Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

25. mája 2015 redakcia Sezóna 2014/2015

Generálny riaditeľ SND prijal Pavla Mauréryho pri príležitosti jeho životného jubilea

Pavol Mauréry na prijatí u generálneho riaditeľa SND Mariána Chudovského, foto: Alena Klenková
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – V máji sa dožil významného životného jubilea bývalý popredný sólista Opery SND Pavol Mauréry. Pri príležitosti umelcových 80. narodenín ho prijal generálny riaditeľ SND Marián Chudovský, aby mu zagratuloval a odovzdal pamätnú plaketu SND.

Umelec predstavuje v kontexte súčasného operného umenia výnimočný zjav. Vďaka dĺžke svojej kariéry i mimoriadnemu talentu naštudoval široký a rozmanitý repertoár. Prežil časť svojej kariéry v niektorých bratislavských i mimobratislavských divadlách a vyše dve desaťročia bol sólistom Opery SND. Pútal svojím vzácnym zmyslom pre štýlové zvládnutie barytónových kreácií najmä z talianskych opier, schopnosťou autentickej verdiovskej interpretácie, dôkladnou znalosťou ich interpretačnej tradície, úctou k nej, rovnako aj štýlovým prejavom s bohatým vokálnym výrazom a citovým prežitím interpretovaných postáv. „Majster spievania mezza voce a vzorovej kantilény, s prejavom ušľachtilým, vzácne kultivovaným, s bohatou citovou zaangažovanosťou a prepojením medzi dynamikou a vokálnym výrazom na jednej a zmyslom spievaného textu na druhej strane, muzikálne tvárny,“ uvádza sa v hodnotení odbornej kritiky.

Prijatie Pavla Mauréryho u generálneho riaditeľa SND Mariána Chudovského, vľavo D. Mauréryová, manželka, P. Mauréry a M. Chudovský, foto: Alena Klenková
Prijatie Pavla Mauréryho
u generálneho riaditeľa SND Mariána Chudovského,
vľavo D. Mauréryová, manželka, P. Mauréry a M. Chudovský,
foto: Alena Klenková

Milovníkom opery určite ostali v pamäti mnohé z kreácií v podaní Pavla Mauréryho – Rigoletto, Georges Germont, Schaunard, Rodrigo, Belcore, Nabucco, ktorého v pamätnej inscenácii spieval vyše dvestokrát, Enrico, Don Giovanni, nezabudnuteľný Simon Boccanegra, ale aj Figaro, Escamillo, Barón Scarpia, Jago, Amonasro a mnohé iné z bohatej palety operných postáv.

 „Hral hlasom… Pavol Mauréry je nesmierne poctivým divadelníkom, kritickým i sebakritickým, náročným voči druhým i sebe. Hoci v povedomí publika je zafixovaný ako interpret serióznych charakterov, prekvapujúco blízky mu je aj zmysel pre humor,“ hodnotí ďalší z recenzentov.

„Opera je moja láska… áno, rád listujem v spomienkach, veď ináč by si človek ani neuvedomil, že má toľko rokov. Od osemnástich sa živím spevom. Chcel som vždy dosiahnuť maximum. Mal som skvelý príklad v otcovi, lesnom inžinierovi, ktorého si ľudia vážili, lebo bol „fachman“… Našťastie ma nezaškatuľkovali a tak som mohlo byť úlisným Jagom v Otellovi aj nonšalantným Frankom v Netopierovi,“ povedal Pavol Mauréry v jednom z rozhovorov.

Pri príležitosti umelcových 80. narodenín prijal Pavla Mauréryho generálny riaditeľ SND Marián Chudovský. V blahoprajnom liste, ktorý mu odovzdal spolu s pamätnou plaketou SND uvádza „V našom divadle si prežil veľký kus svojho života. Verím, že veľa dobrého, že Ťa Tvoje pôsobenie na jeho javisku napĺňalo nielen umelecky a že Ti ostávajú trvalé spomienky na pekné kolegiálne vzťahy a priateľstvá, mnohé z nich pretrvávajúce do dnešných dní… Bol si dlhoročnou neodmysliteľnou, nepostrádateľnou súčasťou a významným sólistom Opery SND, predstaviteľom slovenského operného interpretačného umenia… Obdivuhodné bolo, že aj v rokoch, keď už v súbore dominovali mladšie osobnosti, dokázal si držať s nimi krok. Hosťoval si na mnohých domácich i zahraničných operných scénach, koncertných pódiách. Svojím prístupom k povolaniu operného speváka, pokorou, láskou a oddanosťou k svojej profesii, umeleckým majstrovstvom, vysokou profesionalitou, disciplinovanosťou a zodpovednosťou, vysokou náročnosťou voči sebe, si trvalým príkladom pre mladšie generácie operných sólistov.“ Marián Chudovský sa poďakoval umelcovi za roky pôsobenia v SND a za všetko, čím prispel k jeho dobrému menu a zaželal Pavlovi Maurérymu dobré zdravie do ďalších rokov.

Informovala: Izabela Pažítková

Pri príležitosti životného jubilea Pavla Mauréryho sme priniesli článok operného kritika a publicistu Pavla Ungera, ktorý si prečítate TU…

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024