Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

9. júna 2015 Adriana Banásová Sezóna 2014/2015

Festival Viva Musica! 2015 v novom šate

Viva Musica! festival 2014, foto: Zdenko Hanout
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – 11. ročník festivalu sa bude niesť v znamení viacerých zmien. Tou najdôležitejšou je zmena dĺžky festivalu na celoletné podujatie, čím organizátori vyhoveli prianiam svojich fanúšikov. Viva Musica! festival opäť vyvrcholí operou a ponúkne aj klasiku v netradičnom kontexte.

Viva Musica! ponúkne milovníkom klasickej hudby desať koncertov v rozmedzí od konca júna do konca augusta, v režime jedného koncertu za týždeň. Prehliadky slovenskej i zahraničnej hudobnej špičky budú prebiehať v Starej tržnici a na Hlavnom námestí, no mnohí určite ocenia aj nové priestory pre „komornejšie“ a zvukovo náročnejšie koncerty, čo ja ďalšia zmena oproti minulým ročníkom.

Tlačová konferencia Viva Musica! festival 2015, foto: Adriana Banášová
Tlačová konferencia Viva Musica! festival 2015,
foto: Adriana Banášová

“Ideme do Reduty, do Dómu sv. Martina, ideme do Národného tenisového centra, ostávame v Starej tržnici, ideme na Hlavné námestie. Tých priestorov bude veľa a niektoré sú aj nové,“ informoval riaditeľ festivalu Matej Drlička.

Pestré koncertné menu

Celoletné podujatie vypukne koncertom Viva Konzerva!, ktorý je zároveň aj otváracím koncertom 40. ročníka festivalu Kultúrne leto a hradné slávnosti Bratislava 2015. Na stretnutí s médiami sa úvodného slova chopil riaditeľ Konzervatória v Bratislave – Peter Čerman, ktorý organizátorom srdečne poďakoval za možnosť pre súčasných študentov zúčastniť sa festivalu. Ako členovia symfonického orchestra sa na Viva Konzerva! predstavia 26. júna.

Viva Konzerva!

Spomínaný koncert bude zároveň aj oslavou 95. výročia založenia Konzervatória v Bratislave, ktoré bolo a stále je inštitúciou, vychovávajúcou špičkových slovenských umelcov, reprezentujúcich kvalitnú kultúrnu úroveň doma i v zahraničí.

„Naše Konzervatórium milujeme a preto aj Viva Kozerva! je spôsob, akým si ju môžeme uctiť. Počas otváracieho večera nielenže budete počuť veľký symfonický orchester v zložení bývalých aj súčasných študentov školy, ale predstaví sa dokonca až šesť dirigentských osobností, nakoľko po oslovení mali všetci z nich na festivale záujem účinkovať,“ uviedol Matej Drlička.

Festival sa tento rok môže popýšiť aj spoluprácou so Slovenským národným divadlom. To vďaka nedávno otvorenému Opernému štúdiu, uvedie 28. júna premiéru opery Kráľ Teodor v Benátkach, z pera talianskeho operného skladateľa Giovanniho Paisiella.

„Chceme dávať každoročne príležitosť mladým spevákom v rámci operného štúdia,“ prezradil šéfdramaturg Opery SND Slavomír Jakubek.

Giovanni Paisiello

Queen, flamenco aj operné árie

3. júl sa bude niesť v hudbe Philipa Glassa a jeho The Complete Piano Etudes. Americký hudobný skladateľ uvedie projekt kompletných etúd pre klavír v Redute, spoločne s japonskou klaviristkou Maki Namekawa a ruským klaviristom Antonom Batagovom. Že je o umenie Philipa Glassa naozaj záujem svedčí aj fakt, že sa koncert vypredal za jeden a pol dňa.

Philip Glass

Z popredných slovenských umelcov sa 10. júla na nádvorí Starej Radnice predvedie fenomenálny huslista Dalibor Karvay. Na svojom husľovom recitáli zahrá v klavírnom sprievode Daniela Buranovského skladby Griega, Ravela, Massenneta a mnohých ďalších.

Dalibor Karvay
Dalibor Karvay

Netypický hudobný počin predvedie 17. júlaAegon aréne NTC skupina Fragile. Ich nový projekt s názvom Fragile Queen Symphony poteší fanúšikov britskej hudobnej legendy, ktorá sa preslávila hitmi ako Bohemian Rhapsody či Bicycle Race.

cover-fragile

„Aj konzervatívny milovníci klasickej hudby sa zhodnú na tom, že Queen bola geniálna kapela, ktorá svojimi skladbami búrala štýly. Napríklad skladba Bohemian Rhapsody je určite kompozičný počin. Kapela má veľmi veľa pesničiek, z ktorých sme nevedeli vybrať. Nakoniec z plánovaných 14- tich zaznie dvadsať,“ prezradil na stretnutí s médiami Matej Drlička.

24. júla sa v Nu Spirit Club-e predstaví klavirista Miki Skuta s programom The Future Symphony Orchestra. V rámci večera si okrem sólových skladieb J. S. Bacha, francúzskych impresionistov či amerického minimalizmu budú nadšenci môcť vypočuť tiež časti z najznámejších klavírnych koncertov v zvukovo plnohodnotnom sprievode symfonického orchestra. V závere sa uskutoční (ne)klasická after párty pod taktovkou DJ Daniela Baláža.

Miki Skuta
Miki Skuta

V programe nebude chýbať ani temperamentné španielske flamenco, ktoré bolo v roku 2010 vyhlásené za celosvetové nemateriálne dedičstvo ľudstva. V sprievode symfonického orchestra Carlos Pińana sa tento kultúrny fenomén predstaví so svojou Flamenco Symphony 31. júla v Starej tržnici.

cover-flamenco

Organizátori do festivalu zaradili aj poprednú slovenskú sopranistku Simonu Houda-Šaturovú, ktorá 7. augustaDóme sv. Martina predstaví verejnosti ojedinelý projekt Decade. Hudobný počin je kombináciou árií rakúskeho skladateľa Wolfanga Amadea Mozarta a jeho menej známeho českého rovesníka Josefa Myslivečka. Dojemné i dramatické árie zaznejú v sprievode Hilaris Chamber Orchestra pod vedením Zdeňka Klaudu. O koncerte sme podrobnejšie informovali TU…

Simona Houda-Šaturová

Slovenské zoskupenie Jánoška Ensemble, ktoré sa na stretnutí s novinármi aj bravúrne predviedlo, kombinuje klasickú hudbu s ďalšími štýlmi ako jazz či pop. Svoje kvality takzvaného „Janoška štýlu“ predvedú 14. augusta v Starej tržnici.

Janoska Ensemble_foto Jano Horak

Operné gala Viva Opera!

Záverečné operné gala festivalu so špičkovým obsadením s názvom Viva Opera! je na programe v bratislavskej Redute 29. augusta. Celosvetovo uznávaní slovenskí operní speváci – Adriana KučerováPavol Bršlík, ktorých netreba detailnejšie predstavovať, uvedú árie a zamilované duety z opier talianskych hudobných majstrov. O koncerte sme podrobnejšie informovali TU…

cover-opera

Riaditeľ Bratislavského samosprávneho kraja Valerián Potyčný vyjadril na záver stretnutia nádej, že by sa festival mohol v budúcnosti rozšíriť za hranice mesta. „Osobne dúfam, že aj na budúcom ročníku sa budeme spolupodieľať, pretože naším cieľom je rozšíriť tento festival okrem centra Bratislavy aj mimo nej,“ dodal.

www.vivamusica.sk

Pripravila: Adriana Banášová

Zdieľať:

O autorovi

Adriana Banásová
spravodajkyňa a publicistka
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024