Festival Janáček a Luhačovice už po 28-krát rozozvučí hudbou kúpeľné mesto na Morave

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Luhačovice – Pre priaznivcov hudby a Luhačovic je pripravený program 28. ročníka Festivalu Janáček a Luhačovice. Koncerty rozozvučia počas týždňa od 15. do 19. júla 2019 Lázeňské náměstí, Lázeňské divadlo a kostol svätej Rodiny. Festival pripomenie výročia viacerých osobností, uvedie operné predstavenie či koncerty renomovaných umelcov a pripravené sú i rôzne sprievodné podujatia.

(reklamný článok FJL)

Kúpeľné mesto Luhačovice na juhovýchode Moravy v Zlínskom kraji sú úzko späté so svetovo uznávaným hudobným skladateľom Leošom Janáčkom (1854 – 1928) a jeho opakovanými pobytmi v tunajších kúpeľoch, ktoré predstavovali aj jeden z inšpiračných zdrojov jeho tvorby.

K pocte skladateľa tu od roku 1992 každoročne organizujú hudobný festival pod názvom Festival Janáček a Luhačovice, ktorý patrí k prestížnym hudobným podujatiam v Českej republike. Záštitu nad jeho 28. ročníkom prevzali hejtman Zlínského kraja Jiří Čunek, Prof. Eva Blahová a Prof. Jiří Hlaváč.

Leoš Janáček (1854 – 1928)

V dramaturgii festivalu organizátori pripomenú nielen výročia hudobných velikánov Bedřicha Smetanu, Leoša Janáčka či Bohuslava Martinů, ale aj výročia spojené s kúpeľmi Luhačovice, ku ktorým sa napríklad radí 110 rokov od postavenia nádherného secesného hotela Dům Bedřicha Smetanu – pomenovaného po veľkom českom skladateľovi, 110 rokov od usporiadania prvého hudobného Smetanovho festivalu v réžii Marie Calmy Veselej či od prvého vydania Luhačovických listů lázeňských.

Slávnostné zahájenie festivalu bude patriť nahranejšej českej komickej opere Predaná nevesta od Bedřicha Smetanu (195. výročie narodenia skladateľa). Jej prvú verziu z roku 1866 uvedie v pondelok 15. júla operný súbor Sliezskeho divadla Opava pod taktovkou dirigenta Vojtěcha Spurného a v réžii Lubora Cukra. Opavské divadlo sa na festivale predstaví už po tretíkrát. Premiéra Predanej nevesty v októbri 2018 zožala veľký divácky úspech a tiež zaznamenala aj vynikajúce recenzie.

B. Smetana: Predaná nevesta, Sliezske divadlo Opava, 2018,
foto: Tomáš Ruta

Festivalovým hosťom sa 16. júla predstaví skvelá huslistka Julie Svěcená s komorným orchestrom Virtuosi Pragenses. V ich podaní zaznie Bachov Koncert pre husle a orchester a moll. Orchester Virtuosi Pragenses pod vedením svojho umeleckého vedúceho Milana Lajčíka zahrá skladby H. Purcella, W. A. Mozarta, K. Stamica či B. Brittena. Špičková slovenská flautistka Simona Pingitzer vystúpi 17. júla so Sukovým komorným orchestrom a prednesie Mozartov Koncert G dur a Suitu Hongroise pre flautu a orchester B. Bartóka v úprave P. Army.

Simona Pingitzer, zdroj: FJL

Tohtoročné 60. výročie úmrtia Bohuslava Martinů si organizátori pripomenú jeho Serenádou č. 2, ktorú uvedie Sukov komorný orchester s umeleckým vedúcim Martinom Kosom. Koncert unikátneho violončelového kvarteta Prague Cello Quartet (18. júla), zloženého zo znamenitých interpretov Petra Špačka, Jana Zvěřiny, Jana Zemena a Ivana Vokáča, iste priláka okrem stálych festivalových účastníkov aj poslucháčov, ktorí nepatria k pravidelným koncertným hosťom či predplatiteľom abonentiek. A to je tiež jedným z cieľov kvarteta a aj usporiadateľov festivalu.

Prague Cello Quartet,
foto: pcq.cz

Záverečný koncert festivalu sa uskutoční v piatok 19. júla. Poslucháči sa môžu tešiť na svetovú čembalistku Barbaru Mariu Willi, flautistku Michaelu Koudelkovou a Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala. V ich podaní zaznie výber z Brandenburských koncertov J. S. Bacha.

Barbara Mariua Willi, zdroj: FJL

Sprievodné podujatia festivalu

Súčasťou 28. ročníka Festivalu Janáček a Luhačovice je tiež bohatý sprievodný program, ku ktorému patrí už tradične komentovaná vychádzka S Calmou za Janáčkem, ktorá populárnou formou zoznámi hostí s históriou pobytu Leoša Janáčka v Luhačoviciach. Táto vychádzka sa uskutoční hneď prvý festivalový deň 15. júla. Jej ukončenie bude smerovať k buste Leoša Janáčka, kde bude festival o 16.30 h. slávnostne zahájený.

Festival Janáček a Luhačovice, 2018, otvorenie festivalu,
foto: Zdeněk Němec

V utorok 16. júla si festival pripomenie spisovateľa Františka Kožíka, ktorý sa narodil pred 110 rokmi v neďalekom Uherskom Brode. K Luhačoviciam, v ktorých prežil viac ako dve desiatky pobytov a ktorým venoval dve knihy Po zarostlém chodníčku (život Leoša Janáčka) a Kouzelník z vily pod lipami (život MUDr. Františka Veselého), mal srdečný vzťah. Pri tejto príležitosti môžu hostia v Spoločenskom dome zhliadnuť filmové spracovanie televízneho programu z cyklu „Hudba, kterou mám rád“ (1995), ktorého hosťom bol práve František Kožík.

Po filme bude nasledovať stretnutie s autorom scenára tohto programu Prof. Jiřím Hlaváčom. Po ukončení sa uskutoční na Lázeňském náměstí odhalenie v poradí už tretej lavičky venovanej osobnostiam Luhačovic – tento raz Františkovi Kožíkovi za účasti čestných hostí vrátane dcéry F. Kožíka pani MgA. Aleny Kožíkovej. Lavička bude niesť jeho citát: „Milovat, to znamená zbavit se myšlenek na sebe. To znamená nebát se vlastní bolesti a nečekat za to odměnu.“

Prostredníctvom tohtoročného sprievodného programu chcú organizátori radi predstavili Leoša Janáčka ako vášnivého zberateľa ľudových piesní, a tým aj osloviť čo najširšiu verejnosť z radov kúpeľných hostí, ktorí nebudú priamymi účastníkmi festivalu. Preto sú pripravené dva popoludňajšie open air koncerty, a to miešaného speváckeho zboru Moravský komorný zbor Ostrava (17. júla) a cimbalovej muziky Danaj s M. Múčkovou a jej hosťami (19. júla).

Moravský komorný zbor Ostrava,
foto: mksostrava.cz

Popri koncerte CM Danaj sprievodné slovo a výber zo zberateľskej činnosti ľudových piesní Leoša Janáčka a jeho spolupracovníkov poukáže na Janáčkov impozantne široký folklórny záber. V piesňach a tancoch juhovýchodnej Moravy poslucháč nahliadne napríklad do Vnorov, kde sa Janáček zrejme po prvýkrát stretol so živým folklórom, do starobylej Strážnice na tance Danaj, do horňáckych obcí Velká nad Veličkou a Lipov, na moravské Kopanice – do obce Březová či Strání. Krátkymi sprievodnými komentármi sa poslucháčom priblížia nielen Janáčkoví najbližší spolupracovníci – F. Bartoš, H. Bím, F. Kyselková a M. Zeman, ale aj ďalšie osobnosti spojené s Janáčkovou folkloristickou činnosťou.

Ďalšie piesne, ktoré Janáček zozbieral, napríklad Ukvalské písně, zaznejú na koncerte Moravského komorného zboru Ostrava. Svoje miesto na sprievodných akciách bude mať aj prednáška Mgr. Jaromíra Javůrka (18. júla) „Lidové inspirace rodného Lašska v tvorbě Leoše Janáčka“.

Bližšie informácie o festivale sú k dispozícii na www.janacekluhacovice.cz.

Informovala: Milena Hrbáčová, FJL

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár