Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

1. mája 2019 redakcia Sezóna 2018/2019

Festival Janáček Brno získal prestížne ocenenie The International Opera Awards

Martin Glaser a Jiří Heřman s cenou Opera Awards, 2019, foto: NdB
Veľkosť písma
A
A
A
Brno – Festival Janáček Brno získal ako prvý v Českej republike prestížne ocenenie The International Opera Awards – za najlepší festival minulého roka. Uspel tak v konkurencii ďalších piatich nominovaných festivalov. Cenu v Londýne na galavečere 29. apríla 2019 prevzali riaditeľ Národného divadla Brno Martin Glaser a šéf Janáčkovej opery NdB Jiří Heřman.

„Národní divadlo Brno se tím se svým festivalem dostává do společnosti těch nejlepších umělců a souborů z celého operního světa. Po pouhých 6 ročnících festivalu je to až neuvěřitelný úspěch…“ uvádza Martin Glaser.

Ocenený 6. ročník Medzinárodného operného a hudobného festivalu Janáček Brno 2018, ktorý sa konal od 17. novembra do 5. decembra, bol rekordný aj diváckou účasťou (13 278 platiacich divákov z viac ako 30 krajín sveta, čo predstavuje viac ako 95% priemernú návštevnosť). Festival ponúkol v hlavnom programe celkom 35 produkcií. Štyri operné premiéry a viacero koncertných programov vzniklo priamo pre festival.

Festivalový program obohatili popredné osobnosti a svetoví tvorcovia: režiséri Ivo van Hove, Robert Carsen, Kornél Mundruczó, David Pountney, Alvis Hermanis, Jiří Heřman, Jiří Nekvasil, dirigenti Tomáš Hanus, Tomáš Netopil či Marko Ivanović. Koncertná časť ponúkla recitály Thomasa Adèsa či ansámblu Pavel Haas Quartet. Program festivalu bol venovaný 100. výročiu vzniku Československej republiky a pamiatke osobnosti súčasnej svetovej muzikológie Johna Tyrella. Program je k dispozícii TU…

Martin Glaser pri preberaní ceny Opera Awards, 2019,
foto: Chris Christodoulou

„Je to pro nás operní Oscar a věříme, že pro celou Českou republiku je to významný kulturní počin a že jsme do světa vyslali signál, že dílo Leoše Janáčka žije, a to nejenom v zahraničí, ale i v Čechách,“ skonštatovali Martin Glaser s Jiřím Heřmanom po prevzatí ceny v londýnskom divadle Sadler’s Wells. V kategórii Festival za rok 2018 bolo nominovaných šesť festivalov – Festival Janáček Brno, Festival della Valle d’Itria, Garsington Opera, Opera Holland Park, Prototype Festival a Ruhrtriennale.

The International Opera Awards vznikla v roku 2012 s cieľom podporovať výnimočné počiny a umelcov na poli operného umenia na celom svete. Medzi patrónov organizácie patria osobnosti ako sú Sir Thomas Allen, Janet Baker či Mirella Freni. Každý rok porota zložená z popredných odborníkov vyberá ceny v osemnástich kategóriách zahrňujúcich jednotlivé umelecké výkony operných spevákov a dirigentov, najlepšie inscenácie, svetovú premiéru, orchester či zbor.

Medzi ďalšími ocenenými za rok 2018 bola napríklad Opera Vlaanderen (kategória Operné divadlo roka) a skladateľ Leoš Janáček bodoval popri brnenskom festivale aj v kategórii Inscenácia roka, v ktorej prvenstvo získala Warlikowského inscenácia Janáčkovej opery Z mŕtveho domu v produkcii Royal Opera House. O kompletných výsledkoch Opera Awards za rok 2018 vo všetkých kategóriách budeme na Opera Slovakia informovať v samostatnom článku.

Martin Glaser a Penny Smith (moderátorka galavečera) pri preberaní ceny Opera Awards, 2019,
foto: Chris Christodoulou

Festival Janáček Brno 2020 sa bude konať 28. 9. – 16. 10. 2020 a slávnostne ho zaháji premiéra novej inscenácie opery Osud Leoše Janáčka. Program festivalu bude zverejnený 1. 12. 2019 pri príležitosti preview koncertu súboru Pavel Haas Quartet v divadle Reduta v Brne. Od decembra tohto roku bude spustený aj predpredaj vstupeniek na festival.

„Abychom zkrátili příznivcům našeho bienále čekání, připravili jsme již v tomto roce sérii preview akcí a koncertů, které se v Brně na podzim odehrají. V říjnu to bude naše výborná produkce Janáčkovy Její pastorkyně, kterou budeme přenášet pomocí platformy Opera Vision do celého světa. V listopadu se návštěvníci mohou těšit na slavnostní první recitál na originálu zrestaurovaného Janáčkova klavíru Ehrbar v Památníku Leoše Janáčka a další atraktivní koncerty,“ doplnil Jiří Heřman, umelecký šéf Janáčkovej opery NdB.

Viac informácií o festivale Janáček Brno nájdete na www.janacek-brno.cz

Informoval: Pavel Lojda, NdB

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024