Hommage à Bohdan Warchal – Koncert spojený s krstom novej knižnej publikácie

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Je tradíciou, že členovia Slovenského komorného orchestra (um. vedúci Ewald Danel) každoročne venujú jeden zo svojich koncertov spomienke na Prof. Bohdana Warchala, zakladateľa komorného zoskupenia, ktoré je na slovenskej hudobnej scéne viac ako 5 desaťročí. Koncert bude navyše spojený s krstom novej knižnej  publikácie Hudobného centra s názvom Hral som s Warchalovcami.

V roku 1960 bol práve prof. Bohdan Warchal iniciátorom vzniku komorného súboru. Komorný orchester pod jeho umeleckým vedením zažil zlatú éru, koncertoval nielen v slovenských mestách, ale uznanie dosiahol v mnohých svetových metropolách. Prof. Bohdan Warchal viedol komorný orchester s malou nečakanou pauzou celých 40 rokov. Na koncerte k tomuto okrúhlemu výročiu v Koncertnej sieni SF odovzdal štafetu umeleckého vedúceho svojmu žiakovi Ewaldovi Danelovi, ktorý od januára 2001 v tejto práci s omladeným súborom pokračuje.

Nie je tomu inak ani v 66. koncertnej sezóne – koncert Hommage à Bohdan Warchal sa uskutoční v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v nedeľu 25. januára, dva dni pred nedožitým životným jubileom Maestra Warchala.

Bohdan Warchal

Bohdan Warchal

Tohtoročná spomienka bude umocnená dvakrát – koncertom a krstom novej publikácie Hudobného centra Hral som s Warchalovcami. Autorom spomienkovej knižky je bývalý člen Slovenskej filharmónie, violista Kornel Klatt, ktorý bol členom Slovenského komorného orchestra pod umeleckým vedením Bohdana Warchala tridsať rokov.

Koncert Hommage à Bohdan Warchal sa uskutoční v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v nedeľu 25. januára 2015 o 16,00 h. Na programe sú tri diela – Pièces en concert pre violončelo a sláčikový orchester Francoisa Couperina. Sólový part zaznie v interpretácii Juraja Alexandra, bývalého člena Slovenského komorného orchestra. Nasledovať bude Koncert pre hoboj a orchester Ladislava Kupkoviča, ktorý zaznie v interpretácii Igora Fáberu, 1. hobojistu orchestra SF a Serenáda pre sláčikové nástroje E dur op. 22 Antonína Dvořáka.  

„S mojou milovanou nevestou – hudbou – som prežil jeden nádherný, bohatý a šťastný život.“ (Kornel Klatt)

Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala

Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala

Hudobné centrum o novej publikácii uvádza:

„Kniha spomienok, nazvaná Hral som s Warchalovcami, opisuje obdobie rokov 1966 až 1995 a podáva farbistý obraz o činnosti a svetových úspechoch SKO, a to nielen vymenúvaním zájazdov, ale aj opisom každodenného života členov orchestra na cestách po svete. V osobne ladenom texte ožíva predovšetkým postava Bohdana Warchala, hudobníka obdareného schopnosťou inšpirovať ostatných a zjednocovať hudobné cítenie jednotlivcov do pôsobivého celku. Vďaka epizódam odohrávajúcim sa mimo koncertných pódií spoznávame jednotlivých členov orchestra z tej ľudskej stránky. V knihe, ilustrovanej množstvom fotografií najmä z osobného archívu autora, sa čitateľ dozvie o triumfálnych okamihoch i „maléroch“ voľakedy svetoznámeho orchestra, ktorý všetci volali familiárne „Warchalovci“. Autorský rukopis literárne spracovala Mária Alexandrová a súčasťou knihy je i rozsiahla diskografia orchestra.“

Novú publikáciu „Hral som s Warchalovcami“, ktorú vydalo Hudobne centrum v novembri 2014, bude možne zakúpiť si po koncerte vo foyeri Slovenskej filharmónie.

Informovala: Martina Tolstová, SF

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár