Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

Opera Slovakia na instagrame

4. júna 2019 redakcia Sezóna 2018/2019

Festival klasickej hudby Pro musica nostra Thursoviensi po druhýkrát v Žilinskom kraji

Le Petit Concert D´Apollon, foto: leconcertdapollon.com
Veľkosť písma
A
A
A
Medzinárodný hudobný festival Pro musica nostra Thursoviensi, v ktorom sa spája krása historických, kultúrnych a sakrálnych pamiatok s výnimočným zážitkom z klasickej hudby na najvyššej interpretačnej úrovni, sa opäť po roku uskutoční v dňoch 16. – 23. júna 2019 v ôsmich mestách Žilinského kraja – Čadca, Budatín, Kotešová, Gbeľany, Orlové, Bytča, Predmier a Rajec. Novinkou druhého ročníka festivalu je aj projekt Pro musica nostra Thursoviensi deťom.

(reklamný článok, HC)

Podujatie je realizované pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej.

V priebehu festivalu sa mestá premenia na netradičné koncertné priestory, ktoré publiku sprostredkujú hudobnú atmosféru a umenie tých najlepších virtuózov nielen prostredníctvom jednotlivých vystúpení, ale i vďaka jedinečnému vizuálnemu zážitku z impozantných historických pamiatok regiónu.

Otvárací koncert festivalu sa uskutoční 16. júna v Rímsko-katolíckom kostole sv. Bartolomeja v Čadci. Sláčikový orchester Ensemble Opera Diversa z Českej republiky pod vedením dirigentky Gabriely Tardonovej uvedie program zostavený z diel Zeljenku, Janáčka a Bartóka.

Kaplnka hradu Budatín sa 17. júna stane hostiteľom súboru Le Petit Concert D´Apollon, ktorý sa špecializuje na interpretáciu barokovej hudby. Tvorbu francúzskych (Leclair, Royer, Rameu, Couperin) a nemeckých (Telemann) skladateľov sprostredkuje divákom súbor v obsadení baroková priečna flauta – Radka Kubínová (CZ/SK), viola da gamba – Krzysztof Firlus (PL) a čembalo – João Rival (BR).

Le Petit Concert D´Apollon,
foto: leconcertdapollon.com

Formácia hráčov na dychových nástrojoch Schöllnast ConsortRóbert Šebesta (klarinet), Ronald Šebesta (klarinet), Tomáš Horkavý (invenčný roh), Rudolf Linner (Invenčný roh), Katharina Mandl (fagot), Andrea Skala (fagot), Ján Prievozník (kontrabas), ktorá sa zameriava na hru na historických dobových nástrojoch, sprostredkuje návštevníkom tvorbu Zimmermana, Družeckého, Kramářa a Pleyela. Koncert sa uskutoční 18. júna na nádvorí gotickej kúrie v obci Kotešová.

V poradí štvrtý koncert (19. júna ) s podtitulom „Hommage à Vivaldi“ v priestoroch nádherného Château Gbeľany uvedie komorný súbor Barocco sempre giovane (Večne mladý barok), ktorý je zložený zo špičkových mladých českých profesionálnych hudobníkov – Josef Krečmer (umelecký vedúci/husle), Iva Kramperová (husle), Vít Chudý (husle), Matej Štepánek (violončelo), Jan Zemen (violončelo). Poslucháči sa môžu tešiť na dielo Sinfonia avanti la senna festeggiante RV 693 a päť Vivaldiho koncertov pre rôzne nástrojové kombinácie.

Barocco sempre giovane,
foto: barocco.cz

Hudba prelomu 16. a 17. storočia bude na festivale reprezentovaná komorným súborom Le nuove musiche, ktorý vystúpi 20. júna v Kaplnke sv. Jána Nepomuckého v Kaštieli Orlové. Vybrané diela autorov tohto obdobia (Fontana, Piccinini, D´India, Matteis, Kapsberger, Castello, Monteverdi) zaznejú v interpretácii sopranistky Hildy Gulyás, huslistu Adama Szendreia a hráča na chitarrone a barokovú gitaru Jakuba Mitríka. Hovoreného slova v podobe recitácie Ovídiovho Listu kráľovnej Dido sa ujme Zuzana Haverdová.

