v Štátnej filharmónii Košice prináša mimoriadny koncert

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – mesiac Február v Štátnej filharmónii Košice (ŠfK) poteší predovšetkým tých, ktorí si na koncertoch radi vypočujú aj menej často hrávané skvosty symfonickej hudby. Hudba pre saxofón a orchester, majstrovstvo bulharských interpretov a skladateľov i mladé detské talenty zo zahraničia sľubujú pestré umelecké zážitky. Udalosťou mesiaca je mimoriadny projekt filmovej hudby, ktorý sa teší výnimočnému záujmu domáceho publika.

Ako prvý koncertnú sálu Domu umenia rozozvučí nástroj, ktorý je obľúbený predovšetkým v jazzovej hudbe. Sólo pre saxofón (5. 2.) si poslucháči budú môcť vychutnať v podaní vynikajúceho poľského saxofonistu Pawela Gusnara. V jeho podaní zaznie Rapsódia pre altsaxofón a orchester od francúzskeho skladateľa C. Debussyho, predstaviteľa tzv. impresionizmu v hudbe. Táto rapsódia napriek svojim umeleckým kvalitám zostáva v úzadí mainstreamového orchestrálneho repertoáru. Saxofonista sa predvedie aj v Koncerte pre altsaxofón Es dur A. Glazunova, jednom z posledných významných diel tohto veľkého skladateľa. Monumentalita, apoteóza víťazstva a originálnosť koncepcie. V tomto duchu sa ponesie druhá polovica večera, kde zaznie Mahlerova Prvá symfónia D dur, pôvodne obsahujúca aj program zostavený podľa novely Jean Paula „Titan“. Súvislosť s touto predlohou je však v hudbe sotva poznateľná. Saxofónový večer sa v Štátnej filharmónii Košice ponesie pod dirigentskou taktovkou Petra Vronského, šéfdirigenta Moravskej filharmónie Olomouc. Pred koncertom sa bude konať aj ďalšia z obľúbených prednášok Karola Petrócziho, na ktorej sa tentoraz poodhalí závoj tajomna okolo Mahlerových symfónií.

Pawel Gusnar

Pawel Gusnar

Projekt filmovej hudby sa v krátkom čase zaradil medzi najúspešnejšie projekty ŠfK. Prekvapujúci záujem publika o prepojenie živej orchestrálnej hudby s premietaním filmových záberov si vyžiadalo ďalší „bonusový“ koncert. Pôvodne bol naplánovaný len jeden koncert Filmovej hudby na štvrtok 12. 2., ktorý sa vypredal v rekordnom čase, preto sa vedenie ŠfK rozhodlo pridať ešte jeden výnimočný koncert v stredu 11. 2. Projekt filmovej hudby tentoraz prináša dva diametrálne odlišné pohľady na filmovú hudbu. Hudba starých československých filmov návštevníkom priblíži tvorivé prístupy k hudobnému umeniu uplatňované v medzivojnovom období. Cez muzikálové melódie zo 60. rokov sa dramaturgia koncertu presunie až k súčasnej svetovej filmovej hudbe . Melódie z trhákov ako je Pán prsteňov (2001), Harry Potter (2002) a Piráti z Karibiku (2003) patria medzi najznámejšie filmové kompozície vôbec. Spomedzi mien autorov azda najviac zarezonujú John Williams a Ennio Morricone. Zážitok z večera umocní aj sprievodné slovo dirigenta Petra Šumníka, ktorý divákov oboznámi so zaujímavosťami jednotlivých filmov a ich hudobného dekóru.

Peter Šumník

Peter Šumník

Koncert s názvom „Poznajme Bulharsko“ už v názve naznačuje svoje odlíšenie od tradičného koncertného programu A cyklu. Večer sa zameriava na temperamentnú hudbu Balkánu, ktorá zaznie v podaní bulharského sólistu a dirigenta. Úvod koncertu bude patriť energickej Toccate od popredného predstaviteľa bulharskej klasickej hudby 20. storočia Dimitara Nenova, ktorú orchester ŠfK predvedie v úprave Lazara Nikolova. Bulharská rapsódia pre husle a orchester „Vardar“ patrí medzi najhranejšie diela Pancha Vladigerova, predstaviteľa tzv. Druhej generácie bulharských skladateľov, ktorý vo svojej tvorbe pozoruhodne prepája bulharský folklór s „klasickou“ hudbou. Z tvorby Vladigerova zaznie aj Song pre husle a orchester. V oboch skladbách sa má možnosť zaskvieť huslista Micho DIMITROV. Záver koncertu prinesie Čajkovského programovú symfóniu Manfred, na ktorej skladateľ pracoval štyri mesiace pod návalom nepretržitej inšpirácie. Dielo podáva príbeh o osamelom romantickom hrdinovi z príbehu Georga Gordona Byrona. Večer bulharskej hudby sa ponesie pod taktovkou Konstantina DOBROYKOVA.

Konstantin Dobroykov

Konstantin Dobroykov

ŠfK už tradične dáva priestor aj mladým talentovaným umelcom, ktorým bude patriť štvrtkový večer v závere mesiaca (26. 2.). Mladý dirigent a hobojista Jurij Litun sa košickému publiku predstaví v oboch interpretačných pozíciách. Pod jeho taktovkou sa ponesie celý večer talentov a v jeho podaní zaznie i skvost barokovej hudby, Koncert pre hoboj a orchester c mol B. Marcella. S náročným programom sa predstaví mladučká Sofia Šochina, v ktorej interpretácii si vypočujeme časť z Mozartovho Koncertu pre klavír a orchester č. 23 A dur. Mladá huslistka Marta Hereha si na koncert pripravila romantický program, časti z koncertov J. Brahmsa a N. Paganiniho. Brahmsov jediný husľový koncert venovaný jeho priateľovi, legendárnemu huslistovi Josephovi Joachimovi patrí medzi najlepšie nemecké koncerty 19. storočia. Označenie „La Campanella“, alebo „Zvončekové rondo“ dostalo názov podľa hlavnej témy, ktorá sa opakovane vracia a pripomína zvonenie zvončeka. Ide o najčastejšie hrávanú časť druhého Paganiniho koncertu h mol. Talenty vo filharmónii opäť ponúknu sľubné výkony mladých umelcov.

www.sfk.sk

Informovala: Mariana Lechmanová, ŠFK

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár