Hudba 21. ročníka festivalu Musica Nobilis spojí spišské mestá a obce

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Spiš – Tohtoročný  21. ročník medzinárodného hudobného festivalu sa uskutoční od soboty 1.  do piatka 7. októbra 2016. Hudba bude znieť sedem dní v siedmich mestách malebného Spiša – v Spišskej Novej Vsi, Spišských Vlachoch, Smižanoch, Kežmarku, Markušovciach, Poprade a Spišskej Kapitule. Aj tento ročník ponúkne prehliadku špičkových interpretov,  komorných zoskupení a telies – predstaví sa tu Collegium Wartberg, Lotz Trio, Slovenský komorný orchester, Slovenský filharmonický zbor, klavirista Ladislav Fančovič, huslista Milan Paľa a mnoho ďalších umelcov.

Prvé festivalové tóny zaznejú v sobotu  1. októbra o 18,00 h  v Evanjelickom  kostole v Spišskej Novej Vsi. V interpretácii dvoch telies Slovenskej filharmónie Slovenského komorného orchestra (um. vedúci Ewald Danel) a Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jozef Chabroň) tu bude znieť Schubertova Omša G dur, D. 167.  Sólistami večera budú traja členovia SFZ – Marianna Gelenekyová, soprán, Ivan Rychlo, tenor a Andrej Marek Kanja, bas. Program doplnia štyri diela – Ave verum corupus KV 628 Wolfganga Amadea Mozarta, Adagio pre sláčikový orchester, Agnus Dei Samuela Barbera a Hallelujah z oratória Mesiáš, HWV 56 Georga Friedricha Händla.

Slovenský filharmonický zbor, zbormajster Jozef Chabroň

Slovenský filharmonický zbor,
zbormajster Jozef Chabroň

Slovenský komorný orchester sa presunie v nedeľu 2. októbra  do mesta Spišské Vlachy, ktorej história siaha do 12. storočia. Druhý festivalový koncert komorného orchestra zaznie v Katolíckom farskom kostole sv. Jána Krstiteľa v Spišských Vlachoch. Program je zostavený z hudobných prskaviek skladateľov od baroka až po súčasnosť. Koncert začne o 16,00 h.

Slovenský komorný orchester

Slovenský komorný orchester

pondelok 3. októbra pokračuje hudobný maratón v Smižanoch. V Rímsko-katolíckom kostole Povýšenia sv. Kríža sa sólovo aj spoločne predstavia traja interpreti – sopranistka Rea Slawiski, huslista Viliam Cibula a organista Daniel Gabčo. Koncert začne o 19.00 h.

utorok 4. októbra bude hudba znieť v Mariánskom kostoleKežmarku, v meste s dlhou a slávnou históriou. Aj tu sa predstaví zaujímavá kombinácia troch interpretov – sopranistka Rea Slawiski, flautistka Tünde Jakab a gitarista Jonas Skielboe. Koncert začne o 19,00 h.

stredu 5. októbra sa hudba presunie do starej historickej obce – Markušovce. V miestnom Letohrádku Dardanely, ktorý je významnou pamiatkou rokokovej architektúry sa predstavia dvaja poprední slovenskí interpreti – huslista Milan Paľa a klavirista Ladislav Fančovič. V ich interpretácii si návštevníci vypočujú  Sonáty Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van BeethovenaJohannesa Brahmsa. Koncert začne  o 18,00 h.

Vo štvrtok 6. októbra sa festival presunie do Popradu. V Divadelnej sále Domu kultúry  Poprad sa o 18,00 h. predstaví zoskupenie Collegium Wartberg, ktorého zakladateľom je neúnavný organizátor a popredný slovenský kontrabasista Ján Krigovský. Collegium Wartberg združuje popredných slovenských i zahraničných interpretov. Tentokrát sa predstavia jeho 4. členovia – Fritz Kircher, 1. husle, Martin Kocsic, II. husle, Wolfram Fortin, viola a Ján Krigovský, g-violone a kontrabas. Na koncerte zaznejú diela majstrov baroka a klasicizmu. Koncert začne o 18,00 h.

Lotz Trio

Lotz Trio

XXI. ročník medzinárodného hudobného festivalu vyvrcholí v cirkevnom mestečku Spišská Kapitula. Predstaví sa tu komorné zoskupenie Lotz Trio – trio basetových rohov – Róbert Šebesta, Ronald Šebesta a Sylvester Perschler. Formácia je pomenovaná po fenomenálnom nástrojárovi Theodorovi Lotzovi (1746–1792), ktorý pôsobil v Prešporku a Viedni. Na kópiách unikátnej sady Lotzových basetových rohov z hradu Krásna hôrka uvádza Harmoniemusik, ktorá zaznievala v šľachtických, či slobodomuráskych kruhoch koncertne, či v podobe Tafelmusik. Obyvatelia Spišského Podhradia a okolitých mestečiek sa môžu tešiť na veľký umelecký zážitok. Koncert sa uskutoční v neskororománskej katedrále sv. Martina o 19.00 h.

Medzinárodný hudobný festival Musica Nobilis prinesie už po 21. krát komornú hudbu na Spiš. Aj tento ročník bude prehliadkou popredných slovenských interpretov a vrcholom jesenných kultúrnych aktivít v prekrásnom  slovenskom regióne.

Vstupenky na koncerty  budú v predaji hodinu pred začiatkom v mieste ich konania.

Festival organizuje Mestské kultúrne centrum Spišská Nová Ves – Mesto Spišské Vlachy – Obecné kultúrne centrum Smižany – Mestské kultúrne stredisko Kežmarok – Obec Markušovce – Mesto Poprad – Mestské kultúrne stredisko Spišské Podhradie v spolupráci s občianskym združením Musica nobilis za podpory Fondu na podporu umenia.

XXI. medzinárodný hudobný festival
MUSICA NOBILIS
1. – 7. október 2016

program

1.10., sobota, 18.00 hod
Spišská Nová Ves, Evanjelický kostol
SLOVENSKÝ KOMORNÝ ORCHESTER
SLOVENSKÝ FILHARMONICKÝ ZBOR
EWALD DANEL umelecký vedúci / husle
JOZEF CHABROŇ zbormajster
MARIANA GELENEKYOVÁ soprán
IVAN RYCHLO tenor
ANDREJ MAREK KANJA bas

S. Barber, F. Schubert, W. A. Mozart, G. F. Händel

2.10., nedeľa, 16.00 hod
Spišské Vlachy, Katolícky farský kostol sv. Jána Krstiteľa
SLOVENSKÝ KOMORNÝ ORCHESTER
EWALD DANEL umelecký vedúci / husle

M. A. Charpentier, G. F. Händel, J. Haydn, J. S. Bach,
W. A. Mozart, S. Moniuszko, J. Podprocký, A. Dvořák

3.10., pondelok, 19.00 hod
Smižany, Rímsko-katolícky kostol Povýšenia sv. Kríža
REA SLAWISKI soprán
VILIAM CIBULA husle
DANIEL GABČO organ

G. F. Händel, W. A. Mozart, R. Schumann, J. Brahms,
F. M. Bartholdy, B. Marcello, S. Karg-Elert, H. Purcell,
L. Boelmann, F. Schubert, A. L. Weber

4.10., utorok, 19.00 hod
Kežmarok, Mariánsky kostol
REA SLAWISKI soprán
TÜNDE JAKAB flauta
JONAS SKIELBOE gitara

W. A. Mozart, F. Schubert, G. Fauré, C. Saint-Saëns, M. Ravel,
C. Debussy, J. Ibert

5.10., streda, 18.00 hod
Markušovce, Letohrádok Dardanely
MILAN PAĽA husle
LADISLAV FANČOVIČ klavír

W. A. Mozart, L. van Beethoven, J. Brahms
6.10., štvrtok, 18.00 hod
Poprad, Divadelná sála Domu kultúry
COLLEGIUM WARTBERG
Fritz Kircher I. husle
Martin Kocsis II. husle
Wolfram Fortin viola
Ján Krigovský g-violone, kontrabas, umelecký vedúci

W. A. Mozart, G. J. Werner, G. Ph. Telemann, J. Haydn

7.10., piatok, 19.00 hod
Spišská Kapitula, Katedrála sv. Martina
LOTZ TRIO
Róbert Šebesta basetový roh I
Ronald Šebesta basetový roh II
Sylvester Perschler basetový roh III

J. Družecký, M. Piaček, W. A. Mozart

Informovala: Martina Tolstová

článok aktualizovaný 27. 9. 2016 o 15.10 hod.

oprava miesta konania sa koncertu dňa 2.10.

Musica Nobilis 2016, plagát.

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár