Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

8. mája 2020 Dáša Juhanová Sezóna 2019/2020

Filmografia je plná životopisných snímok skladateľov, spevákov či hudobníkov

Callas forever (Nesmrteľná Callas), film, foto zdroj: internet
Veľkosť písma
A
A
A
Sprístupnenie operných predstavení a koncertov na streamovacích platformách svetových divadiel či filharmónií dokáže spestriť rozhľad milovníkom opery a klasickej hudby, no v týchto dňoch pandémie koronavírusu môžu siahnuť aj po filme, ktorý sa tejto sféry kultúry týka.

Filmografia je pomerne plná snímok, ktoré sa venujú priamo životopisom niektorých skladateľov, operných spevákov či iných interpretov alebo ich zachytávajú aspoň okrajovo. Začali vznikať už počas éry nemého filmu, a najmä v zlatých časoch Hollywoodu ich vzniklo obrovské množstvo. My sme sa snažili vybrať tie, ktoré patria vo filmografii medzi novšie, a sú dohľadateľné aj na internete.

Amadeus

Ťažko by sme pri hľadaní filmov o skladateľoch klasickej hudby mohli obísť ten najznámejší – tak ním začneme. Amadeus z roku 1984 v réžii Miloša Formana oživuje rovnomennú hru Petra Shaffera. Bol Wolfgang Amadeus Mozart frivolný chlapík s nezvládnuteľným egom? Mohol byť Antonio Salieri žiarlivý travič? Film šikovne balansuje medzi faktami a autorskou fabuláciou, každopádne je však plný Mozartovej hudby.

video

Immortal Beloved

Immortal Beloved (Nehynúca láska) – je film z roku 1994 s Gary Oldmanom v hlavnej úlohe. Snímka začína poslednou vôľou, ktorú zanechal Ludwig van Beethoven, a v ktorej prosí svojho blízkeho priateľa, aby našiel jeho nehynúcu lásku, pretože jej zanechal všetku svoju hudbu a pozemské statky… Film, ktorý sa mimochodom nakrúcal v Čechách, prináša plastický obraz nemeckého génia. Zaznie v ňom Beethovenova hudba v podaní Londýnskeho symfonického orchestra pod taktovkou Georga Soltiho.

video

Florence Foster Jenkin

Z iného súdka je komédia Florence Foster Jenkins z roku 2016 – u nás uvádzaná ako Božská Florence. Ide o film o Florence Foster Jeninsovej, závratne bohatej žene, ktorá sa aj napriek nedostatku svojho talentu postavila na javisko Carnegie Hall. Meryl Steep v hlavnej úlohe prináša skutočný príbeh speváčky, ktorá milovala operu a chcela sa stať opernou hviezdou napriek tomu, že nedisponovala hudobným sluchom…

video

Shine

Naopak – film Shine (Lesk) z roku 1996 – môže na prvý pohľad pôsobiť depresívne. Prináša skutočný príbeh klaviristu Davida Helfgotta, ktorý žil pod tlakom svojej rodiny a učiteľov. Extrémny mentálny stres, ktorý mu spôsobilo hranie Rachmaninovho Koncertu č. 3, d-mol, op. 30, spôsobil, že sa David Helfgott psychicky zrútil a nasledujúce roky strávil v psychiatrických liečebniach. Dokázal sa však vzoprieť osudu a dokonca sa aj vrátiť na koncertné pódiá.

video

Bride of the Wind

Dráma Bride of the Wind (Nevesta vetra) z roku 2001 je založená na živote Almy Mahlerovej, ktorú mnohí považovali za najkrajšiu ženu Viedne. Vydala sa za Gustava Mahlera, o dvadsať rokov staršieho skladateľa a dirigenta, ktorého obdivovala. Na jeho naliehanie sa vzdala sna o vlastnej hudobnej tvorbe. Názov filmu odkazuje na obraz Nevesta vetra od Oskara Kokoschku, ktorý bol jej milencom.

video

Callas Forever

Obdivovatelia opernej speváčky, primadonny assoluta Marie Callasovej by nemali prehliadnuť film Callas Forever (Callas navždy). Ide o životopisný film z roku 2002, ktorý režíroval Franco Zeffirelli. Čiastočne beletrizovaný príbeh sa odohráva v roku 1977, na konci života Marie Callasovej. Do jej parížskeho bytu prichádza Larry Kelly, speváčkin bývalý manažér. Namiesto hviezdy tam nachádza zlomenú ženu, ktorá stráca hlas… V snahe prebudiť v nej život príde s nápadom na sfilmovanie opery Carmen, v ktorej bude Maria Callas hrať, no spev sa postsynchrónne doplní z nahrávky, na ktorej pred rokmi excelovala…

video

Impromptu

O vzťahu klaviristu a skladateľa Frédérica Chopina s feministickou spisovateľkou George Sandovou existujú dva filmy. Jeden z nich – Chopin Pragnienie miłości (Chopin: Túžba po láske), nakrútil v roku 2002 poľský režisér Jerzy Antczak. Je tu však aj dráma režiséra Jamesa Lapine Impromptu z roku 1991 s Hughom GrantomJudy Davisovou v hlavných úlohách.

video

Coco Chanel & Igor Stravinsky

Zostaňme naďalej pri slávnych pároch. Coco Chanel a Igor Stravinsky – taký je názov filmu z roku 2009 v réžii Jana Kounena. Dej filmu vychádza z románu Coco a Igor od Chrisa Greenhalgha a sleduje vzťah skladateľa a módnej návrhárky v Paríži v roku 1920. Tvorcovia filmu sa dokonca dostali do bytu Coco Chanel na ulici Rue Cambon v Paríži.

video

Devil´ violinist

Na záver sa znovu pozrieme na dvojicu filmov, ktoré sú inšpirované tou istou osobnosťou – talianskym huslistom a skladateľom Niccolòm Paganinim. Film Devil´ violinist (Diablov huslista) z roku 2013 začína detstvom fenomenálneho huslistu, ktorého jeho náročný otec tlačil do koncertovania po celom Taliansku a pokračuje životom mladého huslistu v Londýne. Z roku 1989 pochádza taliansko-francúzsky biografických film Paganini, ktorý napísal, režíroval a hral v ňom hlavnú úlohu Klaus Kinsky. Tento nemecký herec totiž podľa vlastných slov cítil, že on a Paganini viedli podobné životy – obaja boli kontroverznými postavami a do umenia vnášali čosi ´démonické´.

video

Pripravila: Dáša Juhanová

Zdieľať:

O autorovi

Dáša Juhanová
spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...