Hosťovanie Maďarskej národnej filharmónie Budapešť v Košiciach

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – K skutočne mimoriadnym udalostiam aktuálnej 48. sezóny Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) patrí hosťovanie špičkového, svetovo uznávaného hudobného telesa – Maďarskej národnej filharmónie z Budapešti 21. novembra v Dome umenia, pod taktovkou renomovaného dirigenta Jánosa Kovácsa. Sólistom večera bude maďarský klavírny virtuóz Dávid Báll. Výsledkom vzájomnej spolupráce Štátnej filharmónie Košice, Generálneho konzulátu Maďarskej republiky v Košiciach a organizácie Müpa Budapest je koncert Maďarskej národnej filharmónie v Košiciach, jedinom slovenskom meste, v ktorom sa tento najvýznamnejší orchester v Maďarsku predstaví v rámci svojho poľského turné organizovaného v súvislosti s pamätným rokom.

,,Rok maďarskej slobody“ Na pamiatku  revolúcie v roku 1956.

Pri príležitosti 60. výročia maďarskej revolúcie v roku 1956 Maďarská národná filharmónia uskutoční s podporou Pamätnej Komisie ´56 koncertnú šnúru v mnohých európskych krajinách. Týmito slávnostnými koncertmi chcú organizátori spoločne prispieť k spomienke na udalosti revolúcie a vzdať hold hrdinom, ktorí sa vzopreli komunistickej diktatúre a svojim postojom sa stali príkladom pre dnešnú generáciu.

Maďarská národná filharmónia Budapešť, foto: Gábor Fejér

Maďarská národná filharmónia Budapešť,
foto: Gábor Fejér

Viac než 90-ročná história Maďarskej národnej filharmónie zahŕňa hosťovanie tohto vedúceho telesa na najvýznamnejších dejiskách a festivaloch po celom svete, vrátane Avery Fisher Hall v New Yorku, Suntory Hall v Tokyu, Birmingham Symphony Hall, Megaron v Aténach, Bozar Centre v Brusseli,  Enescu Festival v Rumunsku, Festival de Colmar vo Francúzsku a na medzinárodnom hudobnom festivale na Kanárskych ostrovoch. Dôležitou kapitolou vo svojom vývoji orchester prešiel od 1997, kedy sa stal hlavným hudobným riaditeľom dirigent a klavirista Zoltán Kocsis, ktorého nedávna smrť zasiahla celú hudobnú obec. Počas posledných 15 rokov, pod jeho umeleckým vedením odohral orchester viac ako 300 koncertov v zhruba 40 krajinách sveta a neustále sa vracia ako hosť do Francúzska, Japonska, Nemecka, Rumunska, Španielska, Slovenska a Slovinska. Nedávno tiež vystupoval na Beethovenovom festivale v Bogote, v Istanbule, Južnej Kórei. V rámci sezóny 2016-2017 odohrá znovu koncerty v Rumunsku, Japonsku, Poľsku, Španielsku, Číne a na Slovensku.

János Kovács

János Kovács

V metropole východu sa filharmonici z Budapešti predstavia slovensko – maďarským programom pod taktovkou renomovaného maďarského dirigenta Jánosa Kovácsa. János Kovács študoval na Lisztovej hudobnej akadémii v Budapešti u Andrása Kórodiho a Alberta Simona. Od r. 1973 pôsobil ako korepetítor, dirigent a neskôr i šéfdirigent (1987 – 1990) budapeštianskej opery. Na wagnerovskom festivale v Bayreuthe spolupracoval v rokoch 1979 – 1981 ako asistent dirigenta Pierrea Bouleza na inscenáciách Nibelungovho prsteňa. Medzi významné zastávky na Kovácsovej umeleckej dráhe patrí Slovinská filharmónia v Ľubľane, Tokijská filharmónia, Badisches Staatstheater v Karlsruhe, berlínska Komische Oper a predovšetkým Maďarská štátna opera, kde pôsobil niekoľko rokov ako šéfdirigent. Kovácsov široký operný repertoár siaha od diel Mozarta, Verdiho, Wagnera, Richarda Straussa až po Albana Berga. Jeho nahrávky vyšli vo vydavateľstvách Hungaroton, Naxos, RCA Red Seal či Delta. Jeho spolupráca sa viaže aj so Slovenským národným divadlom, kedy sa pred niekoľkými rokmi predstavil nevšedným naštudovaním bartókovského večera Drevený princ a Hrad kniežaťa Modrofúza a v súčasnosti je v Opere SND autorom hudobného naštudovania novej inscenácie Beethovenovho Fidelia.

Na úvod večera v košickom Dome umenia zaznejú Tance z Galanty skladateľa, pedagóga a vášnivého zberateľa ľudových piesní Zoltána Kodályho, čestného občana mesta Galanta. So zberom ľudových piesní, aj tých slovenských, je späté meno ďalšieho významného maďarského skladateľa, slávneho Bélu Bartóka, ktorého tvorba predstavuje dôležitú súčasť repertoáru Maďarskej národnej filharmónie. Na košickom koncerte sa predstavia s jeho Koncertom pre orchester. Sólistom večera bude maďarský klavírny virtuóz Dávid Báll, ktorý bol už ako 12-ročný, mimoriadne nadaný žiak prijatý na Hudobné konzervatórium Bélu Bartóka v Budapešti. Ten sa nám predstaví v bravúrnom Klavírnom koncerte č. 1 Es dur F. Liszta.

David Ball

David Ball

Tento koncert ponúka nielen špičkové interpretačné výkony, ale aj u nás menej hrávaný program prepojený s maďarskou kultúrou, ktorá si v týchto dňoch pripomína 60 rokov od uplynutia násilne potlačeného ľudového povstania. Spomienke na maďarskú revolúciu v roku 1956 je venované celé turné Maďarskej národnej filharmónie.

Koncert Maďarskej národnej filharmónie Budapešť
21. november 2016 o 19:00 hod, Dom umenia Košice

Maďarská národná filharmónia Budapešť
János Kovács, dirigent
Dávid Báll, klavír
Z. Kodály: Tance z Galanty
F. Liszt: Koncert pre klavír a orchester č. 1 Es dur
B. Bartók: Koncert pre orchester

www.sfk.sk

Informovala: Mariana Lechmanová, ŠFK

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár