Festival Janáček a Luhačovice 2018

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Luhačovice – V moravskom meste Luhačovice sa v dňoch od 16. do 21. júla 2018 uskutoční 27. ročník festivalu Janáček a Luhačovice. Organizátori svojim návštevníkom pripravili operné predstavenie, koncerty hudby rôznych období v interpretácii renomovaných sólistov a súborov, ale aj sprievodné podujatia – vychádzky, výstavu či besedy. V rámci jednej z popoludňajších besied sa uskutoční stretnutie s Prof. Evou Blahovou na tému „Rodina Blahova a Luhačovice“.

(text reklamného článku dodali organizátori festivalu Janáček a Luhačovice)

V galérii významných osobností prvej Československej republiky, ktorej 100. výročie vyhlásenia si pripomíname, je zlatým písmom zapísané aj meno skladateľa Leoša Janáčka, ktorý si zamiloval luhačovické kúpele. V posledných desiatich rokoch svojho života 1918 – 1928 sa do Luhačovíc vracal každoročne. Toto obdobie je označované ako vrcholná etapa jeho tvorivej činnosti, pri ktorej vznikali majstrove najvýznamnejšie diela.

Leoš Janáček (1854 – 1928)

Luhačovice vracajú Janáčkovi priazeň festivalom, ktorý počas týždňa od 16. do 21. júla 2018 vstúpi do svojho 27. ročníka. Pri príležitosti tohtoročného 90. výročia úmrtia Leoša Janáčka festival otvorí opera o zvieratách a ľuďoch, túžbe, sklamaní i múdrom zmierení s večnou prírodou Příhody lišky Bystroušky. História vzniku tejto opery je spätá s ďalšími dvomi menami, a to maliarom Stanislavom Lolkom, tvorcom žartovných výjavov lišky Bystroušky, ku ktorým napísal vtipné príbehy inšpirované jadrnou ľudovou rečou z okolia bílovicko-adamavoských lesov Rudolf Těsnohlídek. Nie je bez zaujímavosti, že aj Stanislav Lolek si zamiloval Luhačovice, kde rád maľoval a stretával sa so svojim priateľom, kúpeľným lekárom MUDr. Eduardom Cmuntom. Operu začal Janáček komponovať v roku 1922 a už v júli tohto roku mu priviezol z Brna jeho žiak Břetislav Bakala na pobyt do Luhačovíc korektúru partitúry. Dokončil ju v roku 1923, teda pred 95 rokmi. Opera bude uvedená na Lázeňském náměstí v podaní operného súboru Sliezskeho divadla Opava pod taktovkou Marka Šedivého a v réžii Jany Andělovej Pletichovej.

L. Janáček, Příhody lišky Bystroušky, Sliezske divadlo Opava, 2018,
foto: SDO

Ďalej sa môžu poslucháči tešiť na koncert špičkového hobojistu Viléma Veverku s orchestrom Ensemble 18+ (17. 7.). Na ich koncerte zaznie popri skladbách barokových majstrov (Vivaldi – Telemann – Bach) i klasika druhej polovice 20. storočia (Morricone – Piazzolla), hudba na rozhraní žánrov a štýlov, avšak v pomerne „klasickom“ pôdoryse sólového hoboja a orchestra.

Znamenitá violistka Kristina Fialová predstaví v sprievode Komornej filharmónie Pardubice zaujímavé a vzájomne kontrastné skladby P. Hindemitha a C. M. von Webera. Milovníkov J. Suka iste poteší jeho pôvabná a lyrickými tónmi oplývajúca sláčiková Serenáda Es dur.

Pri štvrtkovom koncerte organizátori privítajú hornistku Kateřinu Javůrkovú s orchestrom Slovak Sinfonietta pod vedením Leoša Svárovského. Ich koncert sľubuje skladby W. A. Mozarta, ktoré určite prežiaria celý večer. K výročiu vyhlásenia Československa prednesie huslista, koncertný majster orchestra Slovak Sinnfonietta Lukáš Szentkereszty, skladbu Ilju Zeljenku Musica Slovaca.

Kateřina Javůrková,
zdroj: katerinajavurkova.cz

Hudobnou bodkou za festivalom bude koncertné kostýmované prevedenie najvýznamnejšieho diela Emilia de Cavalieriho, a to duchovná alegória o zmysle a pominuteľnosti života La Rappresentazione di Anima et di Corpo alebo Predstavenie o duši a tele. Dielo zaznie v podaní vynikajúceho súboru Czech Ensemble Baroque pod vedením Romana Válka.

Sprievodný program festivalu

Súčasťou 27. ročníka Festivalu Janáček a Luhačovice je taktiež sprievodný program, ktorý populárnou formou zoznámi festivalových hostí s históriou pobytov Leoša Janáčka v Luhačoviciach počas popoludňajšej komentovanej vychádzky S Calmou za Janáčkom (17. 7.) . Táto vychádzka sa ukončí na Lázeňském náměstí, kde bude slávnostne odhalená Lavička Leoša Janáčka s jeho citáciou. Hobojista Vilém Veverka, ktorého veľkou vášňou je taktiež horolezectvo a fotografovanie, sa predstaví nielen na koncerte, ale aj prostredníctvom výstavy svojich fotografií, ktorá bude umiestená v hale Vincentka (15. – 30. 7.).

Vilém Veverka,
foto: Julian Veverica

Nemenej zaujímavé budú dve popoludňajšie besedy, a to Prof. Jiřího HlaváčaGeny a skutečnosti“ (18. 7.) a  Prof. Evy BlahovejRodina Blahova a Luhačovice“ (20. 7.). Širokej verejnosti sa na Lázeňském náměstí predstaví stará beskydská muzika RukyNaDudy (19. 7.). Pre tých, ktorí chcú poznať rodisko Leoša Janáčka, pripravila CA Luhanka na sobotu 21. 7. zájazd do Hukvald.

Bližšie informácie o festivale sú na webovej stránke www.janacekluhacovice.cz.

Informovala: Milena Hrbáčová, JaL

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár