Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

2. mája 2023 Ľudovít Vongrej Sezóna 2022/2023

Gabriel Rovňák: Príbeh hudby už 10 rokov inšpiruje mladých poslucháčov

Príbeh hudby, 2019, Opera letí, Martin Gyimesi, Tatiana Hajzušová, Gabriel Rovňák, Štátna filharmónia Košice, foto: Jaroslav Ľaš
Veľkosť písma
A
A
A
V roku 2013 vznikol jedinečný projekt, ktorý predstavuje svet hudby nielen deťom ale aj ich rodičom. S jeho zakladateľom, dirigentom a pedagógom Gabrielom Rovňákom sme sa rozprávali o začiatkoch Príbehu hudby, prešli sme sa jeho históriou a nahliadli sme aj do produkčnej kuchyne. Predstavil blížiaci sa májový príbeh s podtitulom Pridaj sa k nám! a prezradil aj niečo zo svojich plánov.

Pod hlavičkou Bratislavského chlapčenského zboru už niekoľko rokov organizuješ podujatie s názvom Príbeh hudby. Kedy a prečo vznikla myšlienka toho projektu?

Príbeh hudby vznikol v roku 2013 v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice. Už vtedy bolo mojim snom pripraviť program pre deti a mládež, ktorý by ich inšpiroval a doviedol k hudbe. Mojou túžbou bolo priniesť koncert, v ktorom sa budú vedieť deti nájsť. Chce byť taký, aké sú ony sami. Chvíľu veselý, potom zase vážny, no najmä zvedavý a túžiaci po odhaľovaní tajomstiev.

Vtedajší riaditeľ ŠfK, Július Klein, mi dal voľný priestor na tvorbu a uvedenie nového konceptu koncertov pre deti a mládež. Možnosť pracovať slobodne a bez zásahov bola (a stále je) pre mňa v rámci spoluprác tou najvzácnejšou hodnotou.

Bratislavský chlapčenský zbor, Pavol Remenár, uvedenie opery pre deti ,,O komíne nakrivo postavenom“ v rámci projektu Príbeh hudby s podtitulom Príbeh hudby na cestách, 2021, foto: Vladimír Škuta

Mám obrovskú radosť, že od toho času je Štátna filharmónia Košice stabilným partnerom projektu. Od roku 2018 realizujeme už väčšinu koncertov pod hlavičkou Bratislavského chlapčenského zboru. Týmto krokom získal projekt inštitucionálnu záštitu a prirodzeného partnera, pretože – nech sa my, dospelí, akokoľvek snažíme, deti najlepšie rozumejú interpretom – deťom. Členovia Bratislavského chlapčenského zboru sa tak stávajú dôležitou súčasťou našich koncertov. 

Kto všetko je za týmto projektom?

Musím konštatovať, že som jediným „celoročným“ pracovníkom na tomto projekte. Mám obrovské šťastie, že mi v mnohom pomáha moja mama, Magdaléna Rovňáková, predovšetkým vo vypätých chvíľach, pred premiérami koncertov. Už päť rokov spolupracujeme s excelentným grafikom Lukášom Karáskom, ktorý stojí za našimi pútavými vizuálmi.

V ďalšej fáze by som veľmi rád menoval manažmenty zapojených orchestrálnych telies. Či ide o Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátnu filharmóniu Košice, Štátny komorný orchester Žilina, či Operu Slovenského národného divadla, všade pracujú skvelí ľudia, ktorí odvádzajú výbornú prácu v rámci produkcie a vždy v nich nachádzam oporu a profesionálne partnerstvo. V neposlednom rade sú to však aj naši finanční partneri, ktorí projekt podporujú a tým umožňujú jeho existenciu.

Slávka Zámečníková, Gabriel Rovňák, Príbeh hudby, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, foto: Vladimír Škuta

Aké si mal na začiatku očakávania a aká je realita?

Realita jednoznačne predčila moje očakávania už v úvode. Mojim prvotným cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt pre niekoľko škôl, ktorých žiaci budú z koncertov odchádzať spokojní. Ani vo sne by mi nenapadlo, že Príbeh hudby budú dnes prostredníctvom streamu sledovať desaťtisíce mladých ľudí v stovkách škôl na celom Slovensku a že mnohí nebudú váhať cestovať množstvo kilometrov, aby sa na našom koncerte zúčastnili osobne.

Projekt zaznamenal za ostatných 10 rokov mimoriadne dynamický vývoj, ktorý aktuálne vyvrcholil nomináciou na Krištáľové krídlo. Zisk tejto nominácie ma uistil v správnosti krokov, ktoré robíme a dodal mi impulz do ďalšej práce.

BChZ má za sebou už niekoľko Príbehov hudby a v máji k nim pribudne ďalší. Poďme si ich stručne zrekapitulovať.

Šesť koncertov vzniklo v spolupráci s BChZ, ďalších päť bolo bez zboru, prípadne so zborom Detského operného štúdia košického divadla, či s detským speváckym zborom Magnólia z Michaloviec a Sobraniec.

Na našich koncertoch sme s deťmi už prebrali množstvo tém. Od prierezu dejinami hudby, cez objavovanie tajomstiev hudobnej nesmrteľnosti, ale aj tajomstiev ľudského hlasu, či opery, až po koncerty zamerané na popularizáciu zborového spevu.

Príbeh hudby, 2022, Tajomstvá ľudského hlasu, Zuzana Kadlčíková, Gabriel Rovňák, Orchester a Zbor Opery Slovenského národného divadla, foto: Michaela Suchá

V minulom roku sme priniesli aj koncert, zameraný výhradne na tvorbu slovenských hudobných skladateľov. V rámci našej filozofie sa snažíme prinášať deťom „to najlepšie“ aj preto s radosťou konštatujeme, že na našich koncertoch vystúpili ako hostia výnimoční umelci, ako napríklad Slávka Zámečníková, či prvý trúbkar Slovenskej filharmónie, Rastislav Suchan, sólisti Opery SND Mariana Sajko, Martin Gyimesi, mimoriadne talentovaná mladá speváčka Tatiana Hajzušová, hosť z Českej republiky, basista Jan Štáva, Zbor aj Orchester Opery SND a mnohí ďalší.

Považuješ niektorý z nich za prelomový?

Prelomová bola rozhodne naša prvá spolupráca so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu a RTVS v roku 2018, kedy sme náš koncert, Na počiatku bola nota, priniesli prvýkrát divákom mimo koncertnú sálu. Pripravili sme online stream koncertu, priamo do interaktívnych tabúľ v triedach na celom Slovensku.

Tento koncert sledovali desaťtisíce divákov a my sme sa definitívne rozhodli, že jeden koncert ročne prinesieme vždy deťom na celom Slovensku prostredníctvom živého prenosu. Takto sme uviedli aj koncerty O nesmrteľnosti, Opera letí, Slovenská hudba a už 11. mája 2023 to bude koncert Pridaj sa k nám!

Deti v školách sledujú Príbeh hudby, zdroj foto: BChZ
Deti v školách sledujú Príbeh hudby, zdroj foto: BChZ

Predstav, prosím, našim čitateľom, o čom bude tohtoročný májový Príbeh hudby s podtitulom Pridaj sa k nám!

Koncert Pridaj sa k nám! bude aj o tom, že na vstup do sveta hudby nie je nikdy neskoro. Zároveň sa budeme zaoberať témou, že tou najlepšou bránou do sveta hudby je práve základná umelecká škola. A je jedno, či máte osem, osemnásť, alebo päťdesiatosem rokov. Koncertom reagujeme aj na dopyt orchestrov po nových hráčoch, predovšetkým na dychové nástroje a samozrejme chceme inšpirovať, aby sme všetci trávili náš mimopracovný a mimoškolský čas čo najviac zmysluplne a obohacujúco.

Prečítajte si tiež:
Príbeh hudby: Urobte jedno z najlepších rozhodnutí svojho života!
(reklama)

V májovom programe zaznejú ukážky z diel G. Rossiniho, E. H. Grieda, G. P. Telemanna, C. Jenkinsa a ďalších. Nezabudneme ani na kostýmy a množstvo farieb. Diváci sa môžu tešiť na Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Bratislavský chlapčenský zbor (zbormajsterka Magdaléna Rovňáková), Vojenskú hudbu, ale aj sólistov Šimona Svitka (barytón) a mladého, iba 12-ročného hráča na pozaunu, Miška Šoltisa. Viac info na www.pribehhudby.com.

Príbeh hudby, Opera letí, foto: Vladimír Škuta
Príbeh hudby Karneval zvierat na festivale Symfónii umenia, 2022, zdroj foto: Archív Symfónia umenia

Aké sú reakcie návštevníkov koncertu a aký je dopyt po takomto type podujatia?

Reakcie divákov koncertov máme pomerne podrobne zmapované. Chcem, aby náš koncert neustále odzkadľoval aktuálne potreby divákov, preto po každom streamovanom koncerte realizujeme jeho evaluáciu v spolupráci so zapojenými školami.

Na naše koncerty sme takto zozbierali už viac ako 800 reakcií, na základe ktorých vyvíjame koncept ďalších koncertov tak, aby čo najlepšie zaujali cieľové skupiny. Dnes už v súhrnnom hodnotení viac ako 90 % škôl hodnotí koncerty na stupnici „ako v škole“ známkou „výborne“, z čoho máme nesmiernu radosť a naďalej pracujeme na ďalších vylepšeniach.

Som rád, že disponujeme vzácnym know-how, ktoré budujeme 10 rokov. Pokiaľ ide o záujem divákov, veľkým prekvapením bol pre nás koncert Príbeh hudby – Slovenská hudba, kde sme s ohľadom na veľký dopyt pridávali ďalší koncert a tak sme mohli uspokojiť ďalších 500 záujemcov o náš program.

Príbeh hudby, foto: Vladimír Škuta
Príbeh hudby, Gabriel Rovňák, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, foto: Vlado Škuta
Príbeh hudby, detskí diváci v hľadisku, foto: Vlado Škuta

Čo všetko si vyžaduje príprava Príbehu hudby?

Projekt Príbeh hudby nie je štandardným eventom, už len preto, že prebieha takmer celoročne (v roku 2022 zaznelo 6 projektov na 20 koncertoch v piatich slovenských mestách). Úplne kľúčovou je hudobná dramaturgia, výber účinkujúcich a následný scenár, ktorý je srdcom celého podujatia.

Pri projektoch, ktoré organizuje Bratislavský chlapčenský zbor, nás ešte čaká fundraising, celý marketing podujatia, výroba vizuálov, televíznej grafiky, komunikácia so stovkami škôl a ich manažmentom, riešenie streamu podujatia (zabezpečenie technológie a personálu), až po manažment hostí, divákov a samozrejme kvalitné hudobné naštudovanie a napokon interpretáciu. V poslednom týždni pred premiérou je zapojených približne 200 ľudí, ktorí sa podieľajú na realizácii podujatia.

Aké sú tvoje plány na nasledujúce Príbehy hudby?

Verím, že si udržíme dôveru našich partnerov z radov symfonických orchestrov i z radov podporovateľov. Z „kuchyne“ Príbehu hudby prezradím, že sa chystáme rozšíriť formát aj na koncerty, určené dospelému poslucháčovi. Čiastočne sme si tento tip odskúšali už v roku 2022 s košickou filharmóniou a stretol sa s úspechom.

Veľmi sa teším, že v budúcej sezóne bude pokračovať naša spolupráca so Slovenským národným divadlom a našim fanúšikom prinesieme tiež jedno veľké prekvapenie v podobe úplne novej spolupráce. Práve tento projekt otvorí dvere Príbehu hudby aj dospelým poslucháčom.

Príbeh hudby, Gabriel Rovňák, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Bratislavský chlapčenský zbor, foto: Vladimír Škuta

Veľmi by som si prial, aby sme opäť obnovili spoluprácu s televíznou časťou RTVS, ktorá by nás v mnohom odbremenila a umožnila ešte viac sa venovať vývoju a interpretácii umeleckej časti projektu. V horizonte piatich rokov plánujeme pripraviť aj jeden projekt v rámci medzinárodnej spolupráce, to je však ešte veľmi ďaleko. Držte nám palce!

Rozprával sa: Ľudovít Vongrej

videá z predchádzajúcich Príbehov hudby

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...