Galakoncert „Jar Víťazstva“ v podaní umelcov z Petrohradu v Bratislave

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Ministerstvo kultúry Ruskej federácie pripravilo pri príležitosti 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny, dňa 17. apríla v Bratislave, v Historickej budove SND galakoncert pod názvom „Jar Víťazstva“ v podaní sólistov Mariinského divadla a Symfonického orchestra z Petrohradu.

Aktualizácia 16.4. o 12:30

Koncert VYPREDANÝ.

V roku 2015 oslavujeme 70. výročie Dňa veľkého víťazstva nad fašistickým Nemeckom. 4. apríla 1945 oslobodili vojská Červenej armády Bratislavu. Tieto historické dni, zostanú navždy v srdciach Slovákov a Rusov. Ministerstvo kultúry Ruskej federácie pripravilo pri tejto príležitosti veľký sviatočný koncert pod názvom „Jar Víťazstva“.

Zaznejú na ňom majstrovské diela vokálneho umenia vojnových rokov v podaní Symfonického orchestra Petrohradu a vedúcich sólistov jedného z najuznávanejších operných divadiel sveta – Mariinského divadla.

Vojnová lyrika sa vyznačuje úprimnosťou, srdečnosťou, prenikavou zrozumiteľnosťou výkladu. Každá pieseň je osudom človeka a je veľmi dôležité zachovať v jej podaní pravdivosť pocitov: nie len zaspievať, ale aj zažiť minúty srdečnej úprimnosti.

Umelecký riaditeľ galakoncertu „Jar Víťazstva“, dirigent Mariinského divadla Pavel Petrenko oslovil k účasti na koncerte mladé vychádzajúce hviezdy. Ich umelecký prejav a hlas už ocenili na mnohých medzinárodných scénach. Sólové partie zaznejú v podaní umelcov: Irina Mataevá (soprán, Mariinske divadlo), Jekaterina Sergejevová (mezzosoprán, Akadémia mladých spevákov Mariinského divadla), Alexander Trofimov (tenor, Akadémia mladých spevákov Mariinského divadla), Grigorij Černecov (barytón, Akadémia mladých spevákov Mariinského divadla).

Koncert ,,Jar víťazstva"

Hudbu Šostakoviča, Frenkeľa, Molčanova, Fradkina, Solovjova – Sedého, Sviridova, Bogoslovského, Novikova, Basnera, Blantera, Listova, Tabačnikova, Petersburského, Okudžavu či Tumanova, predstaví slovenským divákom jeden z najlepších ruských orchestrov – Symfonický orchester Petrohradu (Petrohradská štátna rozpočtová inštitúcia kultúry „Peterburg – koncert“). Kolektív s bohatou históriou, počas ktorej sa menili názvy a riaditelia, ale vernosť tradíciám, pripravenosť pre napredovanie a odbornosť kolektívu zostávajú nezmenené. Dnes je orchester známy svojim symfonickým podaním a koncertnými programami so sólistami – inštrumentalistami a spevákmi, široko zastúpená v jeho repertoári je aj zborová hudba. Orchester aktívne hosťuje, zúčastňuje sa na rôznych tvorivých projektoch, spolupracuje so známymi hudobníkmi, baletnými skupinami a divadlami. Umeleckým riaditeľom a hlavným dirigentom Petrohradskej štátnej rozpočtovej inštitúcie kultúry „Peterburg – koncert“ je Sergej Stadler, národný umelec Ruska a hudobník svetového mena.

„Jar Víťazstva“ – to je galakoncert o mieri, o znovuzrodení, o túžbe žiť. A samozrejme je dôležité hlásať v kultúrnom dialógu medzi Ruskom a Slovenskom, prostredníctvom umenia, významné ľudské hodnoty.

Organizátori:
Ministerstvo kultúry Ruskej federácie
Producentská spoločnosť „Neva – Art“
S podporou:
Ministerstva kultúry Slovenskej republiky
Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike
Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Ruskej federácii
Generálneho konzulátu Slovenskej republiky v Petrohrade
Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: Neva – Art

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár