Francúzska opera v Dome umenia Košice

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Ak sa po skončení medzinárodného hudobného festivalu Košická hudobná jar podarí organizátorom pripraviť ešte ďalší atraktívny koncert, býva to vďaka šťastnej ruke dramaturgie, alebo účinkujúcich, podobne ako na predposlednom koncerte 46. koncertnej sezóny Štátnej filharmónie Košice 11. júna, na večere „Francúzska opera“ s orchestrom Štátnej filharmónie Košice a dirigentom Marošom Potokárom. Sólistkami večera boli speváčky Zuzana Šveda a Andrea Vizvári.

Koncertný majster orchestra Štátnej filharmónie Košice Maroš Potokár študoval nielen husle (VŠMU), ale aj dirigovanie (JAMU) a od roku 2007 pôsobí v Košiciach na rôznych postoch vhodných pre ďalší rast mladého umelca. Počuli sme ho už ako sólistu v husľovom koncerte, ako dirigenta v Opere Štátneho divadla Košice, vo filharmónii, ako zbormajstra Košického speváckeho zboru učiteľov, ale aj ako vedúceho komorného orchestra Musica Cassovia, alebo prvého huslistu na koncerte súboru Quasars ensemble. Ako sa v rozhovoroch vyznáva, sám túžil realizovať projekt s francúzskou operou, keďže pociťoval nedostatok príležitostí zoznámiť sa s niektorými opernými opusmi francúzskych autorov. (rozhovor si prečítate TU...)

Štátna filharmónia Košice, Koncert Francúzska opera, Maroš Potokár, foto: Jaroslav Ľaš

Štátna filharmónia Košice,
Koncert Francúzska opera,
Maroš Potokár,
foto: Jaroslav Ľaš

Je pravdou, že aj skúsení znalci si v Košiciach môžu povzdychnúť, že nikdy nevideli inscenované opery Ch. Gounoda Romeo a Júlia, L. Delibesove opery Dievčatá z Cádizu, alebo Lakmé, Saint-Saȇnsovu operu Samson a Dalila, alebo J. Massenetovho Werthera, hoci mnohé z nich sú známe z nahrávok svojím pôvabom, nežnosťou, alebo inými kvalitami. Aj v tom možno nájsť prekvapujúci záujem a vysokú návštevnosť koncertu, ako prvý predpoklad zvláštnej atmosféry koncertu.

Štátna filharmónia Košice, Koncert Francúzska opera, Zuzana Šveda, Maroš Potokár, foto: Jaroslav Ľaš

Štátna filharmónia Košice,
Koncert Francúzska opera,
Zuzana Šveda, Maroš Potokár,
foto: Jaroslav Ľaš

Zásluhu na tom mali samozrejme aj hosťujúce sólistky koncertu sopranistka Andrea Vizvári a mezzosopranistka Zuzana Šveda, obe absolventky triedy D. Bezačinskej-Podkamenskej na VŠMU v Bratislave, obe s dlhým zoznamom úspešných produkcií na domácej a zahraničnej opernej scéne. Do Košíc prišli obe umelkyne v skvelej forme, obe mladé, krásne v efektných róbach a decentným zvládnutím hereckého prejavu, ktorý je nevyhnutnou súčasťou aj pri koncertnom výkone, bol v každom prípade kultivovaný a pôsobivý. Zvláštnym aspektom ich účinkovania bola súhra, súlad a farebné ladenie v duetách, obe boli typovo šarmantné, diferencované.

Štátna filharmónia Košice, Koncert Francúzska opera, Andrea Vizvárí, Maroš Potokár, foto: Jaroslav Ľaš

Štátna filharmónia Košice,
Koncert Francúzska opera,
Andrea Vizvárí, Maroš Potokár,
foto: Jaroslav Ľaš

Sopranistka Andrea Vizváry vstúpila na scénu v árii Gounodovej Júlie s ľahkosťou a bezchybnou koloratúrou, plne si získala obdiv ako Manon svojským výrazom, zmyselným kolísavým tónom, šírkou dynamického rozpätia. Zuzana Šveda rozospievala svoj plnohodnotný mezzosoprán hlavne v Bizetovej Carmen, obdiv si získavala čoraz viac v árii Dalily a áriách Charlotty z Werthera. V súzvuku s orchestrálnymi partami, hlasom ako pevný zvukový stĺpec a s výrazom dramatických premien, hudobnej krásy stupňovala účinok. Podobne A. Vizváry hlavne koloratúrami, vtipom a lyrickou krásou v Offenbachovej árii Olympie z Hoffmannovych poviedok. Obe umelkyne si vyslúžili nadšený obdiv v duetách, Barcarole z rovnomennej opery a na záver večera v pôvabnom Kvetinovom duete z L. Delibesovej opery Lakmé.

Štátna filharmónia Košice, Koncert Francúzska opera, Zuzana Šveda, Andrea Vizvárí, Maroš Potokár, foto: Jaroslav Ľaš

Štátna filharmónia Košice,
Koncert Francúzska opera,
Zuzana Šveda, Andrea Vizvárí, Maroš Potokár,
foto: Jaroslav Ľaš

Spevné party boli vždy uvádzané sprievodom dobre pripraveného orchestra, ktorý hral s neobvyklou presnosťou, zvukovo plasticky, ohybnou dynamikou, najmä tam, keď si party žiadali mierne výrazové kolísanie, agogiku, sólové vstupy, farebné obohatenie, dramatický vývoj a dynamické vrcholy. To všetko zásluhou koncentrovanej prípravy orchestra dirigentom Potokárom, ale aj jeho pokojným a sústredeným výkonom počas celého večera. Nielen v sprievodných vstupoch, ale hlavne v úvodnej Baletnej hudbe z Gounodovho Fausta sme prijali výkon orchestra s uznaním jeho bezchybného a spoľahlivého výkonu, hoci napr. v Delibeovej „Les filles de Cadiz“ by sme uprednostnili menej zvuku, snáď aj menšie obsadenie orchestra, keďže mierne prekrývali speváčku, ale darilo sa im vytvoriť autentickú jarmočnú náladu. V Bizetovej Arlezanke (Pastorale, Intermezzo, Minuet, Farandola) sólovo pôsobivo kreovali náladu flauta s harfou a hornou, ktoré by si zaslúžili viac pozornosti publika, ale v záverečnom bohatom orchestrálnom zvuku si po dramatickom temperamentom vypätí uctili výkony všetkých. (Nebýva častým zjavom, keď flautistka v orchestri hrá sólo pod taktovkou svojho syna – dirigenta Maroša Potokára!) Delibesov Kvetinový duet bol farebným až očarujúcim vyvrcholením vydareného koncertu. Treba privítať nielen samotný dopad, kvalitu a jedinečnosť koncertu, ale oceniť aj možnosť a trvalú snahu Štátnej filharmónie Košice predstavovať mladých perspektívnych umelcov.

Autor: Lýdia Urbančíková

Koncert – Francúzska opera
Štátna filharmónia Košice
11. jún 2015

Maroš Potokár, dirigent
Andrea Vizvári, soprán
Zuzana Šveda, mezzosopprán

program koncertu

Ch. Gounod: Faust – Baletná hudba (výber)
– Les Nubiennes, valse (Allegretto)
– Danse antique (Allegretto)
– Variations de Cleopatre (Moderato maestoso)
– Les Troyennes (Moderato con moto)
– Variations du miroir (Allegretto)
– Danse de Phryne (Allegro vivo)

Ch. Gounod: Rómeo a Júlia – ária „Je veux vivre“
G. Bizet: Carmen – Habanera
G. Bizet: Carmen – Seguidille
J. Massenet: Manon – ária „Adieu notre petite table“
L. Delibes: Les filles de Cadix
C. Saint-Saens: Samson a Dalila – ária „Amour viens aider ma faiblesse!“
J. Offenbach: Hoffmannove poviedky – duet – Barcarolla

*** prestávka ***

G. Bizet: Suita Arlesienne č. 2
– Pastorale
– Intermezzo
– Minuet
– Farandole
J. Massenet: Werther – ária Charlotty „Va! Laisse couler mes larmes“
J. Offenbach: Hoffmanove poviedky – ária Olympie „Les oiseaux de charmille“
J. Massenet: Werther – ária Charlotty „Qui m´aurait dit la place”
J. Massenet: Manon – ária „Je marche sur tous les…. Obeissons quant leur voix…“
C. Saint-Saens: Samson et Dalila – ária „Mon coeur s`ouvre“
L. Delibes: Lakmé – duet „Sous le dôme épais“

www.sfk.sk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

muzikologička, dramaturgička, hudobná kritička, hudobná historička a publicistika, členka Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár