Februárové koncerty v Štátnej filharmónii Košice

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Februárové koncerty v Štátnej filharmónii Košice (ŠfK) ponúkajú dramaturgicky naozaj netradičné koncerty, ktoré zaujmú objavnosťou repertoáru a nevšedným sólistickým obsadením. Sólo dostanú gitary, harfa či prostredníctvom operného koncertu vynikajúci ukrajinský tenorista. Na svoje si prídu aj fanúšikovia sviatku zaľúbených, nielen im je venovaný mimoriadny ,,Valentínsky“  koncert filmovej hudby.

Prvý februárový večer vo filharmónii patrí štyrom sólovým gitarám a taktovke Maroša Potokára. Wroclavské gitarové kvarteto, uznávané pre ich rytmickú precíznosť a ohnivý temperament, nám spolu s orchestrom ŠfK priblíži temperamentnú hudbu španielskych autorov, Manuela de Fallu, Joaquína Rodriga a taliana Maria Castelnuovo-Tedesca. Z tejto trojice azda najviac zarezonuje „Andalúzsky koncert“ pre štyri gitary a orchester slepého Joaquína Rodriga, poeticky inšpirovanom krásou a zvukmi andalúzskych hájov. S týmto dielom Wroclavské gitarové kvarteto debutovalo ešte v pôvodnom zložení v roku 2000 na Euro Art Meeting vo Wroclave spolu s Wroclavským orchestrom. Členovia kvarteta Michal Bąk, Kamil Bartnik, Bartlomiej Helwing a Anna Pietrzak. Z tepla Stredozemného mora nás severan E. H. Grieg vtiahne do rozprávkového príbehu severského hrdinu Peer Gynta.

Wroclavské gitarové kvarteto
foto: Archív ŠfK

Na abonentnom koncerte 9. februára ,,Impresie s harfou“ sa poslucháčom predstaví členka orchestra ŠfK vynikajúca harfistka Ivana Boggerová, v ktorej podaní zaznie pôsobivý Koncert pre harfu a orchester rakúskeho skladateľa K. Dittersa von Dittersdorfa. Ide o veľmi obľúbené repertoárové číslo všetkých harfistov, presviedča klasickou formou a pôvabným tónovým koloritom nástroja. Harfa je zbožňovaným hudobným nástrojom impresionistov, v ktorých tvorbe je jedným z najvýznamnejších, práve im bude patriť druhá časť večera. Pod taktovkou šéfdirigenta Zbyňka Müllera zaznejú kultové symfonické skice Claudea Debussyho s názvom More a Ravelova slávna Pavana za mŕtvu infantku, známa aj vo svojej klavírnej verzii. Majstrovské Debussyho „More“ je považované za jeden zo základných kameňov hudobného impresionizmu, sugestívne i jemné zároveň, vo svojom bohatom zobrazení oceánu kombinuje neobvyklú orchestráciu, odvážne impresionistické harmónie i zmyselnú pestrosť tónov.

Ivana Boggerová
foto: Peter Kováč

Tretí abonentný koncert februárovej nádielky filharmónie v Košiciach ponúkne 23. 2. ďalší z obľúbených operných večerov, tentoraz so sólistom Národného akademického divadla opery a baletu v Ľvove, mladého tenoristu Michaila Malafija. Program zostavený z poslucháčsky odľahčeného repertoáru slávnych operných melódií z tvorby talianskych  majstrov G. Donizettiho, G. Rossiniho, G. Verdiho, či G. Pucciniho, dramaturgia zaradila do ponuky koncertov B cyklu. Talianske operné melódie v druhej časti večera vystrieda tvorba ruských velikánov M. P. Musorgského a P. I. Čajkovského. Záver večera bude patriť súčasnému ukrajinskému tvorcovi Levkovi Kolodubovi, z ktorého tvorby zaznie pod taktovkou Viktora Ploskinu objavná Karpatská rapsódia.

Mesiac február prináša aj sviatok zaľúbených, ktorému je už tradične venovaný aj jeden z koncertov ŠfK. Projekty filmovej hudby sa tešia obľube u skalných návštevníkov symfonických koncertov, ale aj u tých, ktorí na večerné koncerty zájdu len  zriedkavo. Večer 14. februára je venovaný všetkým, ktorí si radi pripomenú melódie zo slávnych filmov, ako je Titanic, Posledný Mohykán, Vtedy na západe a iné. Mimoriadny Valentínsky koncert filmovej hudby nielen pre zaľúbencov odohrajú filharmonici pod taktovkou Igora Dohoviča.

Štátna filharmónia Košice
program február 2017

2. 2. 2017 o 19:00 hod. Dom umenia, A cyklus
Španielske gitary
Maroš Potokár, dirigent
Wroclavské gitarové kvarteto
M. de Falla: Čarodejná láska – Ohňový tanec
M. Castelnuovo-Tedesco: Koncert pre gitaru a orchester D dur, op. 99
J. Rodrigo: Concierto „Andaluz“ pre 4 gitary a orchester
E. H. Grieg: Peer Gynt, výber zo suity

9. 2. 2017 o 9:30 hod. Verejná generálka
9. 2. 2017 o 19:00 hod. Dom umenia, A cyklus
Impresie s harfou
ŠfK, Zbyněk Müller
Ivana Boggerová, harfa
J. Sibelius: Karelia, suita
K. Ditters von Dittersdorf: Koncert pre harfu a orchester A dur
M. Ravel: Pavana za mŕtvu infantku

C. Debussy: More

14. 2. 2017 o 19:00 hod. Dom umenia
Koncert pre zaľúbených
ŠfK, Igor Dohovič
Dobytie raja 1492 
Titanic
Schindlerov zoznam 
Posledný Mohykán
Čierna labuť – Labutie jazero
Starci na chmelu – Den je krásný
Kdyby tisíc klarinetů – Babeta
Tři oříšky pro Popelku
Gejša – Memoirs of a Geisha
Vtedy na Západe
Sedem statočných
a iné.

23. 2. 2017 o 19:00 hod. Dom umenia
Operný večer
ŠfK, Viktor Ploskina
Michailo Malafij, tenor
G. Verdi * G. Donizetti * P. I. Čajkovskij * M. P. Musorgskij * L. Kolodub

www.sfk.sk

Informovala: Mariana Lechmanová, PR ŠfK

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár