Februárové koncerty v metropole východu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Valentínsky koncert, Beethovenova siedma, Mahlerova štvrtá, Schubertova „Nedokončená“ či Čekovskej premiéra. I takto možno zhrnúť koncerty, ktoré vo februári ponúka Štátna filharmónia Košice (ŠfK).

(reklamný článok ŠfK)

Prvý z februárových koncertov ŠfK uvedie pod taktovkou holandského dirigenta Sandera Teepena Symfóniu č. 7 A dur, op. 92 Ludwiga van Beethovena. V spolupráci s vynikajúcim huslistom Jurajom Čižmarovičom 7. februára zaznie prvý koncert pre husle a orchester Sergeja Prokofieva vyznačujúci sa mladíckou fantáziou plnou bezprostredného humoru, ktorým sa mladý skladateľ odkláňa od dobových konvencií koncertov. Večerný program doplní brilantná Slávnostná predohra Dmitrija Šostakoviča.

Sander Teepen,
foto: Jostijn Ligtvoet

Tohtoročný Valentínsky koncert Štátnej filharmónie Košice je inšpirovaný nesmrteľnou láskou Shakespearovho príbehu Romea a Júlie. Prokofievov rovnomenný balet je veľkolepou oslavou lásky, ktorej sila vzdoruje predsudkom a nenávisti, a i keď bol v čase svojho vzniku prijatý s nepochopením, dnes patrí k najhrávanejším a najobľúbenejším baletným titulom. Prokofiev v ňom rozvíja Shakespearovu drámu presne podľa predlohy. Obľube sa dielo teší aj na koncertných pódiách – sám Prokofiev vytvoril tri symfonické suity, v ktorých použil tie najpresvedčivejšie čísla z baletnej predlohy. Viaceré z nich pri tom pretvoril tak, že sa v koncertnej verzii úplne líšia. Býva zvykom, že na koncertoch sa tieto tri suity často kombinujú a vytvárajú sa tak nové zoskupenia jednotlivých častí. Podobne tomu bude aj v Košiciach na koncerte pod taktovkou Martina Leginusa.

Martin Leginus

Okrem množstva aktivít oslavuje ŠfK svoju jubilejnú 50. koncertnú sezónu aj premiérami nových skladieb, napísaných na objednávku pre toto teleso. Výsledkom spolupráce košických filharmonikov so skladateľkou Ľubicou Čekovskou bude premiéra skladby Cantus Simplicissimus. Autorka sa podľa vlastných slov ujala tejto príležitosti ako lokálpatriotka s plnou vervou a odhodlaním napísať niečo ,,prívetivé a milé“. Spolu s premiérou Čekovskej zaznie 21. februára štvrtá symfónia Felixa Mendelssohna Bartholdyho inšpirovaná jeho pobytom v Taliansku. Obe diela zaznejú v naštudovaní rakúskeho dirigenta Michaela Zlabingera.

Olga Jelínková

Dve symfónie na záver. Posledný z februárových koncertov Štátnej filharmónie Košice ponúka pod taktovkou šéfdirigenta Zbyňka Müllera program zostavený z tvorby Franza Schuberta a Gustava Mahlera. Po Schubertovej „Nedokončenej“ uvedú 28. februára filharmonici v Košiciach „najklasickejšiu“ štvrtú symfóniu veľkého rakúskeho symfonika Gustava Mahlera, v ktorej závere zaznieva sopránové sólo „Das himmlische Leben“, predstavujúce detskú víziu neba. Tú poslucháčom vo svojej interpretácii priblíži česká sopranistka Olga Jelínková.

Informovala: Mariana Lechmanová, PR ŠfK

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár