Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

31. augusta 2022 Ľudovít Vongrej Sezóna 2021/2022

Festival Viva Musica! získal medzinárodné ocenenie EFFE Label

Nikol Bóková: Prometheus, Viva Musica! festival, 2022, foto: Zdenko Hanout / VM
Veľkosť písma
A
A
A
Renomovaný letný medzinárodný festival klasickej hudby na Slovensku Viva Musica! získal v roku 2022 prestížne ocenenie Európskej festivalovej asociácie (EFA), ktorá oceňuje umelecké festivaly za ich vysokú umeleckú úroveň, prínos k rozvoju domácej kultúry a významný medzinárodný rozmer. Počas 18-tich ročníkov festival Viva Musica! uviedol v Bratislave viac ako 400 koncertov, na ktorých sa predstavilo množstvo umeleckých osobností domácej i svetovej scény.

Ako uvádza webová stránka festivalu, Viva Musica! je už osemnásť rokov neoddeliteľnou súčasťou leta v Bratislave a jeho hlavnú myšlienku možno charakterizovať slovami „klasika inak“. Klasická hudba je bezbariérová, má schopnosť spoločnosť kultivovať a robiť ľudí lepšími, preto sú jej prezentácia a popularizácia jednými z hlavných cieľov festivalu.

Jeho zakladateľom je hudobný manažér, klarinetista Matej Drlička. Po svojom menovaní za generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla v roku 2021 ho odovzdal súčasnej riaditeľke Janke Kubandovej.

Viva Musica! team 2014, zdroj foto: VM

Matej Drlička v rozhovore pre Opera Slovakia uviedol, že myšlienka zorganizovať na Slovensku festival vznikla počas jeho pôsobenia vo Francúzsku ,,Ešte počas mojej fungujúcej kariéry muzikanta som zorganizoval prvý ročník festivalu. Inšpiráciou mi bolo prostredie v ktorom som žil. Juh Francúzska je priam posiaty malými aj veľkými letnými festivalmi. Sú doslova v každom meste a dedine. Ako člen Orchestre Regional de Cannes a komorný hráč som absolvoval nesmierne množstvo koncertov na takýchto letných, väčšinou open-air festivaloch.

…Hlavná idea Viva Musica! Festivalu je jasná – približovať klasickú hudbu masám. Mojim cieľom sú plné sály a námestia spokojných a inšpirovaných ľudí, ktorí vďaka Vive objavujú nové svety.“ Celý rozhovor z roku 2012 si prečítate v článku – Matej Drlička: Klasika má stále čím osloviť.

Počas 18-tich ročníkov Viva Musica! jeho organizátori v rámci hlavnej koncertnej línie a sprievodných podujatí (ako Hudba v sade (všade) či Viva Musica! festival Grand Prix) pripravili viac ako 400 koncertov, ktoré sa konali na viacerých miestach Bratislavy.

Janka Kubandová, riaditeľka festivalu Viva Musica!, tlačová konferencia, 2022, foto: Viva Musica! / VM

Festival vznikol v roku 2005 a od svojho prvého ročníka ponúka nielen klasickú hudbu v podaní špičkových umelcov z celého sveta. V Bratislave sa pod hlavičkou Viva Musica! predstavili mnohé osobnosti ako napríklad John Malkovich, Philip Glass, Michael Nyman, Nigel Kennedy, Sarah Chang, Mari Samuelsen, Iva Bittová, Mischa Maisky, Víkingur Ólafsson, Kronos Quartet, The King’s Singers, Ensemble intercontemporain a mnohí ďalší.

Prečítajte si tiež:
Klasika inak – o tom je už 18 rokov festival Viva Musica! V lete do Bratislavy prinesie opäť to najlepšie z klasickej hudby

Zo slovenských umelcov vystúpili napríklad Marián Lapšanský, Dalibor Karvay, Roman Patkoló, Daniel Buranovský, Jozef Lupták, Martin Adámek, Milan Paľa, Ladislav Fančovič, Teo Gertler, Juraj Bartoš, Ľubica Čekovská, Michal Matejčík, súbory Janoska Ensemble, Mucha Quartet, Fragile, Bratislavský chlapčenský zbor a ďalší. V ich podaní zazneli diela svetovej aj domácej tvorby. Viva Musica! zároveň pravidelne predstavuje mladé slovenské talenty.

Recitál Edity Gruberovej v Bratislave, festival Viva Musica! 2016, Peter Valentovič, Edita Gruberová, foto: Zdenko Hanout / VM
Marian Lapšanský, Slávka Zámečníková, festival Viva Musica! 2021, foto: Zdenko Hanout / VM

Na festivale nechýba ani operné umenie. Vystúpili na ňom Edita Gruberová, Sonya Yoncheva, Measha Brueggergosman, Simona Šaturová, Adriana Kučerová, Slávka Zámečníková, Ľubica Vargicová, Eva Hornyáková, Andrea Vizvári, Jana Kurucová, Patricia Janečková, Petra Noskaiová, Hilda Gulyás, Tereza Zimková, Ramón Vargas, Dmitry Hvorostovsky, Stefan Pop, Pavol Bršlík, Miroslav Dvorský, Otokar Klein, Michal Lehotský, Tomáš Juhás, Dalibor Jenis, Štefan Kocán, Peter Mazalán, Daniel Čapkovič, Filip Tůma, Csaba Kotlár, Tomáš Šelc, Peter Valentovič, Martin Leginus, Róbert Pechanec a ďalší.

Prečítajte si tiež:
Viva Musica! festival (archív článkov Opera Slovakia)

V roku 2015 Viva Musica uviedla v spolupráci so Slovenským národným divadlom operu Kráľ Teodor v Benátkach Od Giovanniho Paisiella. Bola to prvá inscenácia novovzniknutého Operného štúdia SND. V programe Viva Balet! v roku 2017 festival predstavil hviezdy slovenského baletu.

Kráľ Teodor v Benátkach, predstavenie Operného štúdia SND v rámci festivalu Viva Musica! 2015, foto: Zdenko Hanout / VM
Viva Balet!, otváracie predstavenie festivalu Viva Musica! 2017, klaňačka, foto: Zdenko Hanout / VM

Ocenenie Európskej festivalovej asociácie

Festival Viva Musica! síce spolupracuje so zahraničnými partnermi, ale doteraz ešte nebol členom žiadnej organizovanej komunity alebo asociácie. Značka EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe), ktorou bol ocenený, nie je len medzinárodnou známkou kvality, ale zároveň aj mimoriadnou príležitosťou pre rozvíjanie medzinárodnej spolupráce a rozširovanie siete zahraničných partnerov.

„EFFE Label znamená pre náš festival nielen ocenenie doterajšej práce, ale aj príležitosť ďalej rozvíjať spoluprácu so zahraničnými partnermi a upevňovať jeho postavenie v medzinárodnom kontexte. Vďaka EFFE Label sa Viva Musica! stala súčasťou európskej umeleckej komunity, ktorej členmi sú festivaly ako BBC Proms, Edinburgh International Festival, Berliner Festspiele, Pražská jar či Ars Electronica Linz,“ informovala Janka Kubandová, riaditeľka Viva Musica! a pre Opera Slovakia dodáva: ,,Vďaka EFFE label máme možnosť zúčastniť sa Arts Festivals Summit – pravidelného stretnutia členov European Festivals Association (EFA) a festivalov, ktoré sú tiež držiteľmi tohto ocenenia.“

Viva Musica! 2017, Piano Gala, foto: Zdenko Hanout / VM
Viva Musica! 2017, koncert Meashy Brueggergosman v Bratislave, Moritz Gnann, Measha Brueggergosman, Symfonický orchester Viva Musica!, foto: Zdenko Hanout / VM
Jakub Józef Orliński & Il Pomo d‘Oro Facce d’amore, Viva Musica! festival, 2022, foto: Zdenko Hanout / VM

Známka EFFE sa udeľuje na časovo obmedzené obdobie – aktuálne je to na obdobie rokov 2022 a 2023. Po jeho uplynutí treba o ňu znovu požiadať. Základnou povinnosťou, aby si Viva Musica! EFFE label obhájila aj v budúcnosti, je udržať kvalitu na čo najvyššej úrovni.

Festival musí spĺňať viaceré kritéria. „Tých kritérií je desať a festival musí splniť minimálne sedem z nich. Ich splnenie posudzuje odborná komisia EFA s medzinárodným zložením. Posudzuje sa niekoľko princípov, predovšetkým dramaturgická koncepcia, udržateľnosť, inovatívnosť, podpora domácich umelkýň a umelcov, mladých umelcov, podpora prístupu ku kultúre pre rozmanité skupiny obyvateľstva či prepojenie s miestnou komunitou.“ uviedla pre Opera Slovakia Janka Kubandová.

Viva Europa, otvárací koncert festivalu Viva Musica 2016, foto: Zdenko Hanout / VM
Koncert v Saden Janka Kráľa v Bratislave, Viva Musica! festival, 2017, foto: Zdenko Hanout / VM

Viva Musica! je letný festival, ale v tomto roku trvá od júna do septembra. „Je to výnimočné a súvisí to s koncertom Laurie Anderson, ktorý sme pôvodne mali realizovať v roku 2020, ale kvôli pandémii sa zrušil. S Laurie Anderson sme sa dohodli na september (11. 9.), kedy plánovala aj iné aktivity v Európe. Za bežných okolností by sme festival ukončili v druhej polovici augusta, aby sme si mohli v tíme na záver leta dopriať aspoň niekoľko dní voľna“, dodala k aktuálnemu ročníku pre Opera Slovakia Janka Kubandová.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

videa z predošlých ročníkov

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024