Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

5. mája 2015 redakcia Sezóna 2014/2015

Galakoncert ,,divadlokosice.sk“ k výročiu ukončenia vojny aj spusteniu obnovy

Štátne divadlo Košice
Veľkosť písma
A
A
A
Košice  – Sedemdesiate výročie konca druhej svetovej vojny si Štátne divadlo Košice pripomenie vo štvrtok 7. mája o 18:00 hod. večerom európskych umelcov s názvom Koncert divadlokosice.sk.

Slávnostný galakoncert bude zároveň prvým podujatím v rámci projektu Obnova Národnej kultúrnej pamiatky – historickej budovy Štátneho divadla Košice v multikultúrnom a multinárodnom prostredí financovaného z prostriedkov Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu. Ešte pred koncertom sa od 14:00 do 17:00 hod. uskutoční v priestoroch Historickej budovy ŠD Informačný deň projektu. Pre všetkých záujemcov bude k dispozícii informačný stánok, v ktorom sa dozvedia podrobnosti o pripravovanej obnove budovy. Počas informačného dňa sa uskutočnia aj prehliadky historickej divadelnej budovy počas ktorých uvidia ich účastníci aj niektoré miesta, ktorých sa obnova priamo dotkne.

„Galakoncert bude výnimočný, pretože v ňom budú účinkovať dve najväčšie divadelné zložky – opera aj balet, čo nebýva pri koncertoch tradičné. Z opery budú účinkovať orchester aj oba zbory, detský aj dospelý spolu s medzinárodným ansámblom domácich a hosťujúcich sólistov, z baletu sa rovnako predstavia sólisti aj baletný zbor,“ hovorí dirigent Igor Dohovič.

Koncert ponúkne aj zaujímavý a netradičný program, do ktorého podľa dirigenta zaradili skvosty opernej aj baletnej svetovej tvorby. „Diváci sa môžu tešiť na diela, ktoré bežne v našom divadle neznejú ako napríklad zbor z opery Aida, či baletné čísla na hudbu skladby Umierajúca labuť z cyklu Karneval zvierat francúzskeho skladateľa Saint Saensa či balet na klavírny koncert Rachmaninova, v ktorom sa ako sólistka predstaví Júlia Grejtáková. Zaznie aj výber zborových Poloveckých tancov z Borodinovej opery Knieža Igor či ária z opery Jacquesa Offenbacha Hoffmannove poviedky ,“ približuje dramaturgiu koncertu Dohovič.

Galakoncert Košice, plagát

Jednotlivé čísla koncertu zaspievajú domáci i hosťujúci operní sólisti Ludovic Kendi z Rumunska, Lucie Kašpárková z Česka, taliansky tenorista Marco de Carolis, maďarský tenorista Zsolt Vádasz a domáca Michaela Várady. V baletných číslach diváci uvidia sólistov košického baletu Lyudmylu Vasylyevu Kolimečkov z Ukrajiny, Igora Paschka z Bieloruska, Elenu Chetvernyu z Ruska, Katarínu Frigovú zo Slovenska, Boglárku Kovalski z Maďarska, Evu a Maksyma Sklyarovci, Janu Hriaseľovú – Kolesovú či japonskú tanečníčku Akiru Omiya.

Kompletný program koncertu nájdete TU…

Informoval: Svjatoslav Dohovič

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024