Le nuove musiche

Koncert na nádvorí Bytčianskeho zámku bude 21. júna patriť umeleckému výkonu súboru pre starú hudbu Solamente naturali, ktorého zakladateľom a umeleckým vedúcim je huslista Miloš Valent. Špecifickosť tohto súboru vyplýva z ojedinelého prístupu k interpretácii hudby 17. a 18. storočia. Hudobníci, ktorí hrajú výlučne na dobových nástrojoch a neustále hľadajú inšpiráciu v historických dokumentoch, uvedú na koncerte v Bytči diela českého autora nemeckého pôvodu H. I. F. Bibera a talianskeho skladateľa A. Bertaliho.

Vokálno-inštrumentálny recitál sopranistky Jany Pastorkovej a organistu Mareka Štrbáka sa uskutoční 22. júna v rímsko-katolíckom Kostole sv. Gála v Predmieri. Jana Pastorková je absolventkou VŠMU v Bratislave a spev so zameraním na starú hudbu študovala aj v Lyone. Marek Štrbák pôsobí ako pedagóg na VŠMU, Univerzite Konštantína Filozofa a Súkromnom konzervatóriu v Nitre a je vyhľadávaným sólovým i komorným hráčom. V ich podaní zaznejú diela J. S. Bacha, Pergolesiho, Mozarta, Francka, Rosinského, Kubičku a ď.

M. Porubčinová, G. Beláček, S. Runje, O. Klein,
zdroj: HC

Záverečný koncert festivalu Pro musica nostra Thursoviensi sa uskutoční 23. júna v rímsko-katolíckom Kostole sv. Ladislava v Rajci, kde pod taktovkou dirigenta Jozefa Chabroňa vystúpi Slovenský filharmonický zbor a sólisti Mária Porubčinová (soprán), Sonja Runje (alt), Otokar Klein (tenor), Gustáv Beláček (bas). Inštrumentálneho sprievodu sa zhostí vynikajúci slovenský klavirista Ladislav Fančovič a organista Marek Štrbák. Interpreti uvedú duchovné dielo Petite messe solennelle (Malá slávnostná omša) od Gioachina Rossiniho, ktoré je jednou z posledných autorových kompozícií.

Novinkou druhého ročníka festivalu je aj projekt Pro musica nostra Thursoviensi deťom. V spolupráci s Oddelením výchovno-vzdelávacích aktivít Hudobného centra sa uskutočnia dva špeciálne koncerty (21. 6. o 9.00 h. a 11.00 h.) organizované pre deti základných škôl.

Solamente Naturali, zdroj: HC

Na nádvorí Bytčianskeho zámku súbor Solamente Naturali na známom diele talianskeho barokového skladateľa Carla Farinu: Capriccio stravagante ukáže deťom, čo všetko sa dá zahrať na sláčikových nástrojoch a z čoho sa nástroje skladajú. Hudobným programom bude sprevádzať známy herec, režisér a moderátor, ktorý sa už niekoľko desiatok rokov venuje aj hudobným projektom pre deti a mládež – Martin Vanek.

Informovala: Veronika Štubňová, HC

PR článok

WEB: https://hc.sk/pro-musica-nostra/program/
FB: www.facebook.com/promusicanostra

Predpredaj vstupeniek

Ticketportal

Kostol sv. Bartolomeja Čadca (vstupné dobrovoľné)
Kaplnka hradu Budatín (hodinu pred koncertom)
Gotická kúria Kotešová (vstupné dobrovoľné)
Château Gbeľany: +421 904 420 420
Gino Park Palace Orlové: +421 42 4459 600
Nádvorie Bytčianskeho zámku Bytča: +421 41 5532 486
Kostol sv. Gála Predmier (vstupné dobrovoľné)

video

Videoreportáž z ročníka 2018

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

A. Ponchielli: La Gioconda
záznam priameho prenosu opery, 1969
dirigent: Carlo Felice Cillario
účinkujú: E. Souliotis, B. Marti, S. Milnes, M. Dunn, F. Ventriglia, E. Bainbridge