Festivalový program Drážďanských hudobných slávnosti 2021 ponúkne 64 koncertov

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Keď prišla pozvánka na tlačovú konferenciu predstavujúcu Dresdner Musikfestspiele 2021, prvou myšlienkou bolo, že v čase pandémie azda pôjde o zopár komorných koncertov aby sa neporušila kontinuita. Ale festivalový intendant Jan Vogler pozval do impozantnej Levej sály (Löwensaal) niekdajšej banky novinárov preto, aby predstavil takmer nepredstaviteľné: v čase od 14. 5. do 12. 6. 2021 je naplánovaných na 25 rôznych miestach mesta 64 koncertov a veľká časť festivalu bude venovaná prezentácii veľkých zahraničných orchestrov.

Tak, ako šlo 8. októbra 2020 na tlačovej konferencii vedeniu festivalu o dialóg s reprezentantmi tlače, adekvátny názov dostal aj festival: Dialógy. Ide o dialógy s hudbou, dialógy s obecenstvom. Práve počas pauzy a ticha podmienenými pandémiou sa prihlásili usporiadatelia Drážďanských hudobných slávnosti k slovu a ponúkajú na budúci rok žánrovo rozmanitý program, ktorým sa uchádzajú o svoje domáce, ale i početné zahraničné publikum. Ako sa dá plánovať za okolností, v ktorých práve žijeme, ktorými sme narazili na hranicu hudobného ticha?

Plánovanie v čase Covidu-19 je otázkou prístupu. Drážďanské hudobné slávnosti sú veľkým klasickým festivalom s kultúrnou a turistickou zodpovednosťou. S našimi partnermi sme na rok 2021 naplánovali ohromný festival, ktorý súčasne zohľadňuje momentálne hygienické požiadavky. Náš zohratý festivalový tím je mimoriadne flexibilný a urobíme všetko pre to, aby sme mohli v máji a júni 2021 uskutočniť medziľudské dialógy s hudbou“, vyslovil sa na tlačovke intendant festivalu Jan Vogler.

Tlač. konferencia k Drážďanským hudobným slávnostiam 2021, Jan Vogler, foto: Oliver Killig

Prejdime sa ponukou nemecko-anglického programového bulletinu, ktorá naozaj prekvapuje, je odvážna. Ale aj prvotriedna.

Prvýkrát vôbec bude na festivale hosťovať ázijský orchester, ktorý slávnostne otvorí Hong Kong Philharmonic Orchestra pod vedením dirigenta Jaapa van Zwedena. K špičkovým zahraničným orchestrom a dirigentom bude patriť Viedenská filharmónia s Danielom Hardingom, Koninklijk Concertgebouworkest s Fabiom Luisim alebo London Symphony Orchestra a dirigent Sir Simon Rattle.

Na program budúceho festivalu sa dostalo aj niekoľko tohtoročných neuskutočnených projektov. Patrí k nim i premiéra zmluvného diela Drážďanských hudobných slávnosti, novej kompozície pri príležitosti tohoročného Beethovenovho jubilea. Jej autorom je švajčiarsky skladateľ William Blank, ide o trojkoncert nazvaný Alisma. Premiéra sa uskutoční so sólistami Mirou Wangovou (husle), Janom  Voglerom (violončelo) a Danielom  Ottensamerom (klarinet) a s orchestrom Philharmonisches Staatsorchester Hamburg pod taktovkou Kenta Nagana.

Medzi sólistami v bulletine nájdeme šansoniérku Ute Lemper, klaviristu klasickej hudby Emanuela Axa, mladučkú, cenami ovenčenú klaviristku Tiffany Poon, trubkára Sergja Nakariakova, huslistov Gial Shahama a Renauda Capuçona, čelistu Stevena Isserlisa a klaviristu Rudolfa Buchbindera.

Tlač. konferencia k Drážďanským hudobným slávnostiam 2021, foto: Oliver Killig

O príležitosť nepríde ani domáca prvotriedna Sächsische Staatskapelle Dresden so svojím šéfdirigentom Christianom Thielemannom a sopranistkou Erin Morley, ktorí spoločne ponúknu večer venovaný Richardovi Straussovi. Práve tento orchester a zbor Semperovej opery prinesú s dirigentom Omerom Meirom Wellberom Donizettiho Nápoj lásky. Vo veľkolepom ansámbli sólistov sa predstaví v úlohe Nemorina aj slovenský tenorista Pavol Bršlík.

Drážďanské hudobné slávnosti 2021 ponúknu publiku aj džezových a rockových protagonistov, ako aj songwriterov, ku ktorým patria napríklad senegalský muzikant Pape Diouf či džezmeni Till Brönner a Tom Schilling. Nepochybnou zaujímavosťou bude i koncert New York Gypsy All-Stars.

Záverečný akord za festivalom položí na klávesy svetoznáma roková ikona Sting, skladateľ, spevák, autor, herec, aktivista a držiteľ 17-tich Grammy Awards. Jeho tohtoročné vystúpenie na festivale prekazila pandémia. Paradoxne ho na najbližší festival umožnila pozvať tiež pandémia – inak by voľný nebol.

Zriaďovateľom Drážďanských hudobných slávností je hlavné mesto Drážďany a sú spolufinancované z daňových príjmov na základe rozpočtu schváleného Saským parlamentom. „Drážďanské hudobné slávnosti sa aktívne postavili výzvam, ktoré so sebou priniesla pandémia. Za to som Janovi Voglerovi a jeho tímu veľmi vďačný. Práve teraz je dôležité nájsť kreatívne formy, ako zažiť v Drážďanoch vysokokarátové umenie s veľkou charizmou.“ povedal na tlačovej konferencii primátor mesta Dirk Hilbert a dodal „V rozpočte mesta sú hudobné slávnosti na ďalšie roky pevne plánované, pretože podľa nášho názoru tento festival vo veľkej miere Drážďany obohacuje a súčasne láka hostí z celého sveta…“

Tlač. konferencia k Drážďanským hudobným slávnostiam 2021, Dirk Hilbert, foto: Oliver Killig

Festivalový tím je v kontakte so všetkými angažovanými umelcami. Pripravené sú alternatívne riešenia, aby bolo možné reagovať na aktuálnu situáciu. V súčasnosti možno pustiť do sál redukovaný počet divákov, vstupenky na niektoré koncerty sa za pár hodín vypredali. Telefonické objednávky už bežia, v pokladni sa budú dať kúpiť od 2. novembra. Ak by sa v priebehu času povolili vyššie kapacity, pôjdu do predaja ďalšie vstupenky.

Ale ešte kým sa hudobné slávnosti začnú, ponúka festivalový tím jeden nezvyčajný predfestivalový večer: klavirista Denis Macujev bude v Drážďanch 2. marca 2021 sólistom Brahmsovho Druhého klavírneho koncertu, sprevádzať ho má kanadské teleso Orchestre symphonique de Montréal pod vedením Kenta Nagana. Okrem Brahmsa zaznie na koncerte Central Park in the Dark Charlesa Ivesa a Organová symfónia Camilla Saint-Saёnsa. Super večer, nech mu nič nevojde do cesty!

Pripravila: Agata Schindler

www.musikfestspiele.com

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

hudobná kritička a publicistka, spolupracovníčka Opera Slovakia z Drážďan

Zanechajte komentár