Hudba dneška v Slovenskej národnej galérii už po 44. krát!

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
VENI ensemble a Slovenská národná galéria pozývajú na 44. koncert „Hudba dneška v SNG“ s názvom CAVE SONGS  [ new edit ], ktorý sa uskutoční už 14. decembra 2022 o 18:00 h.

(PR článok, InMusic)

Koncertný cyklus Hudba dneška v SNG pre Slovenskú národnú galériu dramaturgicky pripravuje skladateľ, performer, dirigent a pedagóg Daniel Matej. Cyklus má v koncertnom živote Bratislavy už pevné miesto a je podujatím, ktoré chce osloviť všetkých tých, ktorí v umení hľadajú otvorenosť, hĺbku, kvalitu a nové netradičné pohľady na „vnútorné aj vonkajšie“ veci nášho sveta.

Na 44. koncerte sa predstaví slovenský súbor VENI ensemble, ktorý je od začiatku svojej existencie viac platformou, na ktorej sa rodia zaujímavé hudobné koncepty a projekty, než klasickým ansámblom s deľbou práce medzi tými, ktorí komponujú, a tými, ktorí hrajú. Do Slovenskej národnej galérie prichádza s jedným zo svojich „malých“ programov, v päť člennom obsadení.

VENI ensemble sa predstaví v zložení: Ronald Šebesta (klarinet), Eva Šušková (spev), Štefan Szabó (elektrická gitara), Milan Osadský (akordeón) a samozrejme Daniel Matej (laptop, elektrosluch) ako umelecký vedúci.

Na koncerte zaznejú tri sólové inštrumentálne skladby, jedna skladba pre hlas sólo v kombinácii s elektronikou (s miernou prevahou hlasov „ex machina“), jedno vokálne-inštrumentálne kvarteto vytvorené na objednávku festivalu Expozice nové hudby v Brne a jedno kvinteto, ktorého vznik je do značnej miery podmienený daným okamihom; to znamená, že sa vždy novo vytvára čiastočným (do) komponovaním v reálnom čase, ako reakcia na témy, ktoré predtým zaznejú v elektronickej stope.

Hoci šesť prezentovaných skladieb, ktoré majú konkrétneho autora s konkrétnou poetikou a konkrétnym dátumom vzniku, predstavuje na prvý pohľad veľmi rozdielne svety a umelecké koncepcie (dve z nich sú zachytené v netradičnej notácii ako otvorené diela, zatiaľ čo zvyšné štyri predstavujú klasické partitúry), spôsob, akým sú začlenené do programu koncertu, z nich vytvára akúsi suitu s vyváženými proporciami a parametrami kontrastu, podobnosti či nadväznosti…, pričom veľmi dôležitým stmeľujúcim prvkom sú aj štyri krátke elektronické „ritornely“ pochádzajúce z Matejových „jaskynných piesní“, ktoré sú vpletené medzi päticou inštrumentálnych vstupov.

Ak sa ešte stále rozmýšľate, či sa oplatí prísť, verte, že slová Jaroslava Šťastného Vás presvedčia:

 „Položme si otázku: kde by bola slovenská hudba bez VENI ensemble? Veď skoro každý, kto na Slovensku v súčasnej hudbe niečo znamená, týmto súborom prešiel alebo s ním aspoň prišiel do kontaktu. Množstvo svetových osobností, ktoré s VENI ensemble spolupracovali, je úctyhodné, a aj v tomto smere bude VENI ensemble ťažko hľadať konkurenciu. Že sa takto nadobudnuté skúsenosti premietli do hráčskej úrovne a vyzretosti súboru je úplne očividné. VENI ensemble nie je možné z histórie slovenskej hudby vymazať – bola ním z veľkej časti vytváraná! Tak teda znova: kde by dnes bola slovenská hudba, keby neexistoval VENI ensemble?”

Vstupné na koncert je 5 eur. Študenti, seniori a ZŤP majú vstup za 3 eurá.

InMusic v projekte Hudba dneška v SNG v roku 2022 podporili z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia. S podporu SOZA. S finančným príspevkom Hudobného fondu. Mediálnym partnerom projektu je Hudobný život a Opera Slovakia.

Udalosť na Facebooku  

Viac informácií o činnosti InMusic nájdete na www.in-music.sk

Informovala: Linda Gallová, InMusic

PR článok, text: InMusic

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár