Grófka Marica prinesie krásny optimistický svet

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Po viac ako šiestich rokoch pripravuje Štátne divadlo Košice premiéru operety. Už 17. októbra 2014 zaznie z javiska Historickej budovy Štátneho divadla Košice jedna z najznámejších a najhrávanejších operiet Grófka Marica maďarského skladateľa Emmericha Kálmána.

Toto dielo sa na dosky košického divadla vracia po viac ako štyridsiatich rokoch. Hudobné naštudovanie má v rukách domáci dirigent Igor Dohovič, podľa ktorého je opereta neprávom považovaná za „ľahší“ žáner. „Ale je to len pocit. Urobiť dobre operetu, ktorá vyvolá pocity aké má vyvolať, je veľmi ťažké. Je veľmi priehľadná, počuť v nej každú čo i najmenšiu chybičku, každé zaváhanie speváka, orchestra, zboru. Náročné sú aj tance, ktoré sú jej súčasťou. Tieto zložky do seba nezapadajú ľahko, lebo je ich veľa. A opereta je práve žánrom, ktorý spája všetko. A tým pádom je oveľa náročnejšia, hoci navonok pôsobí ako žáner, ktorý uvoľní a rozosmeje,“ hovorí Dohovič. Podľa neho má opereta v Košiciach svojho diváka a je veľmi žiadaným žánrom. „Grófka Marica patrí k skvostom operetnej literatúry, je plná zábavy, vtipných situácií, lásky, typickej operetnej hudby a verím, že každého diváka roztancuje. Verím, že tento titul bude prínosom nielen pre súbor, ale aj pre diváka. Hudba Kálmána je jeden krásny optimistický svet, ktorý dokáže potešiť, pohladiť, chytiť za srdce, vyčarovať úsmev a možno občas aj vytlačiť nejakú slzičku. Budeme radi ak si diváci túto operetu obľúbia rovnako ako my,“ dodáva dirigent.

Grófka Marica, foto zo skúšky, ŠD Košice, foto S. Dohovič

Grófka Marica, foto zo skúšky, ŠD Košice,
foto S. Dohovič

V hlavných postavách sa predstavia domáci sólisti Tatiana Paľovčíková – Paládiová, Jaroslav Dvorský, Titusz Tóbisz či Marek Gurbaľ, ale aj niekoľko zaujímavých hostí. Ďalšiu operetnú úlohu bude v Košiciach spievať Filip Tůma, predstaví sa aj maďarský tenorista Zsolt Vádasz či Helena Bécze-Szabóová v postave Marice. V niektorých postavách budú účinkovať aj herci košickej činohry Peter Cibula, Beáta Drotárová, Ivan KrúpaRóbert Šudík. Réžiu zverilo vedenie opery do rúk českej režisérky Dagmar Hlubkovej, ktorá po kariére speváčky má za sebou niekoľko úspešných produkcií operiet či muzikálov v českých divadlách. O scénu sa postará Jaroslav Milfajt a o kostýmy Tomáš Kypta.

Grófka Marica, foto zo skúšky, ŠD Košice, foto S. Dohovič

Grófka Marica, foto zo skúšky, ŠD Košice,
foto S. Dohovič

www.sdke.sk

Informoval: Svjatoslav Dohovič, ŠD Košice

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár