Festival klasickej hudby Allegretto Žilina má za sebou 31. ročník

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Ako sa život v kultúre pozvoľna normalizuje, ozývajú sa zavedené podujatia. Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina do tejto kategórie tak celkom nepatrí: v živej forme existoval aj za sťažených okolností. Po hlbokom nádychu s hlavou vztýčenou uviedol 25. až 30. apríla 2022 svoj 31. ročník. Ako uvádzajú organizátori, festivalové koncerty si vypočulo viac ako 1000 návštevníkov.

Usporiadateľ festivalu Hudobné centrum v spolupráci so Štátnym komorným orchestrom Žilina a mestom Žilina znovu poskytli príležitosť mladým interpretom, no nie začínajúcim – na šiestich koncertných večeroch sa predstavilo dvanásť interpretov (spolu s nimi aj hosťujúce teleso Belfiato Quintet, súbor pre starú hudbu Solamente naturali a domáci Štátny komorný orchester Žilina).

Každý z účastníkov, ako to propozície hlavného organizátora postulujú, má v portfóliu nejednu „dekoráciu“, ocenenie z renomovanej interpretačnej súťaže. Ak sa festival v tomto roku uskromnil v sumáre zúčastnených krajín (Francúzsko, Dánsko, Chorvátsko, Južná Kórea, Česká republika a Slovensko), sú na to pochopiteľné príčiny. Ale aj dôvodov na radosť z pekných zážitkov pre sluch a dušu bolo ozaj dosť…

Festival Allegretto Žilina, 2022, Anna Štrbová, František Macek, Štátny komorný orchester Žilina, otvárací koncert festivalu 25. 4. 2022, foto: Roderik Kučavík

Akusticky výborne vybavené priestory Domu umenia Fatra v Žiline hudobníkov inšpirujú, poslucháčom lichotia. Skúsenosť s touto „technickou“ zložkou interpretácie má aj talentovaný český dirigent František Macek, ktorý sa na festival zaslúžene a rád vrátil ako držiteľ Ceny festivalu z minulého ročníka 2021. Okrem Piatich malých elégií od Mira Bázlika mu patrí kompliment aj za oživenie výrečnej Sinfonie a gran orquesta od španielskeho Baska z 19. storočia Juana C. de Arriagu.

Osobitným však bol zážitok z interpretácie Koncertu pre hoboj a orchester D dur od Richarda Straussa. Sólistka Anna Štrbová v sprievode domáceho Štátneho komorného orchestra Žilina očarila pre svoje (objektívne) kvality, no získala aj Cenu publika. Predpokladám, že za zreteľnú muzikálnu vyspelosť súvisiacu s osobnostnou gráciou, empatiou a bravúrou v náročnom sólovom parte.

Prečítajte si tiež:
Tóny klasickej hudby zaznejú v apríli na festivale Allegretto Žilina 2022

Cien pre zúčastnených je samozrejme viac: pitoreskne formulovanú Cenu pre najmladšieho účastníka tentokrát primátor Žiliny Peter Fabiáne odovzdal originálnej hudobníčke z Francúzska Lucienne Renaudin Vary, „hviezdnej“ reprezentantke výsostných chýrov dychovej interpretácie svojej krajiny. Brilantná charmante mladučká trúbkarka spolu so svojím hudobným partnerom, podobne skvelým akordeonistom Félicienom Brutom predviedli na koncerte 28. 4. 2022 „šou“, na akú sa nezabúda (Piazzolla, Höhne, Grieg, Brnstein, Galliano, Escaich).

Festival Allegretto Žilina, 2022, Lucienne Renaudin Vary, Félicien Brut, koncert 28. 4. 2022, foto: Roderik Kučavík
Festival Allegretto Žilina, 2022, Filip Štrauch, Jonathan Swensen, koncert 26. 4. 2022, foto: Roderik Kučavík

Do žilinského prostredia implantovali nostalgiu brehov Seiny, ale aj šantivý galský šantán a najmä príchuť hispánsky hriešneho tanga, takého, aké má byť! Tretia cena, Cena festivalu, putovala do rúk famózne hrajúceho violončelistu z Dánska Jonathana Swensena. Spolu so slovenským klaviristom pôsobiacim v Dánsku Filipom Štrauchom „postavili“ maximálne náročný a neuveriteľne sugestívny sonátový program. Bol to exkurz svetom hudobnej formy, svetom vedomia troch osobností a múzických osudov. A interpretovaný s neuveriteľným prežívaním, pochopením a zmyslom pre hudobnú estetiku.

Komplementárnou čiastkou festivalu je aj prezentácia víťazov súťaží slovenských konzervatórií. Predstavilo sa päť študentov – ambicióznych, muzikálnych, hodných perspektív. Zaujali ma najmä prekvapujúco „znelý“ a zrelý barytonista Viliam Kozánek (Bratislava), huslistka Simona Bohovičová (Bratislava), výborne chápajúca hudbu a jej odtiene,ý a už známy, inštrumentálne všestranne orientovaný klavirista Pavol B. Zápotočný, pekne však prispeli aj košická organistka Lenka Lennerová a violončelistka Veronika Nurijeva

Festival Allegretto Žilina, 2022, koncert víťazov súťaží slovenských konzervatórií, koncert 26. 4. 2022, foto: Roderik Kučavík
Festival Allegretto Žilina, 2022, Jakub Sládek, Belfiato Quintet, koncert 26. 4. 2022, foto: Roderik Kučavík

Čechy majú svoj zavedený kredit v hudbe dychovej. Na rozdiel od nás, Slovákov, sa vo svete hlási množstvo (aj) komorných súborov tejto proveniencie. Belfiato quintet v mierne modifikovanej zostave voči pôvodne ohlásenej hral spoľahlivo a s noblesou. Korunou spoločného programu však bol klavirista Jakub Sládek, najskôr v dvoch nanajvýš náročných, príkladne formulovaných a brilantne zvládnutých sonátach (Martinů, Rachmaninov), ako aj inšpirujúcou spoluprácou s kvintetom (Mozart, Haas).

Prečítajte si tiež:
Hudobná trieda – nový online projekt pre deti a mládež

Nie veľmi mi imponoval dosť komorne „ústupčivý“, ale hlavne výrazovo stereotypný a sónicky exponovaný prejav chorvátskej sopranistky Tanji Ruždjak. Naopak, kórejský barytonista Kyung Jae Moon oslovil kultivovaným osobnostným a znalým prejavom.

Festival Allegretto Žilina, 2022, Branko Ladič, Tanja Ruždjak, Kyung Jae Moon, koncert 26. 4. 2022, foto: Roderik Kučavík
Festival Allegretto Žilina, 2022, Peter Spišský, Michaela Koudelková, Solamente naturali, foto: Roderik Kučavík

Huslista Peter Spišský je žiak legendy – Bohdana Warchala. K jeho muzikantským rozmerom a konfesiám sa evidentne hlási. U nás nie je veľmi známy, pretože pôsobí najmä – v Dánsku. Či je to pre nás škoda? Určite. Ale tento raz to bol žilinský objav – skvelý, Warchalom „podkutý“ primáš… Empatický, vtipný, nadmieru vnímavý muzikant s postrehom a senzitívnosťou viedol (a. h.) súbor Solamente naturali a navyše „obstaral“ sprievod k prezentácii excelentnej českej hráčky na zobcové flauty Michaely Koudelkovej. Škoda, že sa pre ňu v rámci festivalu už nenašla žiadna cena. Ja by som ju však vymyslela…

Autor: Lýdia Dohnalová

písané z viacerých koncertov festivalu Allegretto Žilina 2022

program jednotlivých koncertov je dostupný TU…

fotografie: Roderik Kučavík

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

muzikologička, hudobná kritička a publicistka

Zanechajte komentár