Galakoncert pri príležitosti 45. sezóny Edity Gruberovej vo Viedenskej štátnej opere – sledujte prenos s nami!

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Viedeň – 7. januára 2015 si Viedenská štátna opera slávnostným galakoncertom pripomenie 45 ročné pôsobenie slovenskej opernej divy Edity Gruberovej na svojich doskách. Vďaka pravidelnej spolupráci portálu Opera Slovakia a Viedenskej štátnej opery si naši čitatelia môžu internetový prenos tohto beznádejne vypredaného koncertu pozrieť ZDARMA.

Kráľovná koloratúry a belcanta, rodáčka z Bratislavy, debutovala 7. februára 1970 vo Viedni ako 23 ročná v úlohe Kráľovnej noci v Mozartovej Čarovnej flaute. Počas rekordne dlhého účinkovania na jednej z najprestížnejších operných scén sveta stvárnila doposiaľ v 40 – tich tituloch dovedna 47 rôznych postáv.

Edita Gruberova ako Kráľovná noci  v Čarovnej flaute, Wiener Staatsoper 1970, Zdroj:  Kunsthistorisches Museum

Edita Gruberova ako Kráľovná noci v Čarovnej flaute,
Wiener Staatsoper 1970,
Zdroj: Kunsthistorisches Museum

Viedenská štátna opera tak vzdá hold speváčke, ktorá sa objavila na jej scéne v neuveriteľnom počte 694 predstavení a neraz stála na pódiu so svojimi krajanmi – Luciou Popp, Sergejom Kopčákom, Štefanom Kocánom, bratmi Dvorskými, Daliborom Jenisom. Spievala po boku Plácida Dominga, Montserat Caballé, Ruggera Raimondiho, José Carrerasa, Jewgenija Nesterenka, Nicolaia Ghiaurova, Deborah Voigt, Angeliky Kirchschlager… Svoje umenie prezentovala pod dirigentskou taktovkou Herberta von Karajana, Christopha von Dohnányi, Alberta Zeddu, Seiziho Ozawu, Hansa Swarovského, ale i Plácida Dominga...

Slováci vo Viedenskej štátnej opere

Portál Opera Slovakia pri tejto príležitosti zostavil na základe podkladov archívu Viedenskej štátnej opery podrobnú štatistiku a prehľad operných titulov, postáv, zahraničných hosťovaní, ktoré Edita Gruberová pod hlavičkou Wiener Staatsoper absolvovala. Prehľad jej výkonov, nezabudnuteľných obsadení, slávnych speváckych kolegov a dirigentov, ale i zaujímavé foto a videoukážky, nájdete v súhrne, ktorý je zároveň pilotným článkom série ,,Slováci vo Viedenskej štátnej opere“, v rámci ktorého prinesieme postupne profily Sergeja Kopčáka, Petra Dvorského, Lucie Popp, Evy a Dalibora Jenisovcov, Miroslava Dvorského, Gabriely Beňačkovej, Ľubice Vargicovej a ďalších.

Prenos Galakoncertu z Viedne môžete vďaka Opera Slovakia sledovať ZDARMA

Sobotný koncert 7. februára 2015, ktorý je beznádejne vypredaný, si slovenskí priaznivci a obdivovatelia vokálneho umenia Edity Gruberovej môžu vychutnať tiež prostredníctvom priameho internetového prenosu, ktorým bude koncert vysielaný do celého sveta. Na stránke www.staatsoperlive.com si jeho sledovanie počas celého týždňa môžete vopred nastaviť a sledovať 1x počas 72 hodín od jeho začiatku. Vďaka pravidelnej spolupráci portálu Opera Slovakia a Viedenskej štátnej opery si naši čitatelia môžu tento prenos pozrieť ZDARMA, stačí pri nastavovaní prenosu v kroku ,,platba“ zadať promo kód VSO#8ONLINE

,,Môj prvý autogram!" Zdroj: Kunsthistorisches Museum Wien

,,Môj prvý autogram!“
Zdroj: Kunsthistorisches Museum Wien

Že pôjde o veľkolepý zážitok, naznačuje i program koncertu. Okrem hudobných predstavení sa očakávajú i drobné prekvapenia zo strany fanúšikov z celého sveta, ktorí sa na sociálnych sieťach koordinujú podľa umiestnenia zakúpených lístkov, aby spoločne pripravili ,,prekvapenie pre divu“.

Počas večera, ktorý bude dirigovať Marco Armiliato, zaznie nasledovný program:

Gaetano Donizetti – LUCIA DI LAMMERMOOR
Zbor „D’immenso giubilo“
Gran Scena con Cori (Raimondo)
Scena ed Aria (Lucia)

Vincenco Bellini – I PURITANI
Introduzione
Scena ed Aria (Elvira)

Prestávka

Gaetano Donizetti – ANNA BOLENA
Sinfonia
Ultima Scena

Gaetano Donizetti | ROBERTO DEVEREUX
Atto Secondo: Introduzione
Scena ed Aria finale (Elisabetta)

www.wiener-staatsoper.at

www.staatsoperlive.com

Pripravila Natália Dadíkova

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka

Zanechajte komentár