Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

30. januára 2019 redakcia Sezóna 2018/2019

Galakoncert v Opere SND pomôže skvalitniť starostlivosť o predčasne narodené deti

Slovenské národné divadlo, historická budova
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Opera SND pozýva na benefičný Galakoncert pre život, ktorého návštevníci budú mať možnosť prispieť na činnosť občianskeho združenia Nedonosené dieťa, zaoberajúce sa starostlivosťou o predčasne narodené deti. Na koncerte, ktorý sa uskutoční 7. februára 2019, zaznejú diela talianskych a francúzskych operných skladateľov v interpretácii popredných sólistov Opery SND pod taktovkou Dušana Štefánka.

„Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55-tisíc detí, pričom každé deviate z nich príde na svet predčasne. Dlhodobé zdravotné následky sa u ‚predčasniatok’ vyskytujú desaťkrát častejšie ako u donosených novorodencov. V celej Európe predstavujú najväčšiu skupinu detských pacientov a stále ich pribúda.“ informujú organizátori koncertu, ktorí sa rozhodli prostredníctvom operného umenia prispieť na lepšiu zdravotnú starostlivosť o predčasne narodené deti.

Tlačová konferencia ku koncertu Galakoncert pre život v Opere SND, 2019,
Daniel Čapkovič, Rastislav Štúr, Darina Chovancová, rodičia predčasne narodených detí,
foto: Ľudovít Vongrej

Galakoncertom pre život, ktorého iniciátorom je riaditeľ Opery SND Rastislav Štúr, sa Slovenské národné divadlo rozhodlo pomôcť prostredníctvom občianskeho združenia Nedonosené dieťa Novorodeneckej klinike M. Rusnáka SZU a UNB v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v bratislavskej Petržalke. Klinika patrí do siete perinatologických centier, v ktorých sa realizuje vysoko špecializovaná starostlivosť o tehotné ženy a ich predčasne narodené deti. Ako uviedla prednostka UNB, pani docentka Darina Chovancová, ,,takýchto malých pacientov stále pribúda a je mimoriadne náročné postarať sa o to, aby sa na tomto svete „uchytili“ a dočkali sa zdravého a šťastného detstva„.

Občianske združenie Nedonosené dieťa na tejto klinike pôsobí už dlhé roky, aktívne pomáha skvalitňovať starostlivosť o malých pacientov zakúpením prístrojov, zdravotníckych pomôcok a odbornej literatúry. Návštevníci i protagonisti koncertu dostanú možnosť prostredníctvom zbierky pomôcť tomuto občianskemu združeniu pri projekte vytvorenia priestorov pre matky predčasne narodených detí: ,,Aby každé dieťa – aj to najmenšie a najzraniteľnejšie mohlo byť v nemocnici so svojou mamou”. Návštevníci koncertu dostanú informácie o možnosti prispieť občianskemu združeniu Nedonosené dieťa, alebo budú môcť priamo prispieť do zbierky vo foyeri historickej budovy SND, konanej počas galakoncertu. Viac informácií o činnosti Nedonosené dieťa, o.z. nájdete na www.novorodenciantolska.sk.

Galakoncert pre život sa uskutoční vo štvrtok 7. februára 2019 v historickej budove SND a vystúpia na ňom poprední sólisti Opery Slovenského národného divadla: Ľubica Vargicová, Eva Hornyáková, Monika Fabianová, Michal Lehotský, Daniel Čapkovič a Peter Mikuláš, orchester a zbor Opery SND (zbormajster Pavel Procházka) pod taktovkou dirigenta Dušana Štefánka. Na koncerte zaznejú diela talianskych a francúzskych skladateľov obdobia romantizmu – a predstaviteľov operného verizmu (Puccini, Verdi, Gounod, Bizet, Cilèa, Giordano, Mascagni).

Galakoncertom pre život vysiela Opera SND signál, že umenie môže presahovať svoje vlastné hranice – a pomáhať aj takýmto presne cieleným spôsobom.

Informácie o programe koncertu a vstupenkách sú k dispozícii na webe SND.

zdroj: SND

PR článok

www.snd.sk

Článok aktualizovaný 4. 2. 2019 o zmenu obsadenia. Namiesto Miroslava Dvorského na koncerte vystúpi Michal Lehotský.

video

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024