Festival Operalia Banská Bystrica 2016 ponúkne tri podujatia

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Banská Bystrica – Bankobystrická Štátna opera pozýva na 1. ročník slovenského operného festivalu Operalia Banská Bystrica. Program ponúka dva koncerty a jednu opernú inscenáciu. Na festivale, ktorý sa uskutoční od 20. – 23. augusta 2016 v Banskej Bystrici, sa počas troch večerov predstavia vynikajúci slovenskí a zahraniční umelci.

Článok aktualizovaný

Nultým ročníkom nového slovenského operného festivalu, ktorý sa po prvýkrát konal minulý rok, sa začala písať história nového slovenského operného festivalu s názvom Operalia Banská Bystrica. Festival tak nadviazal na bohatú 36-ročnú históriu zaniknutej opernej časti Zámockých hier zvolenských. Novým festivalom tak chcú Banskobystričania ideovo i prakticky zachovať kontinuitu tradície uvádzania operných diel pod holým nebom.

Operalia Banská Bystrica 2016, plagát

Po minuloročnom nultom ročníku, odštartuje 20. augusta 2016 na nádvorí Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bella na Kuzmányho ulici v Banskej Bystrici prvý ročník festivalu Operalia Banská Bystrica, ktorý bude zostavený z troch podujatí. ,,Začneme Beethovenovou 9. symfóniou d mol (s Ódou na radosť), ktorá zaznie aj symbolicky – pri príležitosti predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie. Taktovky sa ujme taliansky dirigent Gianluca Martinenghi a spevácke obsadenie bude skvostné: Terezija Kusanović (Chorvátsko), Mária Porubčinová, pôvodne ohláseného Pavla Bršlíka zastúpi Ľudovít LudhaŠtefan Kocán.“, predstavila úvodný koncert festivalu dramaturgička Štátnej opery Banská Bystrica Alžbeta Lukáčová.

Z opernej časti Zámockých hier zvolenských je zachovaná aj idea koncertu mladých talentov. V pondelok 22. augusta 2016 o 18.00 sa v historickej Radnici na komornom koncerte s názvom Operalia Talent predstavia mladí nádejní vokálni umelci: Michaela Popik Kušteková, Carmen Ferenceiová a Peter Kellner. Účinkujúci vystúpia s klavírnym sprievodom Róberta Pechanca.

Radnica Banská Bystrica

Radnica Banská Bystrica

Záver festivalu bude patriť úspešnej inscenácii banskobystrickej Štátnej opery Donizettiho opere Maria Stuarda. Inscenácia v hudobnom naštudovaní Igora Bullu a v réžii legendárneho talianskeho režiséra Gianfranca de Bosia mala v Banskej Bystrici premiéru v marci 2015 a zaznamenala úspech u divákov aj u odbornej obce. Návštevníci festivalu si ju budú môcť pozrieť v utorok 23. augusta 2016 o 20.00 hod. na nádvorí Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bella na Kuzmányho ulici v Banskej Bystrici pod taktovkou autora hudobného naštudovania. ,,Táto opera je pre svoju interpretačnú náročnosť výzvou aj pre najväčších sólistov svetového operného neba. U nás sa v poetickom prostredí pod holým nebom uvedú skutočné hviezdy: Namiesto pôvodne ohlásenej Fiorenzy Cedolins vystúpi Yolanda Auyanet (Španielsko) ako Maria Stuarda, Jolana Fogašová ako Elisabetta a Celso Albelo (Španielsko) ako Roberto. Bude to úchvatný večer, určite si ho nenechajte ujsť! Tešíme sa na vás!“. Týmito slovami pozýva dramaturgička Alžbeta Lukáčová.

Ako oznámilo vedenie Štátnej opery na svojom webe, v prípade nepriaznivého počasia budú podujatia v rámci festivalu Operalia Banská Bystrica 2016 – koncert L. van Beethoven: 9. Symfónia dňa 20. 8. 2016 a predstavenie G. Donizetti: Maria Stuarda dňa 23. 8. 2016 presunuté z Areálu UMB do budovy Štátnej opery. Z tohto dôvodu pripravili obojstranné vstupenky, ktoré nie je možné zakúpiť online.

www.stateopera.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: ŠOBB

článok aktualizovaný 16.8.2016

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár