Februárové zážitky so Štátnou filharmóniou Košice

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Najbližšie koncerty Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) ponúknu v metropole východu lákavé programy a zaujímavých interpretov. Azda najočakávanejším z koncertov je už takmer vypredaný operný galavečer s Daliborom Jenisom.

(reklamný článok, ŠfK)

Prvý z februárových koncertov ŠfK nepochybne spája zaujímavých umelcov i program, ktorý je zostavený z bravúrnych diel dvoch ruských velikánov. Monumentálnu Slávnostnú predohru 1812 P. I. Čajkovského netreba zvlášť predstavovať. Veľkolepé hymnické tóny francúzsko-ruského boja ozývajúce sa za dunenia delových sálv patria k obľúbeným momentom koncertných pódií. Slnko, jas, talianska modrá obloha sa zračí v rozžiarených tónoch Talianskeho capriccia.

Obdobnej popularite sa dlhé roky teší aj druhý klavírny koncert Sergeja Rachmaninova, ktorý je z jeho odkazu pravdepodobne najpopulárnejší. Obecenstvo strháva svojím pátosom, lyrikou i bohatstvom melódií a virtuóznych figurácií. Náročného klavírneho partu sa v ňom 6. februára zhostí mladý slovenský klavirista Miloš Biháry, dirigentskej taktovky sa ujme mladý český dirigent Robert Kružík.

Miloš Biháry, zdroj: ŠfK

Verdi gala s Daliborom Jenisom

Spojenie nesmrteľnej tvorby Giuseppe Verdiho a charizmatického umelca Dalibora Jenisa je prísľubom skvelého galakoncertu. Ak sa navyše taktovky ujme skúsený a renomovaný dirigent akým je Martin Leginus, niet divu, že koncert Štátnej filharmónie Košice je vypredaný. Slovenský barytonista Dalibor Jenis, uznávaný za svoj „hlboký a plný hlas“, spieval popredné úlohy v operách V. Belliniho, G. Rossiniho, W. A. Mozarta a G. Verdiho v najvýznamnejších svetových operných domoch.

Košickému publiku sa 13. februára v sprievode orchestra Štátnej filharmónie Košice predstaví v známych áriách Renata z opery Maškarný bál, Rodriga z opery Don Carlo, Nabuchodonozora z Nabucca, Macbetha z rovnomennej opery Macbeth, Germonta z La traviaty a iných.

Dalibor Jenis, foto: Zdenko Hanout

Netradičným sólistickým obsadením zaujme tretí februárový koncert, na ktorom sa má 20. februára možnosť zaskvieť francúzska trubkárka Lucienne Renaudin Vary. Koncert pre trúbku a orchester francúzskeho dirigenta a skladateľa Henri Tomasiho patrí k ojedinelým koncertantným opusom pre tento dychový nástroj, ktorý býva doménou skôr silnejšieho pohlavia. Zaiste bude osviežujúcim zážitkom vypočuť si tento raritný kus pre trúbku a orchester v podaní mladej francúzskej interpretky.

Pod taktovkou medzinárodne uznávaného Jiřího Rožeňa v tento večer zaznie aj podmanivé uchopenie krás tatranskej prírody Vítězslavom Novákom v jeho symfonickej básni V Tatrách a dnes populárna, jediná Symfónia d mol Césara Francka.

Lucienne Renaudin Vary, zdroj: ŠfK

V roku 2020 si mnohí umelci a inštitúcie pripomínajú 250. výročia narodenia velikána Ludwiga van Beethovena. Do „osláv“ sa zapája aj Štátna filharmónia Košice, ktorá na koncerte 27. februára uvedie jeho menej hrávaný Trojkoncert pre husle, violončelo, klavír a orchester C dur.

V náročných, avšak interpretačne o čosi menej vďačných sólových partoch sa predstaví Dvořákovo trio v zložení Ivo Kahánek, Jan Fišer a Tomáš Jamník. Na rozdiel od revolucionára Beethovena sa Jean Sibelius do dejín zapísal ako zarytý tradicionalista, ktorý tvorivo rozvíjal odkaz svojich predkov, medzi inými aj samotného Beethovena. Z jeho tvorby po čase zaznie na pódiu Domu umenia v Košiciach vysoko oceňovaná a obľúbená Symfónia č. 5 Es dur, op. 82 a spolu s orchestrom Štátnej filharmónie Košice ju naštuduje šéfdirigent Zbyněk Müller.

Viac informácii o koncertoch Štátnej filharmónie Košice na www.sfk.sk

Informovala: Mariana Lechmanová, PhD. PR Manažér ŠfK

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